مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 «شکارچی شنبه»؛ فیلمی بدیع درباره شستشوی مغزی صهیونیسم
یک منتقد گفت: در سینمای ایران فیلم‌های زیادی درباره جنایات صهیونیست‌ها ساخته شده اما فیلم «شکارچی شنبه» به هیچ‌کدام از این آثار شباهت ندارد و از دیدگاه و زبان مستقل و بدیعی برخوردار است
«شهرام خرازی‌ها» منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد فیلم سینمایی «شکارچی‌شنبه» ساخته پرویز شیخ‌طادی، اظهار داشت: در سینمای ایران فیلم‌های زیادی درباره جنایات صهیونیست‌ها ساخته شده اما فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» به هیچ‌کدام از این آثار شباهت ندارد و از دیدگاه و زبان مستقل و بدیعی برخوردار است.
وی در ادامه تایید کرد: «پرویز شیخ‌طادی» برای به تصویر کشیدن جنایات صهیونیست‌ها در جدیدترین فیلم خود، به فرآیند روانشناختی مغزشوئی پرداخته است.
این عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در ادامه خاطرنشان کرد: در «شکارچی شنبه» شاهدیم که چگونه پسر خردسالی به نام «بنیامین» توسط پدر بزرگ سفاکش - «حانان» (علی نصیریان) - که یک خاخام صهیونیست با گرایش‌های طالبانیسم است، شستشوی مغزی داده می‌شود تا از کودکی ترسو به روباتی بی‌رحم و قاتلی سفاک تبدیل شود.
خرازی‌ها تصریح کرد: «پرویز شیخ‌طادی» این استحاله فکری و ایدئولوژیک را مرحله به مرحله با مهارت و مطابق با یافته‌های دانش روانپزشکی به تصویر کشیده است: «بنیامین» را از مادرش جدا می‌کنند تا دلبستگی‌های عاطفی مانع پذیرش اصول ایدئولوژی صهیونیسم نشود. سپس دختربچه‌ای را به عنوان همسر تشکیلاتی‌اش برمی‌گزینند. این کودک بی‌پناه را وادار به حضور بی‌چون و چرا در مراسم به انحراف کشیده شده مذهبی و گردهمایی‌های آئینی می‌کنند تا مغزش پذیرای اهداف سلطه جویانه صهیونیسم شود.
این نویسنده در ادامه افزود: «بنیامین» ابتدا در برابر مغزشوئی مقاومت نشان می‌دهد اما کم‌کم سر تسلیم فرو می‌آورد و یاد می‌گیرد که چگونه تابع اوامر حانان باشد و دیکته خود را از روی کتبی بنویسد که در جهت برآورده ساختن مطامع مقطعی یهودیان افراطی هر از گاه تحریف می‌شوند! سوژه شستشوی مغزی تاکنون در سینمای ایران به عنوان مضمون اصلی یک فیلم مورد توجه قرار نگرفته است.
این منتقد ادامه داد: «پرویز شیخ‌طادی» در فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» این موضوع بکر را بی‌ آن که به ورطه شعار درغلتد، به منظور عریان نمودن سرشت پلشت صهیونیست ها، دراماتیزه کرده است.
این منتقد ادامه داد: در کار با چنین سوژه‌هایی، باوراندن تحول عقیدتی قهرمان و یا ضدقهرمان فیلم به بیننده و حفظ تعادل میان ماجراپردازی و شخصیت‌پردازی، بسیار دشوار است اما خوشبختانه «پرویز شیخ‌طادی» از پس این مهم بر آمده و موفق شده تا مخاطب خود را بشدت با فیلم درگیر کند.خاخام صهیونیست که نمود بارز سادیسم (دگر آزاری) سیاسی و نژادپرستی مذهبی است، کلیدی‌ترین و جذاب‌ترین شخصیت فیلم محسوب می‌شود. او مظهر شر مطلق و فریبکاری محض است، «حانان» برای کشف مکنونات قلبی دیگران وانمود می‌کند که کور است و با زیرکی تمام به نوه‌اش یاد می‌دهد تا به دروغ خود را کور، کر و مجنون جلوه دهد!
خرازی‌ها تصریح کرد: «بنیامین» به مثابه ماده‌ای خام تحت آموزش‌های پدربزرگ خبیثش که از هوش انحرافی سرشاری برخوردار است، به مرور کالبد انسانی خویش را ترک و در قالب یک روبات آدمکش زمین‌خوار به خدمت صهیونیسم غاصب در می‌آید.
او گفت: «علی نصیریان» در جان بخشیدن به نقش سنگین و پیچیده خاخام سهمی به سزا داشته است، او که قبلاً چند بار در نقش آدم‌های مکار و مزور خوش درخشیده است - مثلاً «قاضی شارع» در «سربداران»، «فراست» در «دیوانه‌ای از قفس پرید» و ... - بار دیگر مهارت خود را در ایفای چنین نقشی به اثبات رسانده است.
نقاب عوض کردن در موقعیت‌های مختلف از جمله خصایص قابل انتظار اینگونه کاراکترهاست و همین ویژگی است که نقش را پیچیده و کار را برای هنرپیشه سخت می‌کند. دشواری کار «علی نصیریان» در فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» دوچندان بوده است، چرا که او علاوه بر تعویض نقاب ناگزیر بوده نقش آدمی را ایفا نماید که وانمود می‌کند، کور است. بخش مهمی از بازی پر قدرت نصیریان به اقتضاء نقشی که بر عهده داشته، در حرکات مکرر چشمانش به جهات مختلف قابل جستجو است.
این منتقد در ادامه به فارس، گفت: «پرویز شیخ‌طادی» در هدایت ایفاگران نقش‌های فرعی مسلط نشان می‌دهد. فیلم از ریتم خوبی برخوردار است. قصه به حاشیه نمی‌رود و کاملاً روی تم اصلی متمرکز است. در تولیدات ضد صهیونیستی سینمای ایران معمولا طراحی صحنه و لباس و چهره‌پردازی چندان جدی گرفته نمی‌شوند و سندیت تاریخی قابل دفاعی ندارند اما در فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» دقتی که در طراحی لوکیشن‌ها و پوشش‌ها ، انتخاب آکسسوارها و اجرای گریم لحاظ شده، قابل تحسین است و بر این نکته گواهی می‌دهد که عوامل فیلم برای کار خود ارزش قائل بوده‌اند.
«شهرام خرازی‌ها» در پایان این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: در شرایطی که اهمیت سینما در عرصه جنگ نرم و نبرد رسانه‌ای بیش از گذشته بر همگان آشکار و ثابت شده ارائه آثاری چون فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» به فستیوال‌های معتبر جهانی در برگرفتن نقاب از چهره پلید صهیونیسم به عنوان راهکاری ثمربخش قابل توصیه است.
تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۲۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.