مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 جشنواره رضوی می‌تواند «منبر طلایی» روسیه یا «بین‌المذاهب» ایتالیا باشد
کارگردان فیلم «جاده مسدود است» گفت: جشنواره فیلم رضوی میتواند در جایگاهی فراتر از جشنواره‌های بین‌المللی مانند جشنواره بین‌المذاهب ایتالیا یا جشنواره منبر طلایی روسیه و... باشد که تنها با رویکرد دینی برگزار می‌‌شوند.
هنر متعالی به نقل از ستاد خبری ششمین دوره جشنواره فیلم رضوی، وحید حاجیلویی که با فیلم کوتاه داستانی «جاده مسدود است» در بخش مسابقه جشنواره رضوی شرکت کرده است، در باره فیلم خود توضیح داد: فیلم اقتباسی آزاد از داستان «شب گرگ یا این جاده لعنتی کی تمام می‌شود» نوشته جواد عاطفه است. فیلم داستان سه مرد میانسال را روایت می‌کند که از روستا به شهر می‌آیند تا برای مسجد روستا منبری را تهیه‌کرده و به روستا ببرند. آنها برای رساندن منبر به روستا باید راهی کوهستانی را طی کنند و وقایع داستان در شب عاشورا رخ می‌دهد.
وی در ادامه گفت: سال‌ها پیش این طرح را شنیدم و چون علاقه زیادی به ساخت آن داشتم، از نویسنده خواستم تا آن را نوشته و زبان تصویر ترجمه کنم. فیلم درونمایه‌ای مذهبی دارد اما به گونه‌ای روایت شده است که پیام فیلم در لایه‌های زیرین آن به مخاطب القا می‌شود. در این فیلم سعی کردم این مفهوم را به مخاطب القاء نمایم که برای رسیدن به اعتقادش باید تلاش و مبارزه کند و این مبارزه برای رسیدن به هدف لذت بخش است.
حاجیلویی در ادامه به ساخت آثاری با مضامین دینی و در راستای تکریم و ترویج فرهنگ رضوی گفت: طیف وسیعی از مردم ما مذهبی و به اعتقادات‌شان پایبند هستند و برایشان دیدن آثاری با این مضامین بسیار دلنشین است اما باید در ساخت این آثار دقت لازم صورت گیرد تا پیام فیلم به صورت غلو شده و مستقیم به مخاطب القاء نشود بلکه فیلم بتواند مخاطب را به فکر وادار نموده و پیام فیلم در لایه‌های زیرین به  مخاطب القاء شود.
وی در ادامه افزود: طیف وسیعی از مردم جامعه ما مذهبی هستند و به همین دلیل، ساخت آثار با مضامین دینی و تکریم و ترویج فرهنگ ائمه از اهمیت خاصی برخوردار است و برای بسیاری از افراد جامعه دیدن این نوع آثار جذاب و حایز اهمیت است و لزوم ساخت این دست آثار در جامعه امروز احساس می‌شود.
وی درباره لزوم برگزاری جشنواره‌‌هایی با رویکرد دینی توضیح داد: برگزاری جشنواره‌هایی از جمله جشنواره رضوی از اهمیت خاصی برخوردار است. بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی مانند جشنواره بین‌المذاهب ایتالیا یا جشنواره منبر طلایی روسیه و... در دنیا وجود دارد که تنها با رویکرد دینی برگزار می‌شوند و فیلمسازان بسیاری در این جشنواره‌ها حضور می‌یابند. این نشان از اهمیت ساخت آثار با رویکرد دینی است. در ایران نیز برگزاری جشنواره‌هایی از این دست از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است و جشنواره فیلم رضوی نیز می‌تواند به جایگاهی فراتر از آن جشنواره‌های معتبر بین‌المللی برسد.
وی در خاتمه با طرح یک پیشنهاد عنوان کرد: فیلم‌های بلند و کوتاه بسیاری در جشنواره رضوی شرکت می‌کنند و موفق به حضور در بخش مسابقه می‌شوند. اما متاسفانه فیلم‌های کوتاه تنها امکان نمایش  در جشنواره را دارند  این در حالی است که رسانه ملی می‌توانند آثار را براساس محتوا و مضامین دسته بندی کرده و در مناسبت‌های مختلف آنها را در ساعات مناسب پخش نماید تا مخاطب بتواند به خوبی با آثار ارتباط برقرار کرده و آثار نیز دیده شود. با پخش آثار از رسانه ملی یا طراحی پکیج‌هایی برای ارایه آثار می‌توان تاثیر آثار بر مخاطب را بیش از پیش شاهد بود. از سوی دیگر این کار باعث ترغیب و تشویق فیلمسازان در ساخت آثاری با مضامین دینی خواهد بود.
ششمین دوره جشنواره فیلم رضوی، در راستای تکریم و ترویج فرهنگ رضوی و طی روزهای 12 تا 14 مهرماه 1390، در شهر «تهران» برگزار خواهد شد.
تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۱۱

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.