مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اسعد نقشبندی:
 اندیشه باید عنصر اصلی خلق عکس عاشورایی باشد
داور بخش عكس سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورایی با تاکید بر اهمیت عنصر اندیشه و تفکر در عکاسی عاشورایی گفت: اندیشه باید عنصر اصلی خلق عکس عاشورایی باشد و یک عکس عاشورایی باید بر اساس تفکر و اندیشه عکاس گرفته شود
 

.

به گزارش ستاد خبري سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي، «اسعد نقشبندی» هنرمند عكاس و داور بخش عكس سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي، با بيان اينكه عکاسی عاشورایی به روزهاي عاشورا و تاسوعا محدود نمی شود افزود: در اين زمان محدود عکاس باید خیلی خوش شانس باشد تا بتواندبهترين و تامل برانگيزترين تصاوير، را ثبت و ضبط کند.

وي ادامه داد: وقتي عكس‌های عاشورایی به زمان محدود روزهای عاشورا و تاسوعا منحصر شود، در نتیجه عکس هایی خلق می شود كه بسيار شبيه هم هستند به همین دلیل در فراخوان جشنواره های هنری مثل سوگواره لحظه های عاشورایی لازم است اين مسئله ذکر شود که منظور از عکس هاس عاشورایی فقط عکس های مربوط به مراسم های عاشورا و تاسوعا نیست بلکه عکاسی عاشورایی گستره وسیعی را در بر می گیرد و بسیاری عکس ها با موضوعات دینی و انسانی می توانند جزو عکس های عاشورایی محسوب شوند.

نقشبندي با اشاره به این که عاشورا بيش از آنكه يك واقعه باشد، يك جریان فکری است كه نقش بسيار مهمي در تفكر شيعي دارد، یادآور شد: گاهی ما به جاي توجه به اين جريان‌سازي فکری فقط به شكل ظاهری این حادثه مهم توجه مي‌كنيم، در حالي كه نگاه ما به واقعه عاشورا باید گسترده باشد.

وي تصریح کرد:لحظه‌هاي عاشورايي در همه رفتارها ، نگرش‌ها، آيين‌هاي اجتماعي و در تمام ابعاد زندگي مردم ما در همه زمان ها جاری است و منحصر به روزهای محدودی در سال نيست که نگاه خلاقانه عكاس را محدود کند.

داور بخش عکس سومین سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي گفت: اينكه فردی نام فرزندش را حسين مي‌گذارد نشان دهنده اعتقاد دینی اوست و نشان می دهد که عاشورا جزئی از زندگی مردم ماست.
نقشبندي افزود: برگزار كنندگان سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي نیز در بخش عکس باید براي سال‌هاي آینده افق دید خود را گسترش داده و موضوعات را محدود نکنند تا نگاه عكاس براي كشف ايده‌هاي نو گسترده باشد.
نقشبندی هم چنین با بیان این که طلبه ها مديران فرهنگی جامعه اسلامی هستند، ادامه داد: پرداختن به عاشورا و طرح آن بايد به دور از خرافات باشد و تشخيص اينكه كدام رفتار و برخورد ممکن است جزو خرافات باشد در صلاحيت عكاسان نيست و نگاه تخصصی صاحب نظران اين عرصه را می طلبد و این طلبه های حوزه های علمیه هستند که بایدوارد این عرصه شوند.

داور بخش عكس سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي خاطر نشان كرد: مسابقه عكاسي اين سوگواره به سومين دوره رسيده است و اين نشان مي‌دهد اين سوگواره راه خودش را پيدا كرده است و در آینده جریان سازی این سوگواره را می توان شاهد بود.

‌یادآوری می شود؛ سومین سوگواره لحظه های عاشورایی در رشته های عکس،فیلم و فیلم نامه تیرماه جاری در مشهد برگزار می شود.
تاريخ: ۱۳۹۰/۳/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.