مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ اسفند
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
سوگواره لحظه های عاشورایی استمرار فرهنگ عاشورایی ر:
 ارسال بیش از پنج هزار اثر به فراخوان فیلم و عکس لحظه های عاشورایی
عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان کشور گفت: عنوان لحظه های عاشورایی به معنای استمرار فرهنگ عاشورا در لحظه لحظه زندگی است که سوگواره لحظه های عاشورایی با به تصویر کشیدن این لحظات، قش بسزایی در ماندگاری ان دارد.

مسعود زارعیان، دبیر دومین سوگواره سراسری لحظه های عاشورایی در نشستی مطبوعاتی با اشاره به اینکه دور اول سوگواره سال گذشته در بخش عکس و در سطح استان برگزار شده است اظهار داشت: فراخوان آثار دومین دوره نیز در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه از دی ماه سال گذشته در سطح ملی آغاز شد که به جهت استقبال شرکت کنندگان مهلت ارسال آثار تا پنج اردیبهشت ماه تمدید شد.

وی با تأکید براینکه روحانیان با پیشینه علوم دینی می توانند مدیریت فرهنگی جامعه را، خصوصا در عرصه هنر عهده دار شوند، ادامه داد: یافتن استعدادهای نو و تقویت نگاه عکاسانه در زمینه عکاسی آیینی، ثبت دقیق و صحیح لحظه های عاشورایی با توجه به فرم و محتوا، ایجاد ارتباط هدفمند و تأثیرگذار بین طلاب و هنرمندان عکاس، فراهم آوردن زمینه مناسب برای رشد و پشتیبانی طلاب در عرصه عکاسی و ترویج معارف والای عاشورایی را از اهداف برگزاری این برنامه به شمار می رود.

زارعیان با بیان اینکه در مجموع 5500 اثر به دبیرخانه ارسال شده است افزود: از این تعداد 5205 اثر در بخش عکس، 200 اثر در بخش فیلم و 50 اثر فیلمنامه بوده است.

مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به پایان داوری بخش عکس سوگواره تصریح کرد: پیش از داوری، تعداد دو هزار اثر به دلیل عدم همخوانی با مقررات سوگواره حذف شدلذا 3150 اثر (2500 تک عکس و 95 مجموعه عکس شامل 650 عکس) به مرحله داوری یافت که در نهایت سه نفر اول تا سوم از استان های قم، اردبیل و تهران برگزیده و پنج نفر شایسته تقدیر شناخته شدند.

وی گفت: اسامی شرکت کنندگان در بخش عکس سوگواره از پانزده اردیبهشت در پایگاه اینترنتیwww.akkasee.com و اسامی شرکت کنندگان دربخش فیلم نیز از طریق پایگاه www.cinemafarda.com منتشر خواهد شد.

زارعیان، زمان بازبینی آثار را پانزده و شانزده اردیبهشت ماه اعلام کرد و افزود: سیدصادق مرکبی، سیدکاظم علوی، سعید مستغاثی، حسین مهکام و مسعود زارعیان اعضای هیئت بازبینی آثار هستند که آثار انتخاب شده در این مرحله جهت داوری نهایی توسط ابراهیم حاتمی کیا، سیدرضا میرکریمی و مهدی عسگرپور به تهران ارسال می شود.

زارعیان گفت: حسین ترابی، فرهاد توحیدی و حبیب احمدزاده نیز داوران بخش فیلمنامه سوگواره لحظه های عاشورایی را تشکیل می دهند.

وی همچنین، برگزاری اردوی عکاسی، نشست تخصصی عکاسی و آیین های مذهبی، تشکیل کارگروه عکاسی از بین طلاب علاقمند، چاپ کتاب عکس و برگزاری دومین کارگاه فیلمنامه نویسی و کارگاه کارگردانی را از دیگر برنامه های جنبی دومین سوگواره لحظه های عاشورایی برشمرد.

دبیر دومین سوگواره سراسری لحظه های عاشورایی با بیان اینکه داوری آثار بیستم اردیبهشت ماه به پایان می رسد اظهار داشت: افزون بر انتخاب بهترین فیلم داستانی، بهترین مستند و بهترین فیلمنامه و بهترین انیمیشن، به تشخیص هیئت داوران، در هرشته از دو اثر تا سقف پنج میلیون ریال تقدیر می شود.

زارعیان یادآور شد: جایزه ویژه سوگواره لحظه های عاشورایی شامل لوح تقدیر، تندیس سوگواره و ده میلیون ریال به بهترین فیلم با موضوع «روحانیت و نهضت امام حسین(ع) » اهدا خواهد شد.

در ادامه این نشست، محمود عبدالحسینی، مدرس و استاد عکاسی دانشگاه تهران و رییس هیئت داوران بخش عکس سوگواره ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این برنامه گفت: عنوان «لحظه های عاشورایی» افق بلندی را پیش روی ما باز می کند بدین معنا که ما بحث های سوگواره را اغلب به یک واقعه که در عاشورا اتفاق افتاده منحصر می کنیم نه فرهنگی که می تواند در لحظه لحظه زندگی ما جاری و تأثیرگذار باشد.

وی افزود: استمرار این برنامه سبب می شود مسیر پژوهش در کارهای فرهنگی باز شده و رویکرد آن از یک فضای صرفا عزاداری و حرکت بزرگی که در عاشورا اتفاق افتاده فراتر رود و توام با پژوهش و بتواند تأثیرات فرهنگ عاشورا در زندگی را به تصویر کشیده و به ماندگاری این فرهنگ کمک کند.

عبدالحسینی تأکید کرد: هرچقدر در زمینه عاشورا پژوهش و تحقیق داشته باشیم به همان اندازه می توانیم تولید اثر مطلوب داشته باشیم، باید بپذیریم در حوزه فرهنگ، در کنار کارهای انجام شده کارهای انجام نشده بسیار زیادی نیز وجود دارد که نیازمند فکر و پژوهش است.

عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان کشور با اشاره به اینکه آثار رسیده به سوگواره که از اقصی نقاط کشور بوده است ادامه داد: فرهنگ ایرانی پتانسیل تصویری بالایی دارد که باید شناخته و معرفی شود.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۱۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.