مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
عزیزالله حمید نژاد (کارگردان سینما)::
 نهادهای دینی شرایط را برای مطالعه و تحقیق و کسب معرفت هنرمندان فراهم کنند/ پرداختن به فیلمسازی آیینی کوتاه ترین راه در سینمای عاشوراست
ـ‌کارگردان فیلم «هور در آتش» با تأکید بر ضرورت برخورداری تولیدات عاشورایی از پشتوانه پژوهشی گفت: نهادهای دینی باید شرایط را برای مطالعه و تحقیق و کسب معرفت هنرمندان فراهم کنند.

 عزیزالله حمید نژاد، نویسنده و کارگردان سینما در خصوص فراخوان سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم و عکس گفت: در عصر حاضر رسانه های تصویری برای رساندن پیام ها و مسائل مختلف حرف اول را می زنند که فیلم و عکس از مهمترین و گسترده ترین آن ها به شمار می روند.

وی افزود: فیلم یا زبان بصری، تلفیقی از ادبیات نمایشی، و مجموعه ای از دیگر هنرهاست و مسائل معنوی و متافیزیکی در این وادی جایگاه ویژه ای داشته و یکی از حساس ترین موضوعات و مقولات در رابطه با عکس و فیلمسازی محسوب می شود.

کارگردان فیلم «هور در آتش» تصریح کرد: همانطور که در زندگی منش، اخلاق و رفتار یک انسان در رشد اخلاقی و معنوی سایرین موثر است، به همان میزان وقتی این مقوله از طریق رسانه ای همچون فیلم و عکس و ادبیات نمایشی به مخاطب ارائه شود می تواند در روند رشد زندگی معنوی فرد موثر باشد.

حمیدنژاد با اشاره به اینکه سینمای عاشورایی ظرایف و حساسیت های خاصی را می طلبد که کمتر بدان پرداخته شده اظهار داشت: مقوله عاشورا ابعاد مختلف و گسترده ای دارد لذا هنرمندانی که در این حیطه کار می کنند باید به مسائل مختلف انسانی، مذهبی، روحی و روانی و آیین های سنتی آشنایی داشته باشند تا بتوانند پیام نهضت عاشورا و سلوک امام حسین(ع) را به طور جامع به مخاطب منتقل کنند.

وی ادامه داد: تولیداتی که تاکنون در این عرصه انجام شده بیشتر به جنبه های بیرونی و ظاهری عاشورا پرداخته که این به خودی خود خوب است اما کافی نیست، کسی که می خواهد در این حیطه کار کند باید ابتدا خودش به معرفتی دست یافته باشد تا به کمک هنر عکس و فیلم بتواند این معرفت را انتقال دهد.

حمیدنژاد خاطرنشان کرد: سال های سال است مردم آیین های عزاداری عاشورا را می بیند و برایشان ملموس است لذا انتظار دارند فیلمی که از مقوله عاشورا می بینند غیرقابل تصور، نو و با یک زاویه دید جدید به این مقوله نگریسته باشد چرا که معادل های آیینی عاشورا را هر سال به عینه می بینند.

این کارگردان سینما، پرداختن به فیلمسازی آیینی عاشورا را آسان ترین و کوتاه ترین راه در این وادی دانست و افزود: اصولا اکثر عکاسان و فیلمسازان به مقوله آیینی عاشورا و مراسم عاشورا می پردازند نه به کنه و عمق مطلب؛ از این رو تولیدات عاشورایی در سطح آثار آیینی مانده و ادای دین واقعی به این مقوله نمی شود.

وی با تأکید براینکه مسوولین فرهنگی نیز باید زاویه دید و نگاهشان را نسبت به ساخت آثار هنری در این زمینه تغییر دهند گفت: متولیان امر باید توقعات عمیق تر و مستندتری داشته باشند تا هنرمندان هم با توجه به این انتظارات، بیشتر تلاش کرده و مسائل عاشورا را بازشکافی کنند.

حمیدنژاد با اشاره فراخوان آثار سوگواره لحظه های عاشورایی ابراز داشت: این برنامه با نقد و ارزیابی تولیدات عاشورایی هنرمندان، در تکامل کیفی آثار آن ها موثر است و می تواند تحولی در نگرش هنرمندان در این عرصه ایجاد کند.

وی با اشاره به تنوع موضوعات فراخوان تصریح کرد: «مقایسه عزاداری سنتی و امروزی» و «نگاه مردم به عاشورا» بیشتر به جنبه های بیرونی نهضت می پردازد ولی اگر روحانیتی که در موضوع «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» آمده است را به معنای معنویت، اهداف، آرمان و عرفان نهضت امام(ع) در نظر بگیریم در شکل گیری و ارائه آثار جدیدی در این حیطه نقش بسزایی خواهد داشت چرا که جنبه های درونی را به تصویر می کشد و مشکل ترین و ظریف ترین مقوله هنری در این وادی است.

حمیدنژاد یادآور شد: پرداختن به آثار هنری در هر عرصه ای از جمله اجتماعی، کودک، ملودرام و .... نیاز به متولیانی دارد که این آثار را حمایت کنند، نهادهای دینی هم می توانند با حمایت خود، میدان های جدیدی را پیش روی جوانان و هنرمندان قرار داده و شرایط را برای مطالعه و تحقیق و در نهایت کسب معرفت هنرمندان فراهم کنند.

گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می شود.
علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاع بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی www.cinemafarda.com مراجعه کنند.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۲۰

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.