مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
حسین مهکام (فیلمنامه نویس)::
 مبلغان هنرمند یکی از بهترین گزینه ها در خلق آثار هنری عاشورایی هستند/ نهضت امام حسین بر اساس نیاز روز جامعه به تصویر کشیده شود
خلق و تولید آثار فاخر عاشورایی نیازمند فهم دقیق دین و نیز آشنایی هنرمندان و فیلمسازان با تکنیک های هنری است.

حسین مهکام، عضو هیئت بازبینی فیلم سوگواره لحظه های عاشورایی و نویسنده کتاب پاپانوئل و دست های یخ زده نویسنده و فیلمنامه نویس درگفت و گو با ستاد خبری دومین سوگواره لحظه های عاشورایی با بیان اینکه نباید به رسانه به عنوان ابزار نگریسته شود، گفت: اگر هنرمند به درستی با تکنیک های هنری در قالب های فیلم، عکس، فیلمنامه و.. آشنا باشد و مفاهیمی را که قرار است منتقل شوند به درستی منعکس کند این رسانه ها می تواند نقش مؤثری در ارائه مفاهیم دینی داشته باشد.

وی افزود: هنرهای تجسمی از جمله عکس، گرافیک، نقاشی، خوشنویسی و... از ظرفیت بالایی در ارائه مفاهیم دینی برخوردار هستند.

مهکام با تأکید بر اینکه به تصویر کشیدن تاریخ عاشورا با محدودیت هایی مواجه است، افزود: به تصویر کشیدن واقعه تاریخی عاشورا موجب از بین رفتن تقدس و نیز کاهش شکوه و عظمت شحصیت های این واقعه بزرگ می شود زیرا ما نمی توانیم به درستی چهره های بزرگان این واقعه را به تصویر درآوریم از این رو باید جنیه اجتماعی واقعه عاشورا و تأثیری که می تواند بر جامعه بگذارد را از طریق فیلم به مخاطبان بیان کنیم.

نویسنده فیلم سینمایی هیچ، با تأکید بر اینکه در حوزه سینما و در بخش تأثیرات اجتماعی واقعه عاشورا و حماسه حسینی کار جدی صورت نگرفته است، خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم این واقعه را از طریق رسانه های تصویری و در قالب فیلم ارائه کنیم باید نوع نگرش خود را به واقعه عاشورا تغییر دهیم.

وی تأکید کرد: باید به واقعه عاشورا و مفاهیم اجتماعی این واقعه یک نگاه امروزی صورت گیرد به این معنا که بر اساس نیازهای روز جامعه، این واقعه را به تصویر کشیم.

این فیلمنامه نویس کشورمان با اشاره به اینکه از میان کارهای صورت گرفته، برخی فیلم های ابراهیم حاتمی کیا توانسته نگاهی امروزی به این حماسه داشته باشد، تصریح کرد: بیان مفاهیم عاشورایی در قالب فیلم می تواند خیل عظیمی از مخاطبان را پوشش دهد اما متأسفانه برای اجتماعی با این وسعت کارهای درخور و شایسته ای انجام نشده است.

وی یادآور شد: متأسفانه در زمینه تولید آثار سینمایی در حوزه عاشورا کار چندانی صورت نگرفته و از میان تعداد آثاری که در این زمینه وجود دارد نیز تنها تعداد محدودی توانسته اند این موضوع را به گونه ای مطلوب به تصویر کشند.

وی بر لزوم آشنایی فیلمسازان و هنرمندان بامفاهیم دینی و نیز شناخت تکنیک های ارائه این مفاهیم در قالب های فیلم، فیلم نامه و عکس تأکید کرد.

مهکام علت کم کاری در تولید آثار سینمایی با موضوع حماسه حسینی و واقعه عاشورا را در بی سوادی هنرمندان و فعالان این حوزه دانست و ادامه داد: به غیر از افراد انگشت شماری که توانسته اند به درستی در این حوزه ورود پیدا کنند فیلمسازان ما به دلیل نداشتن سواد کافی در حوزه دین و نیز آگاهی نداشتن از تکنینک های فیلم سازی نتوانسته اند آثار در خوری را در حوزه عاشورا تولید کنند

وی ورود حوزویان را در ارائه مفاهیم دینی در عرصه های هنری به ویژه رسانه های تصویری امری مهم برشمرد و ابراز داشت: حوزویان به دلیل آشنایی با مفاهیم دین و تسلطی که بر این موضوع دارند می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای خلق آثار عاشورایی باشند.

این فیلمنامه نویس یادآور شد: از آنجایی که حوزویان بر مفاهیم دینی تسلط دارند، اگر با ابزارهای هنری آشنا شده و به تکنیک های کار در این عرصه مجهز باشند به طور قطع می توانند آثار فاخری را در حوزه عاشورا و حماسه حسینی خلق کنند.

وی با بیان اینکه سوگواره لحظه های عاشورایی با هدف ارزشمندی که دارد تاکنون تواسته مخاطبان خود را جذب کند، ادامه داد: فیلم هایی که به این سوگواره ارسال شده از سطح کیفی نسبتا مطلوبی برخوردار هستند به ویژه فیلم هایی که در بخش مستند تولید شده اند و امیدواریم در آینده در حوزه داستان نیز فعالیت بیشتری صورت گیرد.

مهکام در پایان خطاب به شرکت کنندگان در این سوگواره اظهار داشت: کسی که در این حوزه کار می کند، ضمن عرض ارادت به ساحت امام حسین(ع)، باید شناخت کافی از تکنیک های هنری داشته باشد تا بتواند اثری تأثیر گذار را به یادگار گذارد.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۲۳

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.