مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 «مختارنامه»؛ يكي از پنج سريال برتر تاريخ تلويزيون ايران
مجموعه تلويزيوني«مختارنامه» بدون ترديد يكي از پنج سريال برتر تاريخ تلويزيون ايران است. اگرچه اكثر روايت «مختارنامه» به يادماندني بود
اين قصّه ز سوز جگر آمد ...، مختارنامه ...، چهل هفته به ياد ماندني، مجموعه‌اي كه با «الحمدلله رب العالمين» آغاز شد و با دراز شدن دست ياري به سوي همه انسان‌هاي آزاده و حق جويان به پايان رسيد؛ كه اين دست ياري و «هل من ناصر» طلبيدن، ازلي و ابدي است.
قسمت پاياني اين مجموعه البته آنقدر جذاب بود كه كاستي‌ها كمتر به چشم آمد، اما اي كاش آنگونه كه در تاريخ آمده است، همراهي «ابراهيم بن مالك» با «مصعب بن زبير» به تصوير كشيده مي‌شد تا بيشتر عبرت آموز باشد.
اي كاش نام اين قسمت به‌جاي «پرواز» ، «عروج» مي‌بود چرا كه هر «عروجي»، «پرواز» هم هست ولي هر «پروازي» الزاما «عروج» نيست.
اي كاش شهادت مختار در مسجد كوفه، در حالت سجده در محراب و با همراهي تصويري لحظه ضربت خوردن اميرالمومنين صلوات الله و سلامه عليه و آله در سريال امام علي عليه السلام كامل مي‌شد.
اي كاش طبق نقل تاريخي زمان شهادت مختار در ماه رمضان، اين نكته در ديالوگ‌ها و هنگام انجام غسل شهادت مورد توجه قرار مي‌گرفت و حتي تلويزيون هم براي پخش قسمت پاياني، روزهاي نزديك‌تر به سالگرد شهادت مختار را انتخاب مي‌كرد.
اي كاش در فرازهاي پاياني سريال، عكس‌العمل ابن زبير را نيز در مكه مي‌ديديم تا به نوعي حوادث امروز جهان اسلام و بيداري اسلامي را تداعي مي‌كرد.
و اي كاش ....
«مختارنامه» بدون ترديد يكي از پنج سريال برتر تاريخ تلويزيون ايران است.
مخاطبان منتظر خواهند بود تا اثر بعدي داود ميرباقري را به نظاره بنشينند، اثري كه اميدواريم هرچه زودتر مراحل آن توسط اين كارگردان و نويسنده صاحب سبك كليد بخورد تا در آينده‌اي نه چندان دور و در روزگار فقر تلويزيون از ظهور و بروز برنامه‌هاي شاخص، چشمان علاقه‌مندان را مسحور كند.
اگرچه اكثر روايت «مختارنامه» به ياد ماندني بود، اما لحظاتي از آن بيشتر به يادها مانده و جاودانه گرديده است: تيتراژ بي‌نظير ابتداي سريال كه خود يك اثر مستقل هنري است و قابل تحليل و نقد، آتش در كعبه، كابوس مختار، غوطه ور شدن دارالاماره كوفه در خون، يادآوري صحنه‌هايي از حماسه كربلا، شهادت مختار و بازي‌هاي ماندگار رضا كيانيان، فرهاد اصلاني، فريبرز عرب‌نيا و در راس همه آنها هنرمندي داود ميرباقري عزيز كه هر كجا هست خدايا به سلامت دارش.
و البته اين اميدواري كه او بتواند در كارها و آثار بعدي خود، به‌طور جدّي و از پيش برنامه‌ريزي شده، با حضور جوانان هنرمند مستعد و متعهد، تجربيات خود را در سر صحنه به آنان منتقل كند و در كنار آن، اين موارد را به رشته تحرير هم درآورد.

نويسنده : حسن شيخ‌حائري
تاريخ: ۱۳۹۰/۵/۱۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.