مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
  نشست تخصصی عکاسی و آیین های مذهبی ویژه مبلغان هنرمند مشهد برگزار شد
همزمان با پایان داوری آثار بخش عکس سوگواره لحظه های عاشورایی نشست تخصصی عکاسی و آیین های مذهبی در حاشیه این برنامه برگزار شد.

 

همزمان با پایان داوری آثار بخش عکس سوگواره لحظه های عاشورایی نشست تخصصی عکاسی و آیین های مذهبی در حاشیه این برنامه برگزار شد.

در این نشست سیدعباس میرهاشمی،‌ مدرس و عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان کشور، محمود عبدالحسینی، رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران، فرامرز عامل بردبار و سیدمجتبی خاتمی و اعضای کارگروه عکس مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان حضور داشتند.

مسعود زارعیان، مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در این نشست اظهار داشت: عکاسی هنری کم مؤونه و در عین حال تأثیرگذار است که ظرفیت بالایی دارد و پدیده ای است که در مقایسه با فیلم، عاری از پیچیدگی های تولید بوده و می تواند سند خوبی برای انتقال فرهنگ دینی و مذهبی ما باشد.

وی با تأکید بر ضرورت چهره نگاری علما افزود: با توجه به اهمیت هنر عکاسی و دغدغه های دینی و مذهبی عکاسان ایرانی و نیز همه گیر بودن آیین های مذهبی،‌ مناسک دینی این جذابیت را دارد که حتی به عنوان یک ژانر عکاسی، سوژه عکاسان واقع شود.

مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد: با بررسی تفاوت ها و ویژگی های این نوع عکاسی و حساسیت ها و مسائل تخصصی آن بتوانیم در آینده گام های موثری در ترویج و ثبت لحظات الهی و ربوبی آیین های مذهبی داشته باشیم و سرمایه ای برای نسل های آتی باشد از این رو با توجه به رویکرد سوگواره لحظه های عاشورایی که انتقال این فضا به آیندگان است این نشست تخصصی تدارک دیده شد.

سیدعباس میرهاشمی در ادامه این جلسه گفت: عکاسی ابزاری برای نزدیک کردن اندیشه های افراد به یکدیگر و از ابزارهای بیانی بسیار روشن و شفاف برای بیان ناگفتنی ها و ذهنیات درونی انسان است به طوری که انسان بدون اینکه دیده شود بسیاری مطالب را به دیگران منتقل می کند.

وی ابراز داشت: با هنر عکاسی می توان بدون نیاز به دانستن زبان های مختلف با همه دنیا حرف زد چرا که عکس یک زبان بین المللی است و نیازی به ترجمه ندارد، هر فرد بر اساس اطلاعات و داشته های خود می تواند برداشت های مختلف از عکس داشته باشد.

میرهاشمی با بیان اینکه هر حرکتی اگر با شناخت و باور همراه باشد انسان را به خدا می رساند خاطرنشان کرد: ثوابی بالاتر از این نیست که آنچه دیگران نمی توانند ببینند قاب کرده و به آن ها هدیه دهیم، این وظیفه عکاس است. عکاسی که همرا با مطالعه باشد بینایی دادن به دیگران است و این کار ارزشمندی است.

وی در خصوص نقش ابزار در عکاسی اظهار داشت: ابزار در عکاسی، نخستین پلان نیست و انچه مهم است نوع نگاه و نوع دیدن است، عکاس پیش از اینکه خود را درگیر ابزار کند باید درگیر چگونه دیدن باشد، در عکاسی، موضوع و موضعی که عکاس نسبت بدان موضوع می گیرد مهم است، وقتی همه این ها را فراهم اورده و رعایت کردیم آن گاه هرچقدر ابزار کامل تر و پیشرفته تر باشد بهتر است .

وی، سطحی نگری را مهمترین چالش پیش روی عکاسی آیینی دانست و تأکید کرد: باید بپذیریم آن طور که باید راجع به فرهنگمان کار کنیم کار نکرده ایم؛ امروزه نمی توانیم از زنان در دفاع مقدس بیان تصویری داشته باشیم زیرا در جنگ تحمیلی صحنه های زیادی عکاسی شد اما تعداد اندکی از این صحنه ها از حضور بانوان در جبهه بود در حالی که نقش انان کمتر از مردان نبود این به خاطر نبود عکاسی است که بتواند در جمع بانوان حضور یابد بدون آنکه سوژه تغییر کند و این یک خلأ بزرگ در حوزه عکاسی است.

این مدرس دانشگاه تهران یادآور شد: همانطور که امروزه با اینکه هنوز حال و هوا و برخی ابزار دفاع مقدس وجود دارد، هزینه ساخت یک فیلم دفاع مقدس با هزینه ساخت یک فیلم تاریخی برابری می کند، در آینده نیز همین وضعیت را نسبت به امروز خواهیم داشت و اگر از طریق عکس، تیپ شناسی دقیقی اتفاق نیفتد فرهنگ غنی ما به شدت آسیب می بیند.

وی با اشاره به رشد هنر عکاسی در خراسان بر لزوم بازنگری در دروس رشته عکاسی متناسب با نیاز روز تأکید کرد و افزود: در اموزش باید ابتدا هدف و نیاز شناسایی شود تا طرح درس بر اساس آن انتخاب و اصلاح شود.

میرهاشمی با اشاره به سوگواره لحظه های عاشورایی اظهار داشت: اگر قصد استمرار این گونه برنامه ها را نداریم شروع نکردن بهتر است زیرا اگر ناقص رها کنیم دیگر هیچ گروهی نمی تواند با این عنوان کار کند، این خطرات ما را تهدید می کند به این دلیل که به زیرساخت ها و مباحث مطالعاتی و استمرار کار بها نمی دهیم .

عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان کشور با اشاره به ضرورت تبیین زوایای پنهان فرهنگ ایرانی ادامه داد: باید برای سوژه های دینی و مذهبی پروژه هایی تعریف کنیم و عکاسان را وادار و متعهد به پژوهش در این عرصه شوند و حوزه علمیه نیز باید این امر را از جامعه عکاسی مطالبه کند.

محمود عبدالحسینی نیز در ادامه با اشاره به اینکه عکاسی نیاز به تقویت اطلاعات و ارتباطات دارد گفت: یک عکاس باید با سایر رشته های هنری آشنایی داشته باشد تا خوب کار کند.

وی تأکید کرد: مبلغان هنرمند به ویژه در شهرهای مشهد و قم باید پرتره نگاری علما را به عنوان یک رسالت بدانند برای خود بدانند .

گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می شود.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه های اینترنتی www.shortfilmnews.com ، www.akkasee.com و www.honaremotaali.blogfa.com مراجعه کنند.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۱۶

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.