مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 پنج كيلومتر تا بهشت پشتوانه ديني ندارد
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، مسائل ماورايي طرح شده در سريال پنج كيلومتر تا بهشت را طبق اوهام نويسنده و فاقد پشتوانه ديني و روايي مي‌داند

 حجت‌الاسلام و المسلمين احمد زادهوش، معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه درباره پرداخت به مسائل ماورايي در سريال پنج كيلومتر تا بهشت به خبرنگار مهر گفت: تفسير آيه 83 و 84 سوره اسراء خطاب به پيامبر درباره روح اين معنا را در بردارد كه درك ابعاد و حقيقت روح كار آساني نيست و دانش ما نيز در اين زمينه بسيار اندك است. بنابراين انسان در جايگاه و اندازه‌اي كه نسبت به حقيقت اين مقوله اشراف پيدا كند قرار ندارد.
وي افزود: آنچه از مجموع متون اسلامي و ادله ديني برمي آيد اين است كه روح امر خدايي است و خداوند از روح خود در انسان دميده است. زماني كه روح از زندان بدن آزاد شد، فراخي و گستردگي به او تعلق مي‌گيرد كه درك حقايق بدون حصار زمان، مكان و زبان براي او امكان پذير مي‌شود اما پرداخت جزئي به اين مسائل قابل ادعا نيست، مگر آنچه به طور صريح در كلمات اوليا الهي آمده و برآيند آن‌ها اين است كه در عالم برزخ حالات ارواحي كه از بدن جدا شده‌اند تابع عملكرد آن‌ها است.
زادهوش تصريح كرد: اما اين كه بتوان تعيين كرد آيا فرد پس از جدا شدن روح از بدن مي‌تواند به اختيار خود به خانه‌ها و مناطق مختلف سر بزند، سخنان اين و آن را بشنود و از اسرار مطلع شود، يا اين كه به اختيار خود وارد خواب و رويا اشخاص شده و آن‌ها را از حقايقي كه مدنظر دارد، مطلع كند، امري مستند نبوده و پشتوانه روايي و ديني ندارد.
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه با اشاره به افراطي كه در رويكرد به سينماي ماورايي با سوژه‌هاي تكراري در تلويزيون به چشم مي‌خورد، اظهار كرد: اين موضوع دلسردي مخاطب را به دنبال دارد اما خوشبختانه مردم مي‌دانند  فيلمنامه برخاسته و منطبق با متون اسلامي و اصول پذيرفته شده ديني نيست و تنها كليتي از دين استنباط و در عالم خيال و داستان پرورش داده شده است و طبق اوهام نويسنده است.
وي در پايان گفت: اكثر مخاطب‌ها از اين حيث روشن هستند اما بايد بيش از اين نيز روشنگري كرد تا ثابت شود اين نوع ارتباطات و تجسمي كه از عالم روح در سريال پنج كيلومتر تا بهشت آمده، منطبق با آيات قرآن نيست و ساخته و پرداخته ذهن نويسنده است.

تاريخ: ۱۳۹۰/۶/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.