مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۷ اسفند
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 اولین نشست راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی
نخستین نشست هم اندیشی تخصصی پیرامون راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی با حضور جلال فیاضی، مدیرمسوول روزنامه شهرآرا، رفائی، رییس حوزه هنری خراسان، حجت الاسلام جلالی مسوول نشریه مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما واحد مشهد و مسعود زارعیان مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان 24 خردادماه در مشهد برگزار شد

اعتبارات مشهد در خور ظرفیت های بالای آن نیست/ رابطه حوزه و هنرمند به طور مشخص تعریف نشده است

نخستین هم اندیشی تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی 24 خردادماه در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نخستین نشست هم اندیشی تخصصی پیرامون راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی با حضور جلال فیاضی، مدیرمسوول روزنامه شهرآرا، رفائی، رییس حوزه هنری خراسان، حجت الاسلام جلالی مسوول نشریه مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما واحد مشهد و مسعود زارعیان مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان 24 خردادماه در مشهد برگزار شد.

حجت الاسلام جلالی با اشاره به ایجاد دفتر مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما در مشهد گفت: از آنجا که این مرکز با هدف تولید محصولات پژوهشی و ارتقا سطح محتوایی صداوسیما اغاز به کار کرده است، شناخت و تبیین ظرفیت های خراسان در عرصه های مختلف رسانه جهت هرچه پربارتر شدن فعالیت های آن ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: پس از تهیه آمار دقیق در این زمینه، باید بررسی شود که رسانه از کدام بخش ها می تواند استفاده کند لذا دستور این جلسه نیز شناخت ظرفیت های رسانه ای خراسان است که در چهار مرحله می تواند مورد بحث قرار گیرد؛ شناسایی ظرفیت ها و تبیین آن ها، ارائه راهکار ورود در رسانه و آسیب شناسی .

حجت الاسلام جلالی با بیان اینکه تولید برنامه متفاوت از ارتقای محتوای برنامه ها است ابراز داشت: در حال حاضر ظرفیت حوزه صرفا یک اسم است و بسیاری فقط آن را ادعا می کنند.

جلال فیاضی در ادامه این نشست گفت: باید ببینیم تعریف ما از برنامه های صداوسیما در حوزه دین چیست؛ به نظر بنده اگر تعریف حداکثری از دین داشته باشیم هیچ برنامه ای در صداوسیما از حوزه دین خارج نیست و بالعکس اگر تعریفی حداقلی شود بسیاری برنامه ها که نامی از مظاهر و ویژگی های دینی ندارد در حوزه دین قرار نمی گیرد.

مدیرمسوول روزنامه شهرآرا با اشاره به ظرفیت بالای حوزه، دانشگاه و هنر و ادبیات مشهد خطاب به دست اندرکاران مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما تصریح کرد: بایستی ضمن تعیین سرفصل ها در تمام این بخش ها، به افراد خبره مراجعه کرده و لیستی از فعالان این عرصه ها بدون هیچ گونه فیلتر و ملاحظه ای تهیه شود.

وی با انتقاد از عدم اختصاص بودجه در خور ظرفیت های مشهد تأکید کرد: تلاش کنید همین ظرفیت بالفعل را شناسایی کرده و به میدان بیاورید.

رفائی مدیر حوزه هنری خراسان در ادامه اظهار داشت: باید توانایی، میزان اعتبارات، دغدغه ها و اولویت های مرکز پژوهش ها مشخص شود و سپس بر اساس آن به دنبال کسانی باشید که بتوانند کار کنند حتی می شود برای عملی شدن این اولویت ها فضای رقابتی ایجاد کرد.

وی گفت: مدیریت فرهنگی ما از ابتدای انقلاب تاکنون به صورت بنیادین و اساسی در همه عرصه ها فعال نبوده و از این رو رابطه بین هنرمند و حوزه علمیه آن طور که باید تبیین نشده است که هم حوزه و هم هنرمندان در این زمینه مقصر هستند.

 رفائی با تأکید براینکه حوزه علمیه باید یک تعریف مناسب با قرائتی صحیح از اسلام میان هنر و اسلام ارائه دهد تصریح کرد: بر اساس این معرفی باید هنرمند را با ارزش ها آشنا کنیم اگر این طور شد در آثار هنرمندان رگه های سالمی از معرفت خواهید دید.

وی با اشاره به تفاهم نامه حوزه هنری و حوزه علمیه که به تأیید آیت الله علم الهدی نیز رسیده است ابراز داشت:‌ بر این اساس تصمیم داریم با حضور در مدارس علمیه خواهران و برادران کسانی را که توانایی دارند باتوجه به بنیه علمی شان شناسایی کرده و تحت آموزش قرار دهیم.

مسعود زارعیان مدیرگروه مبلغان هنرمند نیز در این نشست بر لزوم ارائه راهکاری عملی جهت حضور و اثرگذاری دین در رسانه تأکید کرد و افزود: همه تأکید دارند که باید به این سمت رفت وارد این عرصه شد اما هیچ گاه از راهکارهای عملیاتی کردن آن بحثی نمی شود.

وی ادامه داد: باید شرایط، اقتضائات و نیازهای فعلی صداوسیما را دریافته و مشخص کنیم کجا می توانیم اثرگذار باشیم.

حجت الاسلام جلالی شناسایی ظرفیت ها را مبنای تولید فکر دانست و یادآور شد: ما امروز می گوییم تولید فکر در علوم انسانی نداریم در صورتی که در مشهد شاید بیش از شصت جریان فکری در این عرصه شکل گرفته است که نشان می دهد مشهد و خراسان عرصه ای قابل توجه برای ظهور و بروز دارد.

لازم به ذکر است نخستین نشست تخصصی راهکارهای پشتیبانی و حمایت خراسان از رسانه ملی از سوی مرکز پژوهش های اسلامی صداوسیما واحد مشهد با همکاری گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی 24 خردادماه در محل مجتمع فرهنگی تبلیغی هاشمی نژاد مشهد برگزار شد.

تاريخ: ۱۳۸۹/۴/۲۴

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.