مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
علی درفشون بیان کرد:
 کادربندی، نقش سایه و اهمیت نور در بهبود عکاسی
چهاردهمین جلسه‌‌ی انجمن عکس طلاب خراسان رضوی، ساعت 12 روز دوشنبه 9 آذرماه سال جاری، با موضوع کادربندی و ترکیب بندی و با حضور علی درفشون در اتاق جلسات کانون بحث و انتقاد دینی شهید هاشمی‌نژاد برگزار گردید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگی-تبلیغی رسالات، درفشون در این جلسه بیان داشت: متأسفانه یا خوشبختانه با وجود امکانات دیجیتال می‌توان عکس‌های زیادی گرفت. این برای شروع کار خوب است اما گاهی باید خودمان را محدود کنیم تا پیشرفت حاصل شود و این را باید با تربیت دید و نگاهمان به محیط شروع کنیم.
وی افزود: معمولاً خلاقیت‌ها حاصل در نظر گرفتن برخی از محدودیت‌ها است.
بر اساس این گزارش درفشون در ادامه به بیان برخی از اصول و قواعد کادربندی و ترکیب‌بندی پرداخت و بر ضرورت توجه به رنگ‌ها، نور و نقاط طلایی تأکید نمود.
کارشناس مدعو انجمن عکاسی طلاب خراسان رضوی اظهار داشت: مسحور فضایی که در آن قرار دارید نشوید و بلافاصله شروع به عکاسی نکنید؛ محیط را خوب ببینید، خوب بشنوید و حتی خوب ببویید؛ در مورد عکاسی خبری نیز باید از قبل حتماً اطلاعاتی در مورد سوژه‌ی خبری مورد نظر داشته باشید.
درفشون قوانین عکاسی را برگرفته از قوانین حاکم در طبیعت دانست و با تأکید بر اهمیت آشنایی با قوانین عکاسی عنوان داشت: گاهی عکس‌هایی گرفته می‌شوند که علی‌رغم آن‌که برخی از قوانین عکاسی در آن‌ها رعایت نشده است اما سوژه‌ی این عکس‌ها به قدری آن را فعال کرده که نقض قواعد عکاسی را می‌توان نادیده گرفت.
وی افزود: برای عکاسی خوب باید نور را خوب شناخت؛ گاهی سایه‌ی سوژه‌ی مورد نظر خودش نقطه‌ی قوت عکس است و بدون آن تصویر ناقص و بی‌معنا خواهد شد.
درفشون ادامه داد: عکاس خوب کسی است که خوب ببیند و آن‌چه که دریافته است را آن‌گونه به نمایش بگذارد که مفهوم و حس مورد نظر را به مخاطب منتقل نماید.
گفتنی است در این جلسه موارد متعدد دیگری از جمله ویژگی‌های عکاسی از معماری‌های سنتی، اصطلاح قاب در قاب، تعادل در عکس، تربیت نگاه و خوب دیدن، خط افق، خطوط قطری و نسبت طلایی مطرح شد.
عکسی از حجت الاسلام حسینی امامی
 عکسی از حجت الاسلام حسینی امامی

عکسی از حجت الاسلام علی آبادی
 عکسی از حجت الاسلام علی آبادی
تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.