مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
فرج الله سلحشور:
 فرج‌الله سلحشور: «مختارنامه» راوی صادق تاريخ است
فرج‌الله سلحشور، كارگردان تلويزيون، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) سريال «مختارنامه» را اثری فاخر خواند

«مختارنامه» را بايد كاری آموزشی نام برد كه توانسته روايت‌كننده‌ای صادق برای تاريخ باشد.
فرج‌الله سلحشور، كارگردان تلويزيون، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) سريال «مختارنامه» را اثری فاخر خواند و اظهار كرد: به عقيده من «مختارنامه» سريالی موفق و خوب است كه توانسته جزء آثار فاخر و مذهبی سيما باشد آن هم در زمانی كه بيشتر توليدات كيفيتی نازل و سخيف دارند.

وی افزود: در كلام ديگر، «مختارنامه» يك جرقه مثبت است كه توانسته سطح سريال‌سازی ما را بالا ببرد، هرچند هر كاری به نوبه خود ضعف‌هايی نيز دارد كه «مختارنامه» نيز از آن مستثنا نيست.

اين فيلمساز مذهبی اضافه كرد: از ديگر محسنات «مختارنامه» بايد به اين نكات اشاره كرده، كه در اين كار ما شاهد سواستفاده ديگران، بدآموزی و تأثيرگذاری منفی نيستيم، حتی در اين مجموعه به نوعی آموزش تاريخ نيز داده می‌شود.

كارگردان «يوسف پيامبر(ع)» ادامه داد: من به شخصه فكر نمی‌كردم كه سريال «مختارنامه» را بتوان به گونه‌ای ساخت كه مفسده‌انگيز نباشد، اما خوسبختانه داود ميرباقری توانست كاری بسازد كه در آن به هيچ وجه نكات مفسده‌انگيز مشاهده نمی‌شود.

وی در پاسخ به اين سؤال كه آيا نشان دادن چهرهايی چون حضرت ابوالفضل(ع) كه معصوم نيز نيستند، اشكال دارد، گفت: من موافق نشان دادن چنين شخصيت‌هايی نيستم، زيرا اين افراد دارای چنان مرتبه و شخصيتی هستند كه فيلم يا سريال قادر به تصوير كشيدنشان نيست؛ آن هم سينما يا تلويزيونی كه چهره‌اش نزد مردم مخدوش است.

سلحشور درخصوص طراحی صحنه و لباس سريال نيز متذكر شد: در بحش دكورها كار به خوبی ارائه شده، اما درباره طراحی لباس و گريم بايد بگويم اندكی غلو را شاهد هستيم؛ به ‌نحوی كه شباهت بسياری با پوشش رومی را در اين كار شاهد هستيم.

وی درباره بازيگران اين مجموعه نيز اذعان كرد: سينما بازيگری است، اما مذهب اينگونه نيست و بايد در آن زندگی كرد، متأسفانه بسياری از شخصيت‌ها در «مختارنامه» بازی كردند، نه زندگی. اين معضل نيز نشئت گرفته از اين است كه بازيگران در سينما ادا درمی‌آورند و در برخی مواقع نيز بازی خوبی می‌كنند.

اين فيلمساز در پايان سخنان خود خاطرنشان كرد: جامعه هنری، مسئولان هنری و مذهبی بايد از كاری چون «مختارنامه» حمايت كنند تا چنين آثاری همانند يك جريان در توليدات تلويزيونی و سينمايی پا گيرد.

تاريخ: ۱۳۹۰/۲/۲۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.