مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۸ مهر
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
تحلیل/ عهديه عظيمي:
 حناي بي‌رنگ سريال‌هاي ماورايي و جاي خالي سريال‌هاي قرآني در ماه رمضان
در حالي كه پخش سريال‌هاي معمولي ماورايي نشان داده حناي اين‌دست كارها براي مخاطب ديگر رنگي ندارد، گروهي از مخاطبان سيما به جاي خالي سريال‌هايي بر اساس قصص قرآني اشاره مي‌كنند

 چهار فیلم‌ تلویزیونی هر شب در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه‌های 1، 2، 3 و 5 به روی آنتن می‌روند که هرساله با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه بوده‌اند البته باید بگوییم که امسال از 4 سریال ساخته شده برای این ماه 3 سریال «سقوط یک فرشته» به کارگردانی‌«بهرام بهرامیان»، «سی‌امین روز» به کارگردانی «جواد افشار»، «پنج کیلومتر تا بهشت» به کارگردانی «علیرضا افخمی» ماورایی هستند و سریال «سه دونگ سه دونگ» به کارگردانی«شاهد احمدلو» سریال طنز این ماه بوده است.
در كنار پخش سري برنامه طنز «خنده بازار»، سريال «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» نيز كه پخش آن در طول سال انجام مي‌شود ويژه ماه رمضان روي آنتن رفت كه مثل هميشه مخاطب خاص خود را داشت.
در خصوص سریال‌های ماه مبارک رمضان با گروهي از مردم صحبت کرده‌ایم و نظرات‌شان را جویا شده‌ایم.

*سريال‌ها هيچ جذابيتي ندارد، صرف پر كردن زمان بي‌كاري نگاه مي‌كنم

 مریم علی‌پور 27 ساله کارمند بانک درباره سریال‌های ماه مبارک رمضان می‌گوید: تمام فیلم‌های این ماه را پیگیری می‌کنم اما متاسفانه هیچ‌کدام برای جذابیت خاصی ندارند و فقط صرف پرکردن زمان بی‌کاری‌ام به تماشای آنها می‌نشینم كه از میان اين كارها سریال «سه‌دونگ سه‌دونگ» را پی‌گیری می‌کنم، آن هم به این دلیل که طنز است.
وی در ادامه گفت: هر سال كار‌ها را پیگیری می‌کنم اما متاسفانه آخر ماه رمضان پشیمان می‌شوم که چرا حتی برای تفریح پای این فیلم‌ها نشسته‌ام، از طرفی سریال‌ها را دوست ندارم زیرا با زندگی مردم همخوانی ندارند و به نظرم از رنگ و بویی متفاوت با زندگی اجتماعی مردم عادی برخوردارند.
او سريال‌هاي سال‌های گذشته را بهتر از امسال می‌داند و می‌گوید: هر سال سریال‌ها نسبت سال گذشته با افت شدیدی رو‌به‌رو می‌شوند.
علی‌پور ماورایي‌سازی در تلویزیون را غیر مفید خوانده و اظهار داشت: ماورایی‌سازی را دوست ندارم زیرا معتقدم که مفاهیم را سخت و غیر قابل باور می‌کند در جایی نیز احساس می‌شود که به شعور مخاطب توهين كرده‌اند.

*ديدن سريال‌هاي اين ماه برايم داراي بعد معنوي و بعد تفريحي است

دهقان 25 سال- دانشجو درباره سریال‌های می‌گوید: پیگیر سریال‌های این ماه هستم و از میان چهار كار بیشتر از همه سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» را دنبال می‌کنم زیرا معتقدم داستان جذابی دارد.
از او درباره علت پیگیری سریال‌ها سوال کردم که اینگونه پاسخ داد: سریال‌ها برایم هم بعد معنوی دارند و هم بعد تفریحی به همين دليل آنها را پيگيري مي‌كنم.
او درباره کار‌های مناسبتی سیما گفت: به نظرم سیما برای سریال‌های مناسبتی وقت بیشتری را صرف می‌کند به تبع به نتیجه مطلوبی نیز می‌رسد، گرچه به نظر می‌رسد سریال‌های امسال نسبت به چند سال قبل افت کیفی داشته است.

* ساخت يك سريال تاريخي خوب به جاي سه سريال ماورايي بي‌رمق

رضا ياوري - مغازه‌دار همچنان ديدن سريال‌هاي تاريخي و طنز را ترجيح مي‌دهد.
او معتقد است: ساخت سريال درباره روح و دنياي پس از مرگ ديگر لوث شده و براي مخاطب جذابيتي ندارد. آن از «ملكوت» سال گذشته و اين از «پنج كيلومتر تا بهشت» امسال كه باعث خنده مردم مي‌شوند گرچه قرار بوده سريال‌هايي جدي باشند.
ياوري مي‌گويد: چرا به جاي سه سريال ماورايي بي‌رمق، يك سريال مناسبتي تاريخي خوب مثل «يوسف پيامبر» نسازيم؟
او همچنين با اشاره به كيفيت پايين «خنده بازار» به عنوان سريال طنز جاي خالي سريال‌هاي طنز رضا عطاران مي‌گويد: چند سال بدون اين سريال‌ها گذشت و ديديم كه كپي‌هاي دست‌چندم كارهاي عطاران در جذب مخاطب موفق نيستند پس بهتر است زمينه را براي فعاليت وي فراهم كنيم.
به گفته ياوري سريال «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» را شايد بتوان موفق‌ترين كار ماه رمضان قلمداد كرد كه البته زمان پخش مناسبي نداشت. 

* سوژه سريال‌هاي ماورايي مناسب نيست
 
سیما حسینی 26 ساله کارمند یک شرکت خصوصی درباره سریال‌های امسال می‌گوید: همه سریال‌ها را پیگیری نمی‌کنم و فقط سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» را می‌بینم فقط و فقط به این دلیل که می‌خواهم بدانم سرگذشت این دو روح چه می‌شود؟
وی سیر توليد سريال در سال‌های گذشته را بهتر دانسته و گفت: معتقدم کارهايي که امسال نمایش داده شده است بسیار ضغیف‌ هستند و به پای کار‌های خاص سال‌های گذشته نمی‌رسند.
حسینی درباره ماورایی‌سازی در صداوسیما گفت: به اسم كار ماورایی چیزهای دیگری را روايت مي‌كنند كه به اعتقاد من غیراخلاقی است و واقعیت ندارد و سوژه سریال‌های ماورایی خوب نیست.
در انتها گفت: توقع داریم بعد از چند ساعت خستگی از کار روزانه و روزه‌داری سريال‌هايي ببینیم که خستگی‌مان در برود.

*‌با ماورايي‌سازي در سيما موافقم، تنوع موضوع ايجاد كرده است
 
علی محبی 32 ساله کارمند مغازه دار گفت: سريا‌ل‌هاي ماه رمضان را پیگیری نمی‌کنم به دلیل این که دوست ندارم تمام وقت‌ام در اين ايام صرف دیدن اين كارها شود اما سريال «پنج کیلومتر تا بهشت» را به دلیل این که پای سفره افطار هستیم و متناسب بودن زمان پخش تماشا می‌کنم، البته این كار روایت‌گر یک حادثه است كه همين دیدنش را برایم جذاب می‌کند.
وی در ادامه گفت: سال‌های پیش سريال‌هاي تلویزیوني را پیگیری می‌کردم و به نظرم كارها از کیفیت بالاتري نسبت به امسال برخوردار بودند.
محبی درباره ماورایی‌سازی در سیما گفت: با ماورایی‌سازی موافق هستم چون تنوع موضوع ایجاد کرده و یک تذکردهنده خوب در ماه رمضان به حساب می‌آید. در واقع ‌این سریال‌ها جنبه‌هاي اخلاقی دین را به ما گوشزد می‌کنند.

* سريال تكراري جذاب‌تر از سريال تازه!

رامين شجاع 49 ساله كارمند مي‌گويد: امسال همه سريال‌ها را تا روزهاي پاياني ماه رمضان دنبال كردم اما واقعا جذابيتي براي دنبال كردن نداشته‌اند و ما بر اساس عادت به ديدن آنها مي‌نشينيم.
او مي‌گويد: به جز سريال‌هاي روتين شبكه‌ها، تكرار سريال «او يك فرشته بود» و نيز سريال خوب «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» موفق‌تر بودند و اي كاش به جاي پركردن آنتن به هر قيمت، همين كارها را به اضافه يك كار طنز خوب روي آنتن مي‌بردند.
او همچنين مي‌گويد: اين فرضيه را مي‌شود درباره كارهاي طنز هم داشت. پخش كارهاي طنز مهران مديري در سال‌هاي 72 و 73 بسيار جذاب‌تر از طنز‌هاي بد و مسخره «خنده بازار» هستند.

* هر کارگردان خیال‌پردازی خود را از روح و ماوراء به نمایش می‌گذارد

عابدینی دانشجوی کارشناسی ارشد درباره سريال‌هاي ماه مبارک رمضان می‌گوید: همه سريال‌ها را پیگیری می‌کردم اما به دلیل این که بعضی از آنها کشش خاصی برای جذب مخاطب نداشتند از دیدن ادامه آنها صرف‌نظر کردم. البته پخش مجدد روایت در بعضی از سريال‌ها از کشش داستان کم کرده و بیننده را خسته می‌کند.
سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» را دنبال می‌کنم، زیرا سوژه جذابی دارد و از بازیگران خوبی در آن استفاده شده است، البته یکی از ایرادات این سریال، طولانی شدن بي‌جهت قصه داستان است.
وی در ادامه گفت: زمان فیلم‌های شبکه 1 و 3 خوب و 5 و 2 بسیار بد است و سیر توليد سريال در سال‌های گذشته بسیار بهتر از امسال بود.
وی در ادامه درباره ماورایی‌سازی در سیما گفت: ماورایی‌سازی خوب است به شرطی که سيرمشخصي داشته باشد. مثلا ویژگی‌های یک روح در تمام كارها یکسان باشد اما در حال حاضر هر کارگردان خیال‌پردازی خود را از روح و ماوراء به نمایش می‌گذارد.

* بايد براي ساخت سريال بر اساس قصص قرآني بودجه اختصاص داد

صادق محمدي كارمند يك شركت خصوصي مي‌گويد: ديدن سريال‌هاي ماورايي به اين شكل و شمايل كه «پنج كيلومتر تا بهشت» به ما ارائه مي‌دهد و باعث خنده است، ديگر قابل قبول نيست. وقتي مخاطب از سازنده سريال جلوتر است، مشخص است كه سريال ناموفق بوده است.
او معتقد است كه مي‌توان براي ماه رمضان، سريال‌هاي جذابي بر اساس قصص و روايات قرآني توليد كرد و بودجه مناسبي را براي اين كار اختصاص داد.
وي همچنين جاي خالي سريال طنز و شادي آفرين قوي را يادآور شد و از پخش سريال خوب «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» تمجيد كرد.

* بدآموزي‌ها مخرب هستند

خانم حيدري خانه‌دار معتقد است سريال‌هايي مثل «پنج كيلومتر تا بهشت» و «سقوط يك فرشته» پر از بدآموزي براي نسل جوان و نوجوان هستند و در حقيقت حرف درستي كه مي‌خواهند بزنند آنقدر ضعيف مي‌زنند كه زير اين بدآموزي‌ها در روابط گم‌ مي‌شوند.
او مي‌گويد: «پنج كيلومتر تا بهشت» آنقدر قطعي درباره دنياي پس از كما حرف‌ مي‌زند كه هر بچه‌اي هوس مي‌كند با ضربه‌اي بيهوش شود تا شايد وقتي نيمه‌جان است به پرواز روح برسد، به خواب اين و آن بيايد و ... ديگر از اين مخرب‌تر و مضحك‌تر نمي‌شود.
او مي‌گويد: ما عقل داريم و فرق بين كار فانتزي و واقعي را مي‌دانيم اما سازنده اين سريال آنقدر روي اين بعد جدي پافشاري مي‌كند كه به بيشتر دروغ‌گويي مي‌رسد.
او مي‌گويد: چرا وقتي مي‌خواهيم حرف از دين و مذهب بزنيم به سراغ خود قرآن نرويم؟ مطمئن باشيد قصص قرآني و روايات مذهبي آنقدر جذابيت دارند كه هر سال بتوان يك كار موفق را در همين ايام مشاهده كرد. همان‌طور كه سريال‌هاي «امام علي(ع)»، «ولايت عشق» يا «يوسف پيامبر» اين ارتباط را برقرار كردند. يا «مردان آنجلس» و «مختارنامه».

*در هر ماه رمضان نبايد بيشتر از يك كار ماورايي داشته باشيم
 
نسترن کورش 21 ساله کارمند درباره سریال‌های ماه مبارک رمضان اظهار داشت: سريال‌هاي ماه رمضان را پیگیری می‌کنم و در این میان، سریال «سقوط یک فرشته» را به دلیل پرداختن به موضوعی جذاب و رواج این موضوع در جامعه، دنبال می‌کنم.
وی در ادامه گفت: سال‌های پیش نیز تمام سریال‌های تلویزیون را پیگیری می‌کردم اما معتقدم سال‌های گذشته كارهاي تلویزیوني بهتر از یکی دو سال اخیر بود. تمام سريال‌هاي امسال به اعتقاد من شبیه به هم هستند زیرا از 4 فسريال موجود، 3 تاي آن‌ها ماورایی هستند و معتقدم نباید هر سال بیشتر از یک كار ماورایی وجود داشته باشد.
کوروش درباره پیام این سریال‌ها در ماه رمضان گفت: موافق پخش كار ماورایی در تلویزیون هستم زیرا تذکر دهنده آخرت و یک نوع یادآوری کننده به مردم هستند.

*تاثيرات سريال‌هاي ماه رمضان آني است
 
حسین امیری 40 ساله خبرنگار گفت:‌ تا حدودی سریال‌ها را پيگیری می‌کنم و باقی را ناپیوسته می‌بینم، سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» به علت این که از بازیگران خوبی استفاده کرده، پیگیری می‌کنم، گرچه متن این فیلم ضعیف و تکراری است.
وی درباره سریال‌های سال گذشته گفت: سريال‌هاي سال‌های پیش را بهتر می‌دیدم زیرا مایه‌های طنز بیشتری داشت، سال‌های گذشته فیلم‌های ماه‌ رمضان بهتر از امسال بوده است.
امیری درباره سریال‌‌های ماورایی گفت: كار‌های ماورایی یا باید دینی-مذهبی باشند یا باید اصول سینمایی و علمی در آنها رعایت شده باشد اما متاسفانه در ایران نه اصول دینی و مذهبی آن رعایت می‌شود و نه اصول سینمایی و این موضوع به سريال‌های ماورایی آسیب می‌زند.
امیری پیام سریال‌های ماه رمضان آنی خواند و گفت: پیام بعضی از سريال‌ها تاثیرات آنی دارد و متاسفانه به زودی فراموش می‌شوند، باید به تاثیرات دراز مدت آنها بیشتر توجه شود.

* تاريخ راست‌گو است

فاضلي استاد تاريخ دانشگاه معتقد است كه مخاطب تلويزيون در ايام ماه رمضان با شبي يك سريال تاريخي مذهبي بر اساس قصص قرآني مي‌توانند راحت‌تر كنار بيايند و نيازي ندارند كه از هر چهار، پنج شبكه تلويزيوني سريال ببينند.
او مي‌گويد: تأثيري كه بازخواني و روايت بخشي از تاريخ بر مخاطب مي‌گذارد، به اين جهت كه وابسته به تاريخ و واقعيت تاريخي است، مي‌تواند پررنگ‌تر از آنچيزي باشد كه قرار است يك آموزه ديني و اخلاقي را با روايتي غيرواقعي و در بسياري موارد اغراق‌آميز و اشتباه به خورد مخاطب بدهد.
وي مي‌افزايد: اين قضيه قطعا نيازمند بودجه است و من پيشنهاد مي‌دهم مسئولان صداوسيما تزريق بودجه براي ساخت سريال‌هاي قرآني توسط سينماگران مطرح اين حوزه را در اولويت قرار دهند.

* تم سريال‌هاي ماه مبارك را به دليل اين كه غمگين هستند، دوست ندارم

 ابوالفضل عبدی 39 ساله تحصیلدار گفت: در تمام ماه مبارک فقط یکی از سریال‌ها را پیگیری می‌کنم و آن هم سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» است كه داستان این سريال کشش خاصی دارد. سریال‌های سال‌های گذشته را نیز پیگیری می‌کردم و معتقدم آن كارها بهتر بودند زیرا در هر سال حداقل یک کار طنز و شاد موفق در میان سریال‌ها بود اما متاسفانه در سال‌های اخیر طیف سریال‌های ما به سمت کار‌های غمگین می‌رود و من این موضوع را دوست ندارم. البته به جز سريال‌هايي كه براي ايام سوگواري در اين ماه ساخته مي‌شوند...
وی سیر توليد سريال در ماه مبارک رمضان را نزولی خواند و گفت: معتقدم سریال‌های هر سال نسبت به سال آينده ضعیف‌تر می‌شوند.

*ماورايي‌سازي را مي‌پسندم به شرطي كه در ساخت مفاهيم ديني و شرعي دقت شود

مرجان ابراهیم‌نژاد 30 ساله مدیر بیمه گفت: از بين كارهاي امسال ماه رمضان، سريال «سقوط یک فرشته» را  می‌پسندم كه ساعت پخش مناسبی ندارد.
وی درباره كارهاي ماورایی پخش شده از شبکه‌های سیما گفت: سريال‌هاي ماورایی را می‌پسندم اما بعضی از آنها از نظر شرعی درست كار نشده‌اند و باید توجه بیشتری به آنها بشود.

*سريال‌هاي ماه رمضان فقط آموزه‌هاي ديني را القا مي‌كند

 حمید احمدی 50 ساله مغازه‌دار درباره سریال‌های پخش شده از سیما گفت: فقط سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» را می‌بینم زیرا داستان این سریال کشش خاصی دارد که البته همراه با سناریوی خوب؛ بازی خوب بازیگران آن باعث جذابیت فیلم می‌شود.
وی درباره پیام سریال‌های ماه مبارک رمضان گفت:‌ سریال‌های ماه مبارک رمضان آموزه‌های دینی را یاد‌آوری و القا می‌کند و مردم جامعه را به فکر فرو می‌برد تا به خدای خود بیشتر توجه کنند، به همین دلیل از این نظر مثبت هستند.
احمدی درباره سریال‌های ماورایی نیز گفت: سریال‌های ماورایی را دوست دارم به شرط آن که تکراری نشوند.

*‌ استفاده زياد از سريال‌هاي ماورايي از استقبال به اين آثار مي‌كاهد

محمد نسیمی 32 ساله کارمند دولت گفت: تمام سریال‌های ماه مبارک رمضان را پیگیری می‌کنم و از میان آنان «پنج کیلومتر تا بهشت» را به دلیل نزدیکی به ساعت افطار و جذابیت داستانی دنبال می‌کنم.
وی درباره ساخت سریال‌های ماورایی در سیما گفت: بعد از ساخت اولین سریال ماورایی در تلویزیون که با سریال «او یک فرشته» بود شروع شد، این خط ادامه پیدا کرد اما متاسفانه بیشتر از حد از آن استفاده کردند تا جایی که در حال حاضر جذابیت خود را برای مخاطبان از دست داده است. همین مطلب از کیفیت آثار ماورایی ‌نزد مردم می‌کاهد. البته من نیز دیگر سریال‌های ماورایی را نمی‌پسندم زیرا یک‌سری از خط قرمزها باعث عدم ساخت درست این‌گونه سریال‌ها می‌شود.
وی در ادامه گفت: بیشتر از ساخت سریال‌های ماورایی موافق این هستم که فیلم‌ها و سریال‌هایی با مضامین قرآنی ساخته شود. سريال‌هايي مانند «اصحاب کهف» و «یوسف پیامبر (ص)». در این سریال‌ها گرچه مردم به علت این که قصص قرآني‌اند، همه داستان را می‌دانند، اما باز‌هم از كار استقبال خوبی مي‌كنند چون تشنه ديدن آثار این‌چنین در سیما هستند.

* سريال‌هاي ماه رمضان: هر سال دريغ از پارسال
 
حسین ناصری 33 ساله کارمند امور فرهنگی گفت: به قول معروف هر سال دریغ از پارسال، البته امسال سريال «پنج کیلومتر تا بهشت» را بیشتر دنبال می‌کنم فقط به دلیل این که پخش آن همزمان با سفره افطار است.
وی درباره ماورایی ‌سازی در سیما گفت: ماورایی‌سازی را نمی‌پسندم. به نظرم  هر سال نسبت به سال گذشته موضوعات تکراری‌تر شده و پرداخت خوبی روی آنها نمی‌شود.
ناصری درباره پیام سریال‌های ماه مبارک رمضان گفت: سریال‌های ماه رمضان به جز این که سعی دارند تا یکسری از پیام‌های اخلاقی را به مخاطبان القا کنند، كاركرد ديگري به همراه ندارند.

تاريخ: ۱۳۹۰/۶/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.