مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
تحليل خبر/ احمد صبريان:
 زندگي پيامبر اکرم (ص) گنجينه اي که سينماي ايران ناديده گرفته است
زندگي پيامبران الهي تاکنون دستمايه بسياري از کارگردانان صاحب سبک سينماي جهان، براي خلق آثاري جهاني و درخشان بوده است. هنوز هم بسياري از فيلم سازان و سينماگران از کشورهاي مختلف جهان

  فيلمي که ساخته نشد!

زندگي پيامبران الهي تاکنون دستمايه بسياري از کارگردانان صاحب سبک سينماي جهان، براي خلق آثاري جهاني و درخشان بوده است. هنوز هم بسياري از فيلم سازان و سينماگران از کشورهاي مختلف جهان، با نگارش فيلم نامه توسط تيم هاي حرفه اي، بهره گيري از فناوري ها و تجهيزات مدرن و حضور بازيگران صاحب نام، تلاش در ساخت آثاري بر مبناي زندگي پيامبران دارند.آثاري که به واسطه آن ها مي توانند به ترويج آموزه هاي مذهبي و انتقال فرهنگ ديني خود به ديگران بپردازند. شمار فيلم هايي که بر اساس زندگي پيامبراني چون حضرت عيسي(ع)، حضرت موسي(ع) و... ساخته و روانه پرده سينماهاي جهان شده، قابل تامل است.اما متاسفانه درعرصه سينماي ايران به عنوان سينمايي پويا، پيشگام و جهاني، هنوز اثري که بيانگر زندگي و ويژگي هاي متعالي پيامبر اکرم(ص) باشد، بر نگاتيوها ثبت نشده است. اين کمبود امروزه به ويژه با توجه به هجوم رسانه هاي نوشتاري و تصويري بيگانه به ساحت دين مبين اسلام بيشتر احساس مي شود. داستان زندگي حضرت محمد(ص)، سيره نبوي و نقش ايشان در تعالي جامعه بشري، از ويژگي هاي خاص معنوي و ساختاري براي به تصوير درآمدن برخوردار است. اما کارگردانان و سينماگران کشور تاکنون رويکرد چنداني به ساخت آثاري، بر اساس داستان زندگي پيامبر اکرم(ص) نداشته اند. اين کمبود زماني بيشتر احساس مي شود که بدانيم ديگر کشورهاي جهان در ساخت اثري از زندگي پيامبر اسلام از ما پيشي گرفته اند. آن ها با اهداف از پيش تعيين شده خويش به بهانه به تصوير کشيدن زندگي پيامبر(ص) و مسلمانان گاه نيز به تخريب و تضعيف دين اسلام در سطح جهان پرداخته اند. به جرأت مي توان ادعا کرد هنوز هم درخشان ترين تاثيرگذارترين، به يادماندني ترين و جهاني ترين اثري که با دستمايه قرار دادن زندگي پيامبر اسلام(ص) ساخته شده، فيلم «الرسالة» (يا همان محمدرسول ا...(ص)) است. اين فيلم توسط «مصطفي عقاد» کارگردان فقيد سوري در سال ۱۹۷۶ در دو نسخه و به زبان هاي انگليسي و عربي ساخته شد.

«الرساله» با بهره جويي از مدرن ترين امکانات و تجهيزات سينمايي آن دوران و با حضور بازيگران و عوامل صاحب نام سينماي هاليوود، به يکي از ماندگارترين توليدات هاليوود در زمينه زندگي پيامبر اکرم(ص)، اسلام و تاريخ اسلام، در حافظه مسلمانان جهان ثبت شده است. اما سينماي ايران از رسالت به تصوير کشيدن داستان زندگاني پيامبر اسلام(ص) و نمايش آن بر پرده نقره اي سينما و قاب شيشه اي تلويزيون غفلت ورزيده است. اين در حالي است که تجربه نشان داده است هرگاه اثري بر اساس زندگي پيامبران، ائمه اطهار و معصومين و با رعايت استانداردهاي مناسب و مخاطب پسند ساخته شده، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته است. در تاريخ سينماي ايران زنده ياد «علي حاتمي» تنها کارگرداني بود که قصد داشت زندگي پيامبر اکرم(ص) را در قاب دوربين خويش ثبت کند. وي فيلم نامه «آخرين پيامبر» را آماده ساخت داشت، اما تقدير چنين رقم خورد که با درگذشت وي اين پروژه سينمايي به سرانجام نرسد و به دست فراموشي سپرده شود. فيلم نامه «آخرين پيامبر» در سه بخش قبل از بعثت، از بعثت تا هجرت و از هجرت تا وفات حضرت محمد(ص) را در برمي گرفت. اما متأسفانه «آخرين پيامبر» که مي توانست نقطه عطفي در سينماي ايران باشد، ساخته نشد و پس از آن هم، کسي سراغي از فيلم نامه «آخرين پيامبر» نگرفت.

رسالتي که از آن غفلت شده است

در قبال غفلت کارگردانان سينماي ايران، امروزه از به تصوير کشيدن زندگي پيامبر اکرم(ص)، برخي فيلم سازان جهان دست به کار ساخت آثاري با محوريت زندگي ايشان شده اند که البته اين اقدام با اهداف و انگيزه هاي غرض آلود همراه است. به تازگي خبري بر تلکس خبرگزاري ها مخابره شد که حکايت از ساخت مستندي توسط شبکه تلويزيوني بي .بي.سي درباره زندگي پيامبر اسلام(ص) داشت.اين فيلم مستند قرار است توسط «راجه عمر» خبرنگار سابق بي. بي.سي که اکنون گزارشگر بخش انگليسي زبان شبکه الجزيره است، در ۳ اپيزود کارگرداني شود.فيلم برداري اين مجموعه در عربستان، اورشليم، ترکيه، سوريه، اردن، آمريکا و انگلستان انجام خواهد شد. نقش آيين اسلام در جهان امروز و ارتباط اين دين با موضوعاتي چون سرمايه، امور خيريه، زنان، برابري اجتماعي، تفاوت هاي مذهبي و اختلاف نظر ميان مذاهب گوناگون ازجمله محورهايي است که بر اساس تحقيقات کارگردان در ساخت اين مستند لحاظ خواهد شد.اما پس از انتشار خبر ساخت اين فيلم توسط شبکه تلويزيوني بي.بي.سي سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، اظهار داشت که براي مقابله با اين امر ناپسند، تلاش خواهد کرد. وي با بيان اين که واکنش ها نسبت به اين موضوع، منحصر به ايران نخواهد بود، گفت: اگر گزارش هاي ما تصميم مشکوک بنگاه خبرپراکني بي.بي.سي را تاييد کند، براي مقابله با اين تصميم تلاش مي کنيم. وي هم چنين بر ساخت فيلم ها و سريال هايي بر اساس زندگي پيامبر اکرم(ص) تاکيد کرد. بي شک در صورت ساخت آثاري فاخر در خصوص زندگي پيامبر اسلام(ص) در عرصه سينماي ايران، مسئولان، سياست گذاران، کارگردانان، تهيه کنندگان و فيلم نامه نويسان مي توانند رسالتي که آن را به فراموشي سپرده و از آن غفلت کرده اند جبران کنند.آثاري که با رعايت استانداردهاي جهاني، توانمندي ترويج و گسترش سيره نبوي را ميان مخاطبان داخلي و خارجي داشته باشد و توطئه فيلم سازان بيگانه را در به تصويرکشيدن غرض ورزانه زندگي پيامبر(ص) و تاريخ اسلام خنثي کند.

بيگانگان پيشتاز مي شوند

بي ترديد غيبت غيرموجه کارگردانان سينماي ايران در به تصوير کشيدن زندگي پيامبر اسلام(ص) برخي فيلم سازان ديگر کشورها را ترغيب خواهد کرد که بر اساس اهداف و سلايق غرض ورزانه، زندگي پيامبر اکرم(ص) را در قاب دوربين هايشان به ثبت برسانند. سال گذشته نيز ساخت نسخه جديدي از زندگي حضرت محمد(ص) توسط تهيه کننده صهيونيستي فيلم «ماتريکس» و «ارباب حلقه ها»، نگراني جهان اسلام را برانگيخت.«اوسبورن» قصد دارد با حمايت يک شرکت قطري ساخت اين فيلم را، سال۲۰۱۲ در استوديوهاي آمريکايي و انگليسي آغاز کند. جاي تعجب دارد که وي در گفت وگو با رويترز اظهار داشته است هدفش از ساخت اين فيلم، توليد اثري بين المللي براي پيوند فرهنگ هاست و فيلمش معناي حقيقي دين اسلام را، به مردم جهان خواهد آموخت. با اين حال «اوسبورن» از واکنش اجتماعي مسلمانان نسبت به ساخت و نمايش اين فيلم ابراز نگراني کرده است. پس از آن نيز يک شرکت هاليوودي اعلام کرد که قصد دارد ساخت اثري سينمايي را درباره زندگي حضرت محمد(ص) آغاز کند. اين فيلم درام که پيام آور صلح نام دارد بازسازي فيلم «الرسالة» مصطفي عقاد، با بهره گيري از تکنيک هاي جديد و پيشرفته و مدرن سينمايي خواهد بود. جالب آن که به عقيده «رامسي توماس» فيلم نامه نويس پروژه «پيام آور صلح» به تصوير کشيدن چگونگي تولد اسلام براي مخاطبان سينما، يک نياز ضروري و غير قابل انکار است. در حالي که هنوز مشخص نيست سازندگان اين فيلم از نظر محتوايي تا چه حد به پيام فيلم «الرسالة» مصطفي عقاد و آموزه هاي اصيل اسلامي آن وفادار باشند. متاسفانه اين فيلم نيز با مشارکت يک شرکت قطري جلوي دوربين خواهد رفت. اگر چه متفکران اسلامي نسبت به ساخت اين فيلم هشدار داده و اظهار داشته اند هرگونه اثر سينمايي درباره زندگي پيامبر اکرم(ص) بايد با نظر و صلاحديد مشاوران و انديشمندان اسلامي ساخته شود.

ضرورتي که نبايد به دست فراموشي سپرد

کارگردانان سينماي ايران اين توانمندي را دارند که با بهره گيري از زواياي پيدا و پنهان زندگي پيامبر اکرم(ص)، فيلمي ماندگار و درخشان به مخاطبان داخلي و خارجي ارائه دهند. اما متاسفانه تاکنون از اين موضوع غفلت کرده و در ساخت آثارشان ، اين رسالت مهم را در اولويت قرار نداده اند. اگر چه در عرصه سينماي ايران فيلم هايي براساس زندگي ديگر پيامبران آثاري چون از جمله «ابراهيم خليل ا...» محمدرضا ورزي، «ملک سليمان نبي(ص)» شهريار بحراني و «يوسف پيامبر» فرج ا... سلحشور، ساخته شده است.بي شک هجوم بي وقفه اي از سوي کشورهاي خارجي، براي ساخت فيلمي براساس زندگي پيامبر اکرم(ص) آن هم براساس اهداف سياسي و شخصي و غرض آلود هم چنان ادامه دارد.به همين سبب ضرورت خلق آثاري در خور و شايسته درباره پيامبر اسلام(ص) و زندگي ايشان، از سوي سينماگران و فيلم سازان ايراني ضروري و بايسته به نظر مي رسد. زنده ياد «علي حاتمي» آرزو به دل ماند و نتوانست فيلم نامه «آخرين پيامبر»ش را کارگرداني کند، اما «مجيد مجيدي» کارگردان صاحب سبک سينماي ايران، اين روزها در تدارک توليد جديدترين فيلمش درباره پيامبر اکرم(ص) است. بي ترديد در شرايط کنوني که بحران هويت و معنويت به شکلي چشمگير مطرح است و شاهد کمرنگ شدن برخي ارزش هاي اخلاقي و انساني هستيم، به تصوير کشيدن زندگي پيامبر اکرم(ص)، آموزه هاي ديني ايشان و نمايش ارزش هاي مکتب انسان ساز اسلام که حکم گنجينه اي نهان را دارد مي تواند هم چون چراغي روشنگر، پاسخگوي نياز مخاطبان امروز و آينده سينما باشد.مخاطبان داخلي و خارجي که از پيامبر (ص) و آيين اسلام شناخت عميق و درستي ندارند و از جلوه هاي اخلاقي، انساني، معنوي و روحاني اسلام آگاه نيستند.جاي تاسف دارد که با وجود مخاطبان و علاقه مندان تشنه معرفت و اخلاق در ايران و جهان، تنها يک فيلم درباره پيامبر اکرم(ص) توسط يک کارگردان غيرايراني آن هم بيش از ۴۰ سال پيش ساخته شده است. زماني عمق اين فاجعه آشکار مي شود که بدانيم درباره زندگي حضرت مسيح(ع) و حضرت موسي(ع) فيلم هاي بي شماري ساخته شده  است که بسياري از آن ها نيز آثاري درخشان و قابل توجه هستند. بي شک کارگردانان سينماي ايران بايد اين غفلت ناخواسته را با ساخت آثاري قابل تامل درباره زندگي پيامبر اکرم(ص) جبران کنند. با توجه به شرايط جامعه معاصر و شمار انبوه مسلمانان جهان ساخت فيلمي در ابعاد جهاني، با مضمون زندگي و سيره پيامبر اسلام(ص) ضروري و انکارناپذير است. بي ترديد خلق اثري فاخر و ايراني درباره پيامبر اکرم(ص) ، مي تواند سرآغازي براي وحدت ميان مسلمانان جهان و دريچه جديدي به سوي آشنايي همگان با تصويري متفاوت از پيامبر
اسلام(ص) باش
احمد صبريان/ روزنامه خراسان.

تاريخ: ۱۳۹۰/۴/۴

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.