مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۴ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
فرهاد توحیدی::
 حوزه علميه بايد سينما را در تبليغ دين به خدمت گيرد/ آثار سوگواره لحظه های عاشورایی در سراسر کشور به نمایش در آید
عضو هيئت مديره خانه سينما با بيان اينكه فیلم قدرتمند ترین و تاثیر گذارترین رسانه است گفت: این وظیفه ی حوزه علمیه است تا سینما را در تبلیغ دین به خدمت گيرد.
 

فرهاد توحیدی:

حوزه علميه بايد سينما را در تبليغ دين به خدمت گيرد/ آثار سوگواره لحظه های عاشورایی در سراسر کشور به نمایش در آید

عضو هيئت مديره خانه سينما با بيان اينكه فیلم قدرتمند ترین و تاثیر گذارترین رسانه است گفت: این وظیفه ی حوزه علمیه است تا سینما را در تبلیغ دین به خدمت گيرد.

فرهاد توحیدی مدرس و عضو هيئت مديره خانه سينما در گفت و گو با ستاد خبری دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در حاشیه اختتامیه این برنامه اظهار داشت: فیلم قدرتمند ترین رسانه است که در هر راستا و موضوعی قرار گیرد می تواند بر مخاطب تاثیرعمیقی بگذارد .

وی ادامه داد: سینما و فیلم این قابلیت را دارد تا در اختیار تبلیغ و اندیشه اعم از حق و باطل قرار گیرد و این وظیفه ی حوزه علمیه است تا سینما را در اختیار دین و تبلیغ دین در آورند .

توحیدی در خصوص علت کمبود آثار تصویری در حوزه ی حماسه ی حسینی ابراز داشت: محدودیت هاو حرمت هایی که در دین وجود دارد باعث می شود تا هنرمندان کمتر به سراغ این مبحث بروند.

وی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی سعی شده تا آشتی بین مظاهر دنیای جدید و امر دین به وجود آید اما هنوز نیازمند زمان هستیم تا بتوانیم روش ها و نظریاتی را که در زمینه ی نقش و کارکرد رسانه وجود دارد به کار بریم.

عضو هیئت داوران سوگواره با اشاره به اینکه فعالیت در حوزه ی دین در سینما مستلزم نهایت دقت است گفت: از آن جا که در مسائل ديني بین هنرمندان و مراجع دینی اعتماد و توافق لازم وجود ندارد هنرمندان در سينما کمتر به مباحث دینی می پردازند .

این فیلمساز افزود: برگزاری چنین سوگواره هایی می تواند شروعی موثر برای فعالیت در حوزه ی دینی و هنری باشد و هر فعالیت جدیدی نیازمند تمرین و تشویق و آزمون وخطا است .

توحیدی گفت: تبلیغات گسترده، دبیرخانه فعال و ارتباط با مراکز هنری می تواند در پیشرفت سوگواره لحظه های عاشورایی موثر باشد .

اين مدرس سینما وضعیت سینمای دینی را نامطلوب ارزيابي كرد و گفت : کسانی که وارد این حوزه شدند باترس فعالیت می کنند به همین دليل کار برجسته ای را در اين عرصه شاهدنيستيم.

عضوهیئت داوران دومین سوگواره لحظه های عاشورایی خطاب به دست اندرکاران این سوگواره اظهار داشت: شما بخش اول " چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید " را اجرا و به ابزار هنر اعتماد کردید از اين رو در ادامه و برای پیشرفت باید هنر را در مبانی درسی خود قرار دهید .

وی با بیان اینکه یکی از آسیب های جشنواره های موضوعی، تولید آثار به دلیل برپایی آن جشنواره است، ادامه داد: اگر نویسنده یا سازنده فیلم با پیروی از دل خود به تولید آثار هنری بپردازد به طور قطع این اثر جذاب خواهد بود هر چند از نظر مسائل تکنیکی با ضعف هایی نیز روبرو باشد.

توحیدی افزود:‌ در سوگواره لحظه های عاشورایی این آسیب کمتر به چشم می خورد و آثاری که ارائه شده بود هم از نظر تکنیک و هم موضوع قابل توجه بود.

وی با بیان اینکه به نسبت جشنواره های موضوعی از این سوگواره استقبال خوبی شده است، یادآور شد: با توجه به استقبالی که از این سوگواره شده و محوریت این سوگواره باید دبیرخانه دائمی آن ایجاد شود تا با مراقبت از مباحث نظری و شناسایی استعدادها، جریانی که در جامعه به وجود آمده زنده نگه داشته شود.

این مدرس سینما تأکید کرد: هنرمند همچون حوزویان دغدغه پرداختن به مسائل دینی را ندارد زیرا از تخصص مربوط در حوزه های دینی برخوردار نیست لذا توقع زیادی است که انتظار داشته باشیم بتواند کارهای با کیفیتی را برگزار کند از این رو ورود حوزویان و پیوند آن ها با هنرهایی همچون سینما و تلویزیون ضروری به نظر می رسد.

وی تصریح کرد: باید بین حوزه های نظری و حوزه های دین و عاشورا پژوهی پیوندی ایجاد شود تا شاهد آثار مطلوبی در حوزه مباحث دینی باشیم.

عضو هیئت داوران دومین سوگواره لحظه های عاشورایی با بیان اینکه این سوگواره در این سطح جامعه هنرمندان را به خود جذب کرده است، افزود: اگر می خواهیم این برنامه به صورت گسترده تری برگزار شود و شاهد تأثیرات بیشتر آن در جامعه باشیم باید آثار این سوگواره در سراسر کشور برای مردم به نمایش درآید.

گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اعلام شده و اختتامیه آن نیز سی ام اردیبهشت ماه با حضور هنرمندان برجسته کشور در تالار نور مشهد برگزار شد.

تاريخ: ۱۳۸۹/۳/۱

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.