مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
سید عباس میرهاشمی::
 رسانه های تصویری بهترین محمل برای انتقال مفاهیم هستند/ رشد تولیدات تصویری دینی نیازمند پشتوانه پژوهشی هنرمندان است
عضو هیئت داوران سوگواره لحظه های عاشورایی گفت: به منظور رشد آثار دینی به ویژه در موضوعات عاشورایی، نیازمند پژوهش بسیار جدی در این عرصه هستیم زیرا آثاری که خیلی شتابزده، سطحی و یا تک بعدی تولید می شود، در نهایت مخاطب را به بیراهه می کشاند.

 عضو هیئت داوران سوگواره لحظه های عاشورایی گفت: به منظور رشد آثار دینی به ویژه در موضوعات عاشورایی، نیازمند پژوهش بسیار جدی در این عرصه هستیم زیرا آثاری که خیلی شتابزده، سطحی و یا تک بعدی تولید می شود، در نهایت مخاطب را به بیراهه می کشاند.

سید عباس میرهاشمی، مدرس دانشگاه و عضو هیئت داوران سوگواره لحظه های عاشورایی در خصوص سوگواره لحظه های عاشورایی گفت: رسانه های تصویری یکی از بهترین محمل ها برای انتقال مفاهیم به شمار می روند به ویژه در جهان امروز که تصویر جایگاه خود را در اذهان یافته و بسیاری از پیام ها از طریق تصویر، بهتر و ماندگارتر منتقل می شود.

وی با تأکید بر ضرورت انتقال صحیح پیام اظهار داشت: اصالت موضوع در ماندگاری آن در اذهان نقش به سزایی دارد؛ در جامعه امروز اتفاقات زیادی رخ می دهد و موضوعات زیادی مورد تبادل قرار می گیرد اما در اغلب موارد پاسخگوی نیاز همه مخاطبان نیست لذا با توجه به داشته های غنی دینی مان می توانیم این کمبود را جبران کنیم.

میرهاشمی تصریح کرد: آنچه مخاطب از طریق تصویر دریافت می کند، در ذهن وی رسوخ و فرهنگ، اخلاق و تربیت ایجاد می کند.

دبیر کل دومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با بیان اینکه موضوعات عاشورایی تنها در روز عاشورا منحصر نمی شود ابراز داشت: اگرچه نمی توان گفت تولیدات سینمای ما در این عرصه به حد کافی بوده است ولی اخیرا رویکرد سینما به این سمت رفته و با وجود هنرمندان خلاق و متعهد جای رشد در این زمینه را دارد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از موضوعات فرهنگی و هنری جای پژوهش خالیست گفت: به منظور رشد آثار دینی به ویژه در موضوعات عاشورایی، نیازمند پژوهش بسیار جدی در این عرصه هستیم زیرا آثاری که خیلی شتابزده، سطحی و یا تک بعدی تولید می شود، در نهایت مخاطب را به بیراهه می کشاند.

عضو هیئت موسس انجمن ملی عکاسی یادآور شد: این عرصه، حوزه ای بسیار حساس است که اگر خطایی در آن صورت گیرد، و یا از روی مطالعه، تحقیق و بررسی و رفتار عالمانه نباشد چه بسا اثر تخریبی آن بیش ازجریان سازی باشد.

میرهاشمی با اشاره به برگزاری سوگواره لحظه های عاشورایی افزود: برگزاری این گونه برنامه ها، تنها بخشی از کار است یعنی اگر به واسطه آن احساس کنیم که توانسته ایم جریان سازی مفید و لازم را ایجاد کنیم خطای بزرگی است، این برنامه ها تنها یکی از شیوه های ترغیب هنرمندان است.

عضو هیئت داوران سوگواره لحظه های عاشورایی ابراز امیدواری کرد: تمامی دست اندرکاران فرهنگ و هنر با بهره گیری از داشته های دینی با نگاهی عمیق به تولید آثار هنری پرداخته و نسل های آتی را از این حیث توانمند سازند.

گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می شود.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه های اینترنتی www.cinemaema.com ، www.akkasee.com و www.honaremotaali.blogfa.com مراجعه کنند.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۲۶

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.