مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
به همت اداره هنر و رسانه:
 نخستین نشست انجمن خوشنویسی طلاب خراسان برگزار شد
نخستین نشست انجمن طلاب خوشنویس خراسان با حضور سرپرست انجمن خوشنویسان مشهد و جمعی از طلاب خوشنویس برگزار شد.

زارعیان، رییس اداره هنر و رسانه اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان با اشاره به قدمت و اهمیت هنر خوشنویسی در حوزه علمیه گفت: متأسفانه سال‌هاست که این هنر مورد بی‌توجهی مسئولان و طلاب قرار گرفته است. هنری که نزد بزرگان و علمای شیعه بوده، حالا مهجور واقع شده است.

وی افزود: طلّاب می‌توانند از جذابیت این هنر ایرانی استفاده کنند و در داخل و خارج از کشور با برگزاری نمایشگاه و چاپ آثار، زمینه تبلیغ دین را فراهم کنند.

زارعیان ادامه داد: در حال حاضر که مسئولیت انجمن خوشنویسان مشهد بر عهده حجت‌الاسلام علی‌پور است، باید از این فرصت نهایت بهره را برد و بستر فعالیت عموم طلاب در مدارس را برای ورود به این عرصه فراهم کرد.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی علی‌پور، سرپرست انجمن خوشنویسان مشهد با اشاره‌ای به تاریخچه‌ی هنر خوشنویسی در ایران گفت: پس از آن‌که حاکم فارسی در قرن هفتم خط نسخ را وارد ایران کرد، میرعلی تبریزی بود که این خط را با ایده‌ی خودش تعلیق، ممزوج کرده و نستعلیق را بوجود آورد. پس از ایشان، سلطان علی مشهدی بود که شکسته نستعلیق را مطرح کرد و تا زمان میرعمادالحسنی کسی به بزرگی سلطان علی مطرح نشد.

علی‌پور افزود: سید علی اکبر گلستانه، آخرین استاد خط شکسته نستعلیق است که از علماء و مجتهدین بوده است. میرزا غلامرضا اصفهانی نیز از دیگر اسطوره‌های خوشنویسی می‌باشد که او هم حوزوی بوده است.

این خوشنویس حوزوی ادامه داد: حرکت جدیدی که اداره هنر و رسانه با هدایت آقای زارعیان انجام داده است، موجب خوشحالی ماست و امیدواریم با ادامه این روند، ایجاد یک جریان حوزوی در این عرصه را شاهد باشیم.

پس از ایشان حجت‌الاسلام والمسلمین استاد شوقیان با مثبت ارزیابی کردن تشکیل انجمن خوشنویسی طلاب خراسان گفت: این حمایت‌ها و پیشنهادات باید با پیگیری جدی از سوی مسئولان و طلاب همراه باشد تا بعد از گذشت زمان، شاهد دلسردی خوشنویسان نباشیم.

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.