مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۷ آذر
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 دومین نشست راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی
دومین هم اندیشی تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان با حضور حجت الاسلام محمد رضایی، رییس مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيمای خراسان رضوي، سیدجواد رفائی، رییس حوزه هنری خراسان، حجت الاسلام حمیدرضا خادمیان، رییس اداره فرهنگ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مسعود زارعیان، مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات، حجت الاسلام ابراهیم سعدی، مسوول کارگروه جوان دفتر تبلیغات، حجت الاسلام مشیری، مشاور معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات، حجت الاسلام مصطفی جلالی، مسوول نشریه مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسي
حوزه علمیه در بخش نرم افزاري توان پشتیبانی از رسانه را دارد/بسیاری از هنرها در اثر نگاه های اسلامی شکل می گیرد/حوزه علمیه به تولیدات در خور هنرمندان هم توجه کند

دومین هم اندیشی تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، دومین هم اندیشی تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان با حضور حجت الاسلام محمد رضایی، رییس مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيمای خراسان رضوي، سیدجواد رفائی، رییس حوزه هنری خراسان، حجت الاسلام حمیدرضا خادمیان، رییس اداره فرهنگ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مسعود زارعیان، مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر  تبلیغات، حجت الاسلام ابراهیم سعدی، مسوول کارگروه جوان دفتر تبلیغات، حجت الاسلام مشیری، مشاور معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات، حجت الاسلام مصطفی جلالی، مسوول نشریه مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيمای خراسان رضوي در مشهد برگزار شد.

بخش عمده بودجه پیشنهادی دفتر مشهد به آموزش مربوط مي شود

حجت الاسلام رضایی در آغاز این نشست با اشاره به نحوه شکل گیری دفتر مشهد مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيما اظهار داشت: در نخستین گام، شوراي طرح و برنامه و اتاق فکر مجموعه را فعال كرديم که برنامه كوتاه مدت و ميان مدت سه ساله دفتر را تدوين کنند به گونه ای که در افق رسانه توجيه پذير باشد.

وی با اشاره به بهره مندی این مرکز از كتابخانه 54 هزار جلدي رسانه و هنر ادامه داد: بودجه پیشنهادی ما به مرکز قم سه محور ظرفيت هاي خراسان، شرح پروژه های رسانه ای و فعاليت هايي كه مي توان انجام داد و به فعليت رساندن پتانسيل هاي موجود ‌و ارائه خروجی را مورد توجه قرار داده است.

حجت الاسلام رضایی با انتقاد از موازی کاری ها در عرصه هنر تصریح کرد: کساني كه در حوزه علمیه كار مي كنند قابليت هاي متنوعي دارند که بیشتر در حد آماتوري است و حرفه اي نيست لذا عمده ترين بخش بودجه پیشنهادی دفتر مشهد به آموزش مربوط مي شود تا نيروهايي که در این عرصه فعال هستند به حداقل هاي آموزشي برسند و به سمت حرفه اي شدن پيش روند.

رییس مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيمای خراسان رضوي از تشکیل بانك نخبگان و كارشناسان خراسانی این مرکز تا پانزده تير ماه خبر داد و افزود: بررسی همت و كار مضاعف در انديشه امام رضا(ع) و امام خميني ، چاپ کتاب داستان هاي كوتاه «همت بلند دار» شامل برش هایی از زندگی ائمه و علما با محوریت همت و كار مضاعف، راه اندازی مجله ای با عنوان ادبيات ديني که خروجي آن به عنوان متن هاي برنامه اي دراختيار توليدكنندگان قرار مي گيرد، چاپ کتب حیات نیکان شامل زندگینامه علمای خراسان با هدف تهیه بانک اسناد علما (نه فقط اطلاعات)  از دیگر فعالیت های این مرکز از آغاز تاکنون به شمار می رود.

وی با بیان اینکه می خواهیم از دفتر مشهد براي تغذيه رسانه استفاده كنيم تأکید کرد:  بنا داریم اينجا پاتوق طلبگي شود و از اين كانال بتوانيم راه تسخيري در رسانه ملي ايجادكنيم، باید آيتم هاي دقيق را در فلسفه هنر آماده و براي انجام كارهاي پژوهشي مجموعه اي از مقالات را در این زمینه ارائه كنيم .

وی با اشاره به ایجاد پژوهشكده دين و رسانه در تغییرات ساختاری جدید مرکز پژوهش های صداوسیما بیان داشت: بعضي جاها كه خاستگاه هاي پژوهشي هستند چرا شوراي پژوهش هاي اسلامي نباشد اين كار موجب مي شود اين همپوشاني ها حذف شود، همگرايي ها ايجاد شود و آن ديد كلان بسط داده شود.

حوزه علمیه در بخش نرم افزاري توان پشتیبانی از رسانه را دارد

حجت الاسلام مشیری در ادامه این نشست با انتقاد از بی توجهی به فضای فرهنگی خراسان  گفت:  ممکن است حوزه هادر بخش ظرفیت های بالفعل توان لازم را برای اداره رسانه ملی نداشته باشند اما در بخش نرم افزاري و محتوای قابل تبدیل به برنامه افرادي هستند كه مي توانندمحتواي مورد نياز رسانه را تأمین کنند.

وی افزود: آموزش برای بالفعل شدن خوب است اما معضلي كه در حوزه خراسان وجود دارد اين است كه در آموزش ها از سطح پايين و كساني كه در ابتداي راه هستند شروع مي كنيم در حالي كه بايد افرادي كه كارهايي را هر چند ابتدايي و در سطح آماتوری انجام داده اند راتربيت کنیم تا به نیروهای حرفه اي تبديل شوند.

وی با تأکید بر ضرورت ارائه قالب های نو در صداوسیما اظهارد اشت: بايد روي ايده پردازي، جذب ايده ها و بارور ساختن ايده هاي جديد به طور جدي تأمل و پيگيري داشته باشيد زيرا گاهي از سوي برخي ايده هايي مطرح مي شود اما به دليل كم توجهي و يا احترام نگذاشتن به آن ايده ها فرد از بيان طرح خود ابا دارد بنابراین سعي كنيم ايده ها را به نام خود فرد مطرح كنيم حتي اگر اين ايده ها خام باشد و نياز به بازنمايي داشته باشد تا به يك طرح خوب تبديل شود.

مديريت فرهنگي ما مديريت جشنواره ای است نه بنیادی/ بسیاری از هنرها در اثر نگاه های اسلامی شکل می گیرد

رفایی در ادامه این هم اندیشی تصریح کرد: دانشگاه ها بايد به سمتي حركت كنند كه همزمان با آموزش به سمت پژوهش بروند اما در حال حاضر دانشگاه ها اينگونه نيستند بايد آنقدر پژوهش ها در دانشگاه قوي باشد كه اساس آموزش هاي آينده قرار گیرد اگر اين گونه مي شد قطعا امروز باروري و تأثير گذاري زيادي در توليد علم داشتيم.

وی تأکید کرد: امروز باید معارف صحيحي را كه رهبر معظم انقلاب مي فرمایند پشت آثار هنري نيست تأمین کنیم. هنر باید با اسلامي كه از حوزه برخاسته است ارتباط داشته باشد زيرا برداشت هاي متفاوتي از اسلام بيان شده است.

رفايي بیان داشت: نحوه تأثیرگذاری بر هنرمند بسیار مهم است باید توجه کنیم چگونه هنرمند را باید هدایت کرد که در مسیر ارزش های انقلاب بر جامعه اثرگذاری داشته باشد.

رییس حوزه هنری خراسان گفت: مشكل اساسي ما این است که متاسفانه در اين 31 سال مديريت فرهنگي ما مديريت جشنواره ای بوده نه مديريت بنيادي . اين جمله كه رهبری بيان مي كنند معارف صحيح در آثار هنري كم است نتيجه اين است كه هيچ ارتباطي بين حوزه و هنرمندان نيست.

وی تأکید کرد: بايد به اين سمت برويم كه بين روحانيت و مجموعه هاي هنري تعامل ايجاد كنيم، هنر پیش از اسلام در ایران وجود داشته است و اکنون یا باید کلا آن را کنار بگذاریم و یا آن را متعالی کنیم و حداقل استفاده ابزاری داشته باشیم اگرچه دیدگاه رهبری این نیست. اصولا بسیاری از هنرها در اثر نگاه های اسلامی ایجاد شده ولی متاسفانه به این جنبه ها پرداخته نمی شود.

مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما در مشهد بر تولیدات رسانه نظارت کند

حجت الاسلام سعدي خطاب به دست اندرکاران مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما گفت: مشهد در عرصه های مختلف چشم كشور است.باید حوزويان فعلي و يا نخبگان حوزوي فارغ التحصبل مشهد را شناسايي كرده و بانك جامعي تشكيل دهيد.

وی گفت: اگر ظرفیت ها را به سه بخش رفتاري،‌ معنوي و رواني تقسیم کنیم، بعد معنوي را حوزه مشهد دارد زيرا مشهد روشنفكرترين حوزه جهان شيعه است، امتيازي كه حوزه مشهد دارد اين است كه طلبه مشهدي را منتقد بار مي آورد .

مسوول کارگروه جوان دفتر تبلیغات اسلامی خراسان تصریح کرد: مرکز پژوهش های اسلامی مشهد لازم نيست حتما توليد داشته باشد؛ بياييم نظارت كنيم كه مهم تر از توليد است البته نظارتي كه نگاه نقادانه داشته باشد و منجر به توليد شود، در مرحله بعد خط و جهت بدهيم.

وی در ادامه بر ضرورت ارتقاء سطح برنامه های شبكه استاني خراسان تأکید کرد و افزود: اگر خواستیم تولید کنیم باید كاري توليدكنيم كه به درد مردم خراسان بخورد، با همين امكانات مي توان كار انجام داد که مهمترین آن مديريت فرهنگ عمومي و شهروندي است. حوزوي ها شاخصه هاي فرهنگ شهروندي را نمي شناسند این را به حوزويان ارائه دهيم تا با منابع دینی تطبیق دهند و بعد این محتوا را در اختيار توليدكنندگان قرار دهيم.

حجت الاسلام سعدي گفت: آموزش خوب است ولی آموزشي كه همراه حمايت همه جانبه باشد مثلا بحث فيلم نامه نويسي را به طلبه ای كه نويسنده است ارائه دهيم تا رشد كند.

مسوول کارگروه جوان دفتر تبلیغات اسلامی خراسان در ادامه گفت: پشتيباني معرفتی از رسانه به ذوق هنري و بن مايه هاي فلسفي و عرفاني نياز دارد كه هر دو در خراسان وجود دارد.

وی یادآور شد: در حوزه گروهي به طور كلي هنر را مي گذارند و گروهی نیز چون مورد بي مهري رسانه ها قرار گرفته اند حاضر می شوند هر مدلي كه رسانه مي گويد در رسانه ظاهر شوند.

صدا و سيما بايد انقلابي شود

حجت الاسلام خادمیان در ادامه این نشست تخصصی اظهار داشت: ابتدا باید جایگاه مرکز پژوهش ها روشن شود که خودی است یا ناخودی در مرحله بعد بايد توجه داشته باشید كساني كه مركز پژوهش را راه اندازي كردند چه شأني( نظارتی یا تولیدی یامدیریتی) را براي آن درنظر گرفته اند .

وی با تأکید بر لزوم ريسك پذيري در عرصه هنر و رسانه گفت: این امر باید با یک سری مولفه ها همراه باشد زیرا كساني كه در اين عرصه وارد مي شوند بايستی مفاهيم فرهنگي، اديان، فلسفه هنر، هويت شيعي و ... را بشناسند و سپس كار کنند.

رییس اداره فرهنگ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: نمي توانيم زمان را نگه داريم تا مركز پژوهش ها در این فرصت كارهاي علمي و دقيق ارائه كند بلكه بايد آرام آرام راه را طي كرده و ضمن اینکه درمان و مسكن را  می دهیم به فکر درمان بلندمدت و ریشه کنی هم باشیم.

وی بیان داشت: بسیاری از فضاها و مباحث فرهنگي است كه روحانيون مي توانند در آن ورود پيدا كنند و با زبان علمی حرف بزنند، الان يک درگيري جهاني در مورد فوتبال به وجود آمده است مي توان بين فوتبال  و مسائل اجتماعي، ارتباط برقرار كرد، بيش از صد عنوان ديني داريم كه مي توان از طریق فوتبال براي بيننده ها بيان كرد.

حجت الاسلام خادمیان  با اشاره به سخن امام راحل(ره) تأکید کرد: صدا و سيما مي شود و بايد انقلابي شود؛ متأسفانه امروز اتاق فكرهايي كه قوي باشند و زبان رسانه را بشناسند وجود ندارد، قالب طلبه ها توانمندند اما با زبان رسانه آشنا نيستند، اگر قرار باشد همه طلبه ها را وارد رسانه کنیم این فاجعه است ولی اگر طلبه ای که آموزش دیده یا استعداد و علاقه دارد وارد شود قطعا تأثیرگذار خواهد بود.

پراکندگی، مانع اثرگذاری مطلوب طلاب در عرصه هنر است/ حوزه علمیه به تولیدات خوب هنرمندان هم توجه کند

زارعيان در ادامه خاطرنشان کرد: طلابی که با پشتوانه حوزوي وارد عرصه شده و بر پايه سنت مي انديشند تأثير گذاري قابل توجهی دارند.

وی گفت: باید در سه حوزه فعالیتمان را گسترده کنیم نخست آنکه هدفمان را مشخص و تشریح کنیم دیگر اینکه سلاح و تجهیزاتمان را بشناسیم و سوم اینکه افرادی که آماده آموزش های تکمیلی هستند شناسایی کرده و به کار گیریم.

مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تأکید کرد: حوزه علمیه باید ضمن نقد آثار هنرمندان تولیدات خوب و ارزشی انان را نیز مورد تقدیر و توجه قرار دهد.

اسلام عرفانی به هنر منتهی می شود

 حجت الاسلام جلالی در پایان ابراز داشت: وقتي حوزه حرف جدي در رسانه داشته باشد سازمان صداوسیما به ناچار باید بودجه اي را در به فعليت رساندن استعدادها و آموزش ها اختصاص دهد.

وی افزود: اسلام متشرعه با هنر جور در نخواهد آمد بلکه این اسلام عرفانی است که به هنر می رسد امام راحل(ره) هم که توانست انقلاب کند از این منظر وارد شد.

لازم به ذکر است دومین هم اندیشی تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی از سوی مركز پژوهش هاي اسلامي صداوسيمای خراسان رضوي با همکاری گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی دوم تیرماه در مجتمع فرهنگی تبلیغی شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد.

خاطرنشان مي شود نخستين نشست 24 خردادماه با حضور مديرمسوول روزنامه شهرآرا و رييس حوزه هنري خراسان برگزار شده است.

تاريخ: ۱۳۸۹/۵/۱۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.