مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
بررسی وضعیت تعزیه در ایران:
 لاله تقیان: تعزیه هم چنان مورد بی مهری مسئولین است
تقیان: با پیگیری های زیادی که با چندین پیشکوت نمایش ایرانی برای حمایت تعزیه انجام دادیم پیگیری های ما هنوز به جایی نرسیده است.
اله تقیان کارگردان تئاتر در گفت و گو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری سینمای ایران گفت: تعزیه هنری است که عناصر مختلفی مانند موسیقی و رنگ اهمیت زیادی دارد، تعزیه توانسته در حفظ و زنده ماندن موسیقی ایرانی تاثیر به سزایی داشته و بسیاری از گوشه های موسیقی ایرانی که امروز برای ما باقی مانده به دلیل وجود تعزیه و شبیه خوانی است.

وی افزود: از دوران قبل از انقلاب من به همراه چندین نفر از بزرگان هنر تعزیه و نمایش های ایرانی تلاش کردیم که مکانی مشخص و ثابت را به تعزیه اختصاص دهند مدت ها است از مرکز هنرهای نمایشی درخواست کردیم که سی میلیون در اختیار ما قرار دهند تا چند گروه نمونه و حرفه ای تربیت کنیم که برای جلب توریست هم این گروه ثابت را داشته باشیم ولی متاسفانه تا به امروز پیگیری های ما به جایی نرسیده است. با اینکه تعزیه به نام ایران ثبت شده باز هم مسئولین نسبت به این هنر بی توجه هستند.

تقیان اضافه کرد: اجرای تعزیه کار هرکسی نیست و نیازمند تخصص است بسیاری از افرادی که تعزیه اجرا می کنند بحر طویل و شبیه خوانی را اشتباه می خوانند و مخاطب را تفهیم نمی کنند. در بعضی از تعزیه ها به دلیل نا آشنایی با معنا و مفهوم رنگ ها استفاده نادرست از آن می کنند و رنگ ها را سر جای خود استفاده نمی کنند. به همین دلیل باید این هنر به صورت آکادمیک به افراد آموزش داده شود.

وی در خصوص اینکه آیا تعزیه های امروزی می تواند نیاز مخاطب را بر آورده کند بیان کرد: تعزیه یک هنر آیینی است و تاریخ مصرفی ندارد که بتوانیم بگوییم تعزیه هایی که اجرا می شود مناسب مخاطب امروز نیست مگر نیاز مخاطب امروز ما چیست و چه توقعی از تعزیه دارد که تعزیه نتواند آن را برآورده کند.

این پیشکسوت نمایش ایرانی تصریح کرد: نباید از دیدگاه مردم در مورد تعزیه تصمیم گیری کرد برای اجرای تعزیه باید معیارهای اصلی تعزیه را در نظر گرفت و بر اساس آن تعزیه را به اجرا در آورد. زیرا تنها در این صورت است که می توانیم تعزیه را حفظ کنیم درغیر این صورت به تدریج تعزیه از بین می رود.

تقیان در خصوص موزه ای کردن تعزیه عنوان کرد: می توانیم برای تعزیه موزه ای تاسیس کنیم تا وسایل تعزیه و نسخه های قدیمی تعزیه در آن نگهداری شود واین کار را سازمان میراث فرهنگی باید انجام دهد و موزه ای را به این هنر اختصاص دهد.

وی اظهار کرد: اجرای تعزیه خوان ها با بلندگو بسیار کار وحشتناکی است زیرا کیفیت تعزیه را پایین می آورد دلیل استفاده از بلندگو هم نداشتن صدای رسا و مناسب تعزیه خوان ها است زیرا تعزیه خوان های قدیمی صدای بسیار زیبا و رسا داشتند و دیگر احتیاجی به بلندگو نبود، بهتر است اگر هم تعزیه خوان ها از بلند گو استفاده می کنند به طور مخفی باشد نه اینکه تعزیه خوان بلندگو را به دست بگیرد و شروع به خواندن کند و سیم کشی های آن هم مشخص باشد و تعزیه را مصنوعی کنند.
تاريخ: ۱۳۸۹/۱۰/۹

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.