مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اختتامیه:
 بیانیه هیئت داوران بخش فیلم و فیلمنامه سوگواره سراسری لحظه های عاشورایی
در بیانیه هیئت داوران بخش فیلم و فیلمنامه دومین سوگواره سراسری لحظه های عاشورایی که توسط فرهاد توحیدی قرائت شد آمده است:

 در بیانیه هیئت داوران بخش فیلم و فیلمنامه دومین سوگواره سراسری لحظه های عاشورایی که توسط فرهاد توحیدی قرائت شد آمده است:

هیئت داوران بخش فیلم و فیلمنامه سوگواره لحظه های عاشورایی از تلاش هنرمندان سینماگر در راه تبیین ارزش های عاشورایی در قالب فیلم و فیلمنامه تقدیر می کند.

متجلی کردن معنا در ساحت ماده دشوارترین کار هنر است. آن چه در خلوت رخ می دهد و صاحب معنا به ساحت جلوت با این خطر روبروست که جلوه و جلای معنوی خویش را وانهد لذا هنر مضمون گرا همواره از یک سو با آسیب شعارزدگی روبروست و از سوی دیگر با آفت بیان پیچیده و تکلف.

چه بسیار کارها که با تمسک به صورت ظاهر و پیوسته ی آداب یا رخداد ها راهی به درون و معنا نمی یابند و لاجرم پیام را در قالب شعار به اثر الصاق می کنند یا با استفاده ی افراطی از نماد ها و نشانه ها از سوی دیگر بام افتاده و با مخاطب بیگانه باقی می مانند.

جستجوی جوهر قیام عاشورا و تجلی آن در اشکال دراماتیک، آزمون دشواری است که جز با فهم پیام عاشورا و درونی کردن آن امکان پذیر نخواهد شد. بنابراین ضروری است تا همکاری صمیمانه بین پیشتازان دین پژوه و اصحاب سینما شکل گیرد.

بار کردن مسوولیت دشوار این امر خطیر بر شانه های سینما به تنهایی به صواب نزدیک نیست. همان گونه که از سینما انتظار می رود تا محمل تجلی پیام های عمیق دینی باشد از اندیشمندان دینی هم انتظار می رود با فهم رسانه و مقتضیات آن به یاری سینما بشتابند.

هیئت داوران از مسوولان سوگواره انتظار دارد با تشکیل دبیرخانه دائمی و مراقبت از ارتباطات میان رشته ای و همچنین حمایت های مادی و معنوی از سینماگران به ویژه استعدادهایی که در سوگواره به توفیق دست می یابند به بلوغ این انگیزه مبارک یاری رسانند.

خاطرنشان می شود ابراهیم حاتمی کیا، سیدرضا میرکریمی و مهدی عسگرپور در بخش فیلم و فرهاد توحیدی، فریدون فرهودی و حسین ترابی در بخش فیلمنامه داوری آثار را برعهده داشتند.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۳۱

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.