مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی::
 واقعه عاشورا دارای ارزش های تصویری بسیار است/ ایجاد مرکز تخصصی جهت حمایت از تولیدات عاشورایی ضرورت دارد/توانمندی رسانه های تصویری در نشر مفاهیم دینی مورد توجه قرار گیرد
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره به اینکه واقعه عاشورا ارزش های تصویری بسیاری دارد گفت: لازمه پرداختن به این قابلیت ها، آشنایی با عمق این حرکت و نیز تسلط به ابعاد مختلف رسانه های تصویری و به ویژه سینما است.

جعفری، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص برگزاری سوگواره لحظه های عاشورایی گفت: سینما بی شک موثر ترین، رساترین و ماندگار ترین رسانه عصر حاضر است که جذابیت های این رسانه هر روز گسترده تر و دایره نفوذ آن بیشتر می شود.

وی افزود: اگر می خواهیم در این زمان مفهوم عاشورا را ثبت و جهانی کنیم باید از ابزارهای جهانی همچون رسانه های تصویری استفاده کنیم چراکه ثابت شده است یک فیلم بیش از صدها کتاب و سخنرانی تاثیر گذار است.

جعفری با اشاره به حضور فعال سینمای غرب در عرصه تهاجم فرهنگی اظهار داشت: ما نمی توانیم در این صحنه که دیگران بسیار فعال هستند سکون داشته باشیم لذا پرداختن به مفاهیم دینی در قالب سینما و تصویر لازم و ضرویست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با بیان اینکه واقعه عاشورا دارای ارزش های تصویری بسیار است تصریح کرد: معدود فیلم های شایسته که در این رابطه ساخته شده است نشان می دهد که حماسه کربلا از لحظه عزیمت امام حسین(ع)از مدینه تا کربلا و وقایع بعد از آن قابلیت های فراوان سینمایی دارد.

وی ابراز داشت: با این حال باید توجه داشت که لازمه پرداختن به این قابلیت ها، آشنایی با عمق این حرکت و نیز تسلط به ابعاد مختلف رسانه های تصویری و به ویژه سینما است.

جعفری ادامه داد: سینمای عاشورایی، ترکیب صحیحی نیست و به جای آن می توان از ژانر دینی در سینما سخن گفت؛ در حال حاضر در کشور آنچه به عنوان ژانر سینمای دینی وجود دارد متاسفانه چندان پر رونق و گسترده نیست که یکی از دلایل آن، عدم توجه دست اندر کاران مراکز دینی و معرفتی به رسانه های تصویری است.

وی گفت: سینما زبان مخصوص به خود دارد که تسلط به این زبان برای موفقیت در آن لازم است و عدم توجه به این ویژگی ها باعث می شود که در جذب مخاطب با مشکل مواجه شویم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با بیان اینکه امسال در جشنواره فیلم فجر یک رویکرد مثبت به مفاهیم عاشورایی را شاهد بودیم اظهار داشت: بعضی جرقه ها مشاهده شد که امید است یا ادامه این روند، گسترش کیفی و کمی آثاری با مفاهیمی دینی و به خصوص وقایع مهم تاریخ اسلام همچون حماسه عاشورا را شاهد باشیم.

جعفری یادآور شد: عدم توجه به ویژگی ها و توانمندی های رسانه های تصویری از یک سو و عدم تحقیق و کنکاش در مفاهیم دینی و تاریخ اسلام جهت استخراج وقایع مهم و ظرایف آن از سوی دیگر سبب شده است قابلیت های سینما و تلویزیون در این زمینه مغفول مانده و در نتیجه آن، تولید آثار عاشورایی رشد چندانی نداشته باشد.

وی بیان داشت: ایجاد یک مرکز تخصصی در زمینه موضوعات دینی با هدف حمایت از تحقیق در زوایای مختلف عاشورا به منظور شناخت نقاط اساسی جهت تهیه و ساخت فیلم، حمایت از تولید، پخش و تبلیغات آثار که سه رکن اساسی در چرخش تولید و اکران فیلم می باشد، حمایت از ایجاد کارگاه های فیلمنامه نویسی در خصوص عاشورا بر مبنای تحقیقات که پایه اساسی تولید فیلم شایسته به شمار می رود، نظرسنجی از تأثیر این فیلم ها به جهت تصحیح عملکرد و فعال کردن بخش های خصوصی و علاقمندان در این عرصه، از جمله راهکارهایی است به گسترش کمی و کیفی آثار دینی در سینما کمک شایانی می کند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با بیان اینکه برای جریان سازی یک فعالیت فرهنگی و هنری، دو عنصر اساسی باید مورد توجه قرار گیرد تصریح کرد: محتوای فعالیت و به نحو مطلوب برگزار شدن مواردیست که می تواند یک فعالیت فرهنگی و هنری را موفق سازد و موفقیت یک فعالیت، میزان جریان سازی آن را مشخص می کند.

جعفری، ضمن تقدیر از برگزاری سوگواره لحظه های عاشورایی خاطرنشان کرد: بهره گیری از حضور افراد خبره، متخصص، آگاه و علاقمند در انتخاب آثار و نقد و بررسی آن ها، تبلیغات هدفمند، نو و فراگیر و برگزاری میزگردها و نشست های تخصصی و چاپ کتاب در عمق بخشی عملی این برنامه موثر است.

گفتنی است دومین سوگواره لحظه های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می شود.

علاقمندان می توانند آثار خود را تا بیستم فروردین روی لوح فشرده به نشانی مشهد، خيابان سنايي، میدان صاحبالزمان(عج)، مرکز فرهنگی تبلیغی شهید هاشمینژاد، گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوي ارسال و جهت کسب اطلاع از جزئیات و مقررات هر بخش به پایگاه های اینترنتی www.shortfilmnews.com ، www.akkasee.com و www.honaremotaali.blogfa.com مراجعه کنند.

تاريخ: ۱۳۸۹/۲/۲۴

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.