مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۵ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
دبیر جدید انجمن شعر طلاب خراسان عنوان کرد:
 مسئولین فرهنگی اهمیت شعر را بشناسند/ برگزاری جلسات انجمن شعر طلاب خراسان در مدارس علمیه
حجت الاسلام مودب عنوان کرد: یکی از طرح های ما در آغاز به کار مجدد این انجمن، هماهنگی با مسئولین مدارس علمیه برای برگزاری جلسات هفتگی در مدارس علمیه است.
چندی پیش حجت الاسلام حسین مودب، طلبه حوزه علمیه خراسان و دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی سمت دبیری انجمن شعر طلاب خراسان را بر عهده گرفت. بر این اساس گفت و گوی کوتاهی را با وی ترتیب دادیم تا جویای برنامه های آتی این انجمن شویم. متن زیر حاصل این گفت و گو می باشد.
لطفاً در مورد سابقه ادبی خود توضیحاتی بیان فرمائید.

مدت زیادی است که با شعر و ادبیات مأنوس بوده و در دوره های آموزشی شعر جوان انقلاب هم شرکت کرده ام. سابقه شرکت در جشنواره های مختلف ادبی را نیز در کارنامه دارم.
چه اهمیتی دارد که طلبه ها با شعر آشنا باشند یا به عبارت دیگر فلسفه وجودی انجمن شعر طلاب چیست؟

شعر یک ابزار بسیار قوی برای تبلیغ و بیان حقایق است و از گذشته های دور مورد توجه اسلام، اهل بیت (علیهم السلام)، بزرگان دینی و مردم بوده است. در تاریخ بسیار داریم که اهل بیت (علیهم السلام) مردم را به خواندن اشعار برخی از شاعران سفارش کرده اند یا برخی از شاعران را به شیوه های مختلف تشویق نموده اند که این به جهت اهمیت و جایگاه رفیع شعر در تبلیغ دین اسلام و جنبه های مختلف آن از جمله ارزش و اهمیت ولایت اهل بیت (علیهم السلام) بوده است. برای مثال حضرت رضا (علیه السلام) پس از شنیدن شعر دعبل، او را تشویق می کنند و حتی بیتی به شعر او اضافه می کنند. این یعنی شعر اهمیت دارد و باید از آن استفاده کرد.
با وجود رونق و گسترش ابزارهای ارتباطاتی در روزگار ما، این جایگاه و اهمیت شعر هم چنان وجود دارد و شعر در صورت رعایت برخی اقتضائات زمانه می تواند به عنوان یکی از ابزارهای رسانه ای قوی مطرح باشد.
خوب یکی از وظایف اصلی طلاب بیان حقایق و معارف اصیل و ناب اسلامی است و طلبه در صورت آشنایی و تسلط به شعرهای خوب و آشنایی با زیر و بم آن می تواند گامی اساسی در رسیدن به یک تبلیغ موفق بردارد.
از طرفی ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در جلسات و دیدارهای متعددی در مورد لزوم بهره گیری از این ابزار جهت تبلیغ معارف حقه اسلامی و تبیین اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ایران تأکید داشته اند و از طلاب توقع دارند که در این زمینه با جدیت ورود پیدا کنند.
در دیداری که با آیت الله جوادی آملی داشتیم، ایشان بیان کردند که اگر من استطاعت مالی داشتم، طلبه های مستعد در زمینه شعر و ادبیات را تحت پوشش مالی قرار می دادم تا تنها روی این مسئله تمرکز کنند و فقط شعر بگویند.
در هر حال این انجمن می تواند فتح بابی برای توجه بیشتر طلاب به حوزه شعر و ادبیات باشد، خصوصاً چون ما در خراسان حضور داریم و خراسان از دیرباز به دیار ادیبان و شاعران مشهور بوده است، ضروری است طلاب این حوزه علمیه کهن و قدیمی جایگاه ویژه ای را برای شعر و ادبیات در برنامه های خود در نظر داشته باشند.
نظر شما در مورد جایگاه شعر در حوزه علمیه، در گذشته و حال چیست؟ آیا ما یک سیر نزولی را در این زمینه تجربه می کنیم؟

بسیاری از شعرای نامداری که عموم مردم با آن ها آشنا هستند از حوزه های علمیه برخاسته اند. در حال حاضر سطح عمومی شعر خوب است اما به دلایل مختلفی شعر جایگاه خود در حوزه های علمیه را از دست داده است و ما امیدوارم با حمایت مسئولین دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بتوانیم گام موثری در زمینه رشد و تعالی شعر در حوزه علمیه خراسان برداریم.
آیا برنامه ویژه ای برای طلاب جوان و پرورش استعدادهای ادبی و شعری ایشان دارید؟

الحمدلله حوزه علمیه خراسان در سال گذشته برنامه های ادبی زیادی داشت و شب شعرها و محافل ادبی متعددی را در دانشگاه رضوی و مدارس علمیه مشهد برگزار کرد. به عبارت دیگر استارت فعالیت ها برای فعال شدن ظرفیت های ناب حوزوی در زمینه شعر و ادبیات زده شده است. اما خلأ اصلی در سال گذشته عدم وجود یک جلسه مستمر ادبی بود که امیدواریم بتوانیم آن را با برنامه های آموزشی جذاب، متنوع و مرحله به مرحله، با دعوت از اساتید در جلسات هفتگی انجمن شعر طلاب خراسان پوشش بدهیم.
یکی از طرح های ما در آغاز به کار مجدد این انجمن، هماهنگی با مسئولین مدارس علمیه برای برگزاری جلسات هفتگی در مدارس علمیه است. این طرح کمک زیادی به طلاب علاقه مند به شعر می کند و امیدواریم بتوانیم پاسخگوی نیازهای ادبی طلاب باشیم.
نکته قابل توجه دیگر اهمیت برقراری ارتباط با سایر اقشار است و این که طلبه، علی الخصوص طلبه شاعر از جامعه دور نباشد و در ارتباط نزدیک با مردم باشد. بر این اساس ممنوعیتی برای حضور غیر طلبه ها در جلسات انجمن نخواهیم داشت و حتی گاهی جلسات ادبی مشترکی را با سایر انجمن های ادبی برگزار خواهیم کرد.
رویکرد کلی ما آموزشی است و ما پس از تبلیغات در سطح مدارس علمیه و نهادهای دینی و با توجه به سطح افراد شرکت کننده در جلسات، تلاش خواهیم کرد روند آموزشی مشخصی را پیگیری نماییم.
به عنوان یک شاعر چه توقعی از مسئولین فرهنگی دارید؟

این توقع وجود دارد که مسئولین فرهنگی جایگاه و اهمیت شعر در مسیر تبلیغ دین و برانگیختن احساسات و ارتقاء سطح آگاهی های دینی مردم را بشناسند. اگر این شناخت به درستی شکل بگیرد، فعالیت ها و اقدامات لازم به طور خودبخود تنظیم و اجرا خواهد شد. خدا را شکر مسئولین فرهنگی حوزه علمیه خراسان و دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اهتمام ویژه ای به شعر و ادبیات دارند و امیدوارم بتوانیم با همکاری این عزیزان سهمی در تبلیغ دین و ترویج عقاید وارزش های ناب اسلامی داشته باشیم.
اولین جلسه انجمن شعر در چه تاریخی برگزار خواهد شد؟

ان شاالله انجمن شعر طلاب خراسان فعالیت خود را از هفدهم فروردین ماه 1396 آغاز خواهد کرد. علاقه مندان برای شرکت در اولین جلسه این انجمن می توانند ساعت 17 روز یاد شده به مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی شعبه مشهد مراجعه نمایند. حضور تمام افراد اعم از طلبه و غیر طلبه و خانم یا آقا در این محفل ادبی مانعی ندارد.
با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.
تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۱۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.