مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 فرآورده: تاثیر معنویت سینمای دینی بر فضای سینمایی کشور کمرنگ است
مجتبی فرآورده با انتقاد از روند کند تاثیر گذاری سینمای دینی بر دیگر تولیدات سینمایی، تاثیر معنوی این گونه سینما را کمرنگ توصیف کرد

 

مجتبی فرآورده با انتقاد از روند کند تاثیر گذاری سینمای دینی بر دیگر تولیدات سینمایی، تاثیر معنوی این گونه سینما را کمرنگ توصیف کرد.

این تهیه‌کننده سینمای در گفت و گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری سینمای ایران گفت: در زمینه پرداختن به دین در آثار سینمایی، جدا از تعریف معنایی و همیشگی هم عرضی تاثیرگذاری و ارزش گذاری، باید گفت تاثیرگذاری و محوریت دین و مولفه ها و آموزه های دینی در دهه ‌شصت بر سینمای ایران بسیار چشمگیر تر از یک دهه اخیر بوده است.

وی در ادامه بیان داشت: در چند سال اخیر و با نگاهی ساده به آثار تولید شده در سینمای ایران، به وضوح می توان دریافت که، این اتفاق هنری و فرهنگی، یعنی سینمای دینی، نتوانسته بازخورد لازم را داشته باشد.

وی افزود: البته این کارکرد محدود به دهه حاضر نمی‌شود. در واقع آنچه مشخص است، روند تولید آثار سینمایی با محوریت مسایل دینی، نتوانسته آنچنان که شایسته است بر روند سینمای کشور تاثیر‌ داشته باشد. به بیان ساده تر می توان گفت، جنس تاثیر گذاری معنوی سینمای دینی بر روند سینمای کشور، کم رنگ است.

فرآورده در مورد مثبت یا منفی بودن این تاثیر گذاری خاطر نشان ساخت: جواب به این سوال، در عین سادگی بسیار مشکل است! و مادامی که در این مورد کار کارشناسی براساس آثار ساخته شده صورت نگرفته است، نمی توان پاسخ قطعی در این باره صادر کرد. در غیر این صورت هر آنچه که گفته می‌شود بیشتر اظهار نظر‌های شخصی خواهد بود.

تهیه‌کننده «ملک سلیمان» با بیان این نکته که سینمای دینی هنگامی می‌تواند تاثیرگذاری لازم را داشته باشد که از وجود متخصصان این حیطه در ساخت فیلم‌ها سود برد، تصریح کرد: در صورت محقق نشدن این امر و ورود افرادی که در این حوزه آگاهی لازم را ندارند، می‌توان شاهد تاثیرگذاری منفی بر کیفیت این گونه سینمایی بود.

فرآورده در پایان برخی آثار سینمای دینی داخلی را همدوش آثار غربی از نظر جنس القای تفکر دینی ذکر کرد و یادآور شد: متاسفانه فیلمسازان ما در بسیاری از موارد فرهنگ و دین خود را آنچنان که باید مورد توجه قرار نداده‌اند و همین کم‌توجهی سبب شده تا در القای مفاهیم ناب و تعالیم پرشور اسلامی به نوعی با آثار غربی همراه شوند.

تاريخ: ۱۳۹۰/۵/۱۳

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.