مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 سوگواره لحظه هاي عاشورايي فرصتي ويژه براي خلق آثار درخشان عاشورايي است
فرهاد توحیدی برگزاري سومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي در مشهد را فرصتي ويژه براي خلق هنرهاي عاشورايي بر شمرد و گفت: در ميان جشنواره هاي متعدد ي كه در كشور ما برگزار مي شود سوگواره لحظه هاي عاشورايي فرصتي ويژه براي خلق آثار درخشان عاشورايي است
 

فرهاد توحیدی برگزاري سومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي در مشهد را فرصتي ويژه براي خلق هنرهاي عاشورايي بر شمرد و گفت: در ميان جشنواره هاي متعدد ي كه در كشور ما برگزار مي شود سوگواره لحظه هاي عاشورايي فرصتي ويژه براي خلق آثار درخشان عاشورايي است.

به گزارش ستاد خبری سومین سوگواره لحظه های عاشورایی «فرهاد توحيدي» افزود: اميد است با استمرار اين سوگواره و برگزاري اش در فواصل طولاني مدت اما مستمر، شاهد خلق آثار درخشاني در عرصه هنرهاي عاشورايي باشيم.

وي هم چنين با تاكيد بر اين كه بايد مراكز ارزيابي فني و محتوايي فيلم نامه هاي ديني در كشور ايجاد شود گفت: مراكز ارزيابي فيلم نامه به لحاظ محتوايي و تكنيكي بايد در كشور ايجاد شود كه ضرورت وجود چنين مراكزي در عرصه فيلم نامه هاي ديني مضاعف است.

توحيدي افزود: فيلم نامه هاي ديني علاوه بر آن كه بايد به لحاظ ساختار و تكنيك قوي باشند از نظر محتوايي نيز بايد غني باشند به خصوص اين كه مردم كشور ما نسبت به چنين موضوعاتي حساس هستند و اگر فيلمي ديني به لحاظ محتوايي ضعف داشته باشد با برخورد شديدي مخاطب روبرو مي شود.

وي با بيان اين كه فيلم نامه نويسان ديني علاوه بر دارا بودن اطلاعات و آگاهي هاي فني ، بايد اعتقادات عميق ديني داشته باشند يادآور شد: شايستگي هاي فني و اشرافيت بر تكنيك فيلم نامه نويس بايد با اعتقادات و باورهاي ديني او تلفيق شود تا او بتواند اثر تاثيرگذاري را در حوزه دين بنويسد.

اين فيلم نامه نويس برجسته كشورمان به دشواري هاي نگارش فيلم نامه هاي ديني اشاره كرد و گفت: مضامين ديني يكي از شاخه هاي مهم و گسترده در سينماست كه قواعد خاص خود را دارد.

وي مهم ترين راهكار نگارش فيلم نامه هاي قوي ديني را اختصاص بودجه هاي پژوهشي از سوي مديران فرهنگي براي فيلم نامه نويسان دانست و اظهار داشت: اگر بودجه هاي تحقيقاتي لازم در اختيار فيلم نامه نويسان قرار گيرد تا آنها نسبت به موضوعات ديني اطلاعات و آگاهي هاي لازم را كسب كنند بخش مهمي از مشكلات فيلم نامه نويسي ديني در كشور ما حل مي شود، اما متاسفانه در كشور ما مديران وتهيه كنند گان فيلم ها چنين بودجه هايي را صرف نمي كنند و در نتيجه معمولا فيلم نامه هاي قوي هم در حوزه دين نوشته نمي شود

وي با اشاره به اين كه پاشنه آشيل فيلم هاي ديني در ايران،در اغلب فيلم ها، فيلم نامه است،تصريح كرد:وقتي بودجه هاي لازم براي پژوهش در اختيار فيلم نامه نويس قرار نگيرد چرخه فيلم نامه نويسي معيوب شكل مي گيرد و در اين چرخه معيوب نمي توان انتظار نگارش فيلم نامه قوي را داشت.

توحيدي به سريال مختارنامه به عنوان يكي از آثار قابل توجه در عرصه فيلم هاي ديني اشاره كردو گفت: اگر چه من پس از ديدن قسمت هاي اول مختارنامه به اين نتيجه رسيدم كه اين اثر در مقايسه با سريال امام علي(ع) پيشرفتي را در كارگرداني ميرباقري نشان نمي دهد و مختارنامه حركت رو به جلو محسوب نمي شود.

داور بخش فيلم نامه سومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي ديالوگ هاي قوي سريال و بازي درخشان برخي بازيگران را از نقاط برجسته مختارنامه برشمرد و ادامه داد: برخي شخصيت هاي اين سريال مثل عبد ا... بن زبير با بازي خوب رضا كيانيان خوب پرداخت شده و جزو نقاط برجسته سريال است اما ضعف هايي هم دارد كه نمي توان از آنها چشم پوشي كرد.

وي با بيان اين كه حوادث تاريخي-مذهبي كه در قالب فيلم ارايه مي شوند، همواره با اين مشكل روبرو هستند كه قسمت هاي آينده آن ها براي مخاطبانشان قابل حدس است افزود: براي پيش گيري از چنين مشكلي بايد كارگردان با زاويه نگاه تازه اي قصه را طوري پيش ببرد تا براي تماشاچيان تازه و جذاب باشد.

یادآوری می شود؛ سومین سوگواره لحظه های عاشورایی در رشته های عکس،فیلم و فیلم نامه، تیرماه سال جاری در مشهد برگزار می شود.

تاريخ: ۱۳۹۰/۴/۱۴

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.