مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
به همت اداره هنر و رسانه:
 برگزاری هفته فرهنگی ـ هنری "اشراق" ویژه طلاب خراسان در مشهد
اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از برگزاری هفته فرهنگی ـ هنری حوزه علمیه خراسان، با همکاری مرکز فرهنگی هنری قم خبر داد. زارعیان گفت: این جلسات هنری با عنوان هفته اشراق در مشهد برگزار می شود

مسعود زارعیان، رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، 29 بهمن ماه در نشست خبری‌ای که در دفتر تبلیغات خراسان رضوی برگزار شد، عنوان کرد: سومین هفته فرهنگی و هنری حوزه علمیه با عنوان هفته اشراق به همت اداره هنر و رسانه و با همکاری مرکز فرهنگی هنری قم در مشهد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: اولین دوره هفته اشراق در اصفهان و دومین آن در ترکیه برگزار شد و مشهد با توجه به ظرفیت‌‌های فرهنگی و هنری که دارد، سومین دوره آن را برگزار خواهد کرد.

زارعیان ابراز کرد: با توجه به ظرفیت‌‌هایی که دستگاه تبلیغات و هنرمندان طلاب حوزه‌‌های علمیه خراسان رضوی دارند، بر آن شدیم که هفته فرهنگی را برای بازتاب برنامه‌‌های دفتر تبلیغات برگزار کنیم تا مدیران و مسئولان از ظرفیت‌‌های حوزه خراسان مطلع شده و بر اساس آن برنامه‌‌ریزی کنند.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان این که در این هفته برنامه‌های زیادی اجرا می‌شود، عنوان کرد: نخستین نشست این هفته نشست خوشنویسان است که دبیری این نشست بر عهده حجت‌‌الاسلام محمدجواد علیپورخواهد بود.

وی در مورد دومین و سومین نشست‌های این هفته‌ی فرهنگی گفت: دبیر نشست دوم که به موضوع داستان‌نویسی می‌پردازد، سیدهادی جواد رودسری است. سومین نشست نیز به موضوع  اخلاق و سینما و مباحث پیرامون سینما می‌پردازد که دبیری آن را عباس عبدالله‌‌پور بر عهده گرفته است.

زارعیان، همایش شعر به دبیری حجت‌‌الاسلام علی عدالتی مجد را به عنوان چهارمین نشست معرفی کرد و در مورد نشست پنجم گفت: در نشست پنجم نمایش و نقد فیلم به دبیری محمود پورسلطانی را خواهیم داشت؛ در این نشست فیلم «فیه ما فیه» که در رابطه با روحانیت است، نقد می‌‌شود.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان این که در اختتامیه این برنامه عباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سخنرانی خواهد پرداخت، ادامه داد: در این مراسم انیمیشن کوتاه «تیر» به کارگردانی حجت‌‌الاسلام قاسم‌‌پور و فیلم کوتاهی از حجت‌‌الاسلام محمدتقی استیری به نمایش در خواهد آمد.

زارعیان با بیان این که نامه‌ی رهبری موج جدی را در بخش هنر کشور به خصوص در بخش هنر و رسانه دفتر تبلیغات ایجاد کرده است، اظهار کرد: هنر و رسانه مهم‌ترین ابزار برای تبلیغات دینی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: طلاب به عنوان مدیران دینی و فرهنگی و فرماندهان این عرصه باید به ابزار هنر مسلّط شوند، همان‌گونه که غرب توانسته با تسلّط به این ابزار، دنیا را مقهور خودش کرده و به اهداف شوم خود دست یابد.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ابراز کرد: ظرفیت‌ها و ذوق هنری مناسبی در طلاب وجود دارد که باید از این ظرفیت‌‌ها برای تبلیغ استفاده کرد.

وی با بیان این که دفتر تبلیغات با سه رویکرد نسبت به جذب طلاب هنرمند اقدام کرده است، ابراز کرد: به روز رسانی دستاوردهای حوزه و نیازهای جامعه، نخستین رویکرد است که دفتر تبلیغات خراسان رضوی در جذب طلاب هنرمند در رأس کار خود قرار داده است.

زارعیان ادامه داد: مقابله فعال با تهاجم فرهنگی و مکاتبات غربی، اتخاذ رویکرد فراملّی و اهتمام به جمعیت مسلمان و شیعه، رویکردهای بعدی ما است که به آن توجه خواهیم کرد.

وی با بیان این که دفتر تبلیغات از جذب هنرمندان طلاب دو هدف را دنبال می‌کند، اظهار کرد: تعمیق ایمان دینی و اخلاق و توجه به خانواده و سبک زندگی دینی، دو هدفی است که این دفتر دنبال می‌کند.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که در هر هفته، دو تا سه درخواست از مراکز آموزشی و مجامع عمومی، برای حضور و اعزام مبلّغ در حوزه فرهنگی و مخصوصاً رسانه داریم، عنوان کرد: برای این‌که نیروی متخصص در این زمینه داشته باشیم، فراخوان جذب طلّاب هنرمند در عرصه‌های مختلف هنری را اعلام کرده‌ایم تا با آموزش، کارشناسان خبره‌ای تربیت کنیم.

زارعیان با بیان این‌که این فراخوان 15 روز تمدید شده است، بیان کرد: در راستای تبلیغ تخصصی، اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از طلّاب عرصه سینما، تلویزیون، شاعران و داستان‌نویسان و عکاسانی که در این زمینه‌‌ها فعالیت می‌‌کنند و یا علاقمند به حوزه رسانه هستند دعوت کرده است.

وی با بیان این که طلاب استقبال خوبی از این فراخوان انجام داده‌اند، ادامه داد: تاکنون بالای 200 نفر از طلّابی که در عرصه هنر فعالیت می‌کنند، در این فراخوان ثبت‌نام کرده‌اند؛ ما در این فراخوان می‌خواهیم طلبه‌های هنرمند را رصد و دسته‌‌بندی کنیم و آموزش‌‌های لازم را برای  تربیت آن‌ها به عنوان کارشناس هنری ارائه دهیم.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که حدود یک چهارم از این علا‌مندان، هنرمندان طلبه خواهر بودند، اظهار کرد: ما اصلاً انتظار استقبال بانوان طلبه در عرصه هنر را نداشتیم، اما خوشبختانه طلبه‌های خانم استقبال خوبی از این فراخوان به عمل آوردند.

وی از مزایای حضور در این انجمن‌‌ها را چاپ و نشر آثار اعضاء دانست و افزود: ارائه گواهی‌‌نامه مورد تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد پرونده تبلیغی و ‌اعزام مبلّغان هنرمند به داخل و خارج  از کشور، حمایت مالی و معنوی و برگزاری کارگاه‌‌های رسانه‌‌ای برای این افراد، از جمله مزایای شرکت در این انجمن‌ها به شمار می‌رود.

زارعیان با اشاره به نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: این نامه، حجت را برای ما تمام کرده است؛ لذا ما باید در انجمن فضای مجازی دفتر تبلیغات در زمینه فضای مجازی به فعالیت بیشتری بپردازیم.

وی با بیان این که دفتر تبلیغات اسلامی انجمن های هنری ایجاد کرده است، عنوان کرد: نخستین انجمنی که در رأس فعالیت‌های اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی قرار دارد، انجمن شعر است که تاکنون 15 جلسه آن با محوریت شعرخوانی و تحلیل شعر برگزار شده است.

زارعیان افزود: در هفته فرهنگی حوزه علمیه خراسان رضوی، همایشی با موضوع شعر اهل‌بیت علیهم‌السلام برگزار می‌شود که در این همایش از شعرای سراسر کشور دعوت خواهیم کرد؛ این شب شعر 16 اسفند ماه با حضور شاعران  برجسته کشور برگزار می‌شود.

رئیس اداره هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که بنا داریم اکثر دعوت‌شدگان به شب شعر اهل‌بیت علیهم‌السلام از حوزویان باشند، اظهار کرد: با این وجود شاعران غیر حوزوی نیز به این شب شعر دعوت خواهند شد.

وی در رابطه با انجمن سینمایی دفتر تبلیغات خراسان رضوی توضیح داد: در این انجمن  تازه‌‌ترین آثار سینمایی ایران نقد و بررسی می‌شود و تا کنون توانسته‌ایم 15 جلسه‌ی نقد فیلم برگزار نماییم. هم‌چنین در نظر داریم فیلم‌‌های روز جهان را نیز در این جلسات مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

زارعیان یادآور شد: هفته فرهنگی و هنری حوزه علمیه از 16 تا 21 اسفندماه، در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار خواهد شد

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.