مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
به همت اداره هنر و رسانه:
 نمایش و نقد فیلم "سن پطرزبورگ" در مشهد برگزار شد
شانزدهمین جلسه‌ی انجمن سینما با نمایش و نقد فیلم سینمایی «سن پطرزبورگ» به کارگردانی بهروز افخمی، عصر روز شنبه، 3 بهمن‌ماه 1393 در محل اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

رئیس اداره هنر و رسانه گفت: انتخاب این فیلم به درخواست حاضرین در جلسه‌ی قبلی انجمن و برای حفظ فضای تعاملی بوده است و شاید اگر به انتخاب ما بود، هیچ موقع این فیلم را به نمایش و نقد نمی‌گذاشتیم، چراکه اثر شاخصی نیست. البته که کار خوش ساختی است.

وی با اشاره به هفته فرهنگی اشراق گفت: در این مراسم نقد فیلم هم خواهیم داشت. ضمناً قرار است انتخابات انجمن هنرهای تصویری طلاب به زودی برگزار شود. لذا از دوستانی که در این زمینه می‌توانند فعالیت داشته باشند جهت عضویت در هیئت مدیره دعوت می‌کنیم.

زارعیان با اشاره به سابقه‌ی فیلم‌سازی بهروز افخمی بیان داشت: سن‌پطرزبورگ از معدود فیلم‌های کمدی ایران در 10 سال گذشته است که خوش ساخت می‌باشد. سینمای ما به دلیل معطوف شدن به سمت گیشه به سمت کارهای طنزی رفته است که نه ساختار و نه قوّت و نه فرم و نه حتی محتوای خوبی ندارند.

رئیس اداره هنر و رسانه در ادامه صحبت‌هایش از حاضرین در جلسه برای ارائه‌ی نقدهای خود به این اداره دعوت کرد و افزود: ما سعی خواهیم کرد این نقدها در نشریات و روزنامه‌های معتبر به نمایش در بیاید.

پس از ایشان، کارشناس جلسه آقای یوسف‌زاده در مورد بهروز افخمی گفت: او به شدت آدم باسوادی است و سابقه‌ی سال‌ها آموزش فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی را دارد. دوربین را خیلی خوب می‌شناسد چون سابقه‌ی فیلم‌برداری نیز دارد. هم‌چنین افخمی آدمی به شدت اهل مطالعه می‌باشد.

وی بیان داشت: مسئله‌ی منفی‌ای که در مورد ایشان بیان می‌شود این است که آقای افخمی یا پروژ‌ه‌های نیمه‌تمام را تمام می‌کند و یا پروژه‌ها را نیمه‌تمام می‌گذارد! مثل سریال کوچک جنگلی، روز فرشته، عقرب و حتی همین سن‌پطرزبورگ که آن را خانم مهاجر (تهیه‌کننده فیلم) به پایان رسانده‌اند و تدوین بخش‌های پایانی زیرنظر ایشان بوده است.

یوسف‌زاده عنوان کرد: این فیلم هم از طنز کلامی استفاده کرده است و هم از طنز کمیک و موقعیتی. مثلاً تفاوت‌های کلامی جوان بالاشهری و پایین شهری.

کارشناس این جلسه‌ی نقد فیلم در ادامه با اشاره به این‌که فیلم شیش و بش یک کپی از این فیلم بوده است بیان داشت: متأسفانه ما در سینمای کودک و کمدی بسیار ضعیف هستیم. مدرسه‌ی موش‌ها و اختاپوس غنیمت‌هایی هستند که هر چند سال یکبار ساخته می‌شوند.

در ادامه آقای زارعیان در پاسخ به انتقاد یکی از حاضرین در مورد نپرداختن به محتوای فیلم گفت: ما به دنبال سینمای خوب و بد نیستیم. ما به دنبال سینمای اخلاقی و غیراخلاقی نیز نیستیم. هدف ما بیان قابلیت‌های سینما است. همان‌طور که مقام معظم رهبری منظور از سینما و اهمیت آن را در انتقال پیام دانسته‌اند. جلسه‌ی ما در مورد شناخت ابزار سینما است.

وی در پایان گفت: نباید سریع به سراغ پیام‌های فیلم رفت. ابتدا باید ساختار، فرم، نحوه‌ی بیان و موارد دیگر را دید و در نظر گرفت و سپس دید که فیلم‌ساز چگونه پیام را در این ظرف بیان کرده است. پیام و ساختار و سایر بخش‌های یک فیلم باید با هم متناسب باشند. این‌گونه است که ژانرها ساخته می‌شوند.

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.