مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 مجیدی، انتظامی، حیایی و ... از عزاداری حسینی(ع) می‌گویند
سینماگران بزرگ و صاحب نام این کشور همچون دیگر مردم این سرزمین در ایام محرم و صفر به عزاداری بیش از پیش برای سالار شهیدان آقا امام حسین(ع) میپردازند. قسمتی از سخنان بعضی سینماگران مطرح را در مورد حضور در این مراسم عزادارای و عشق به آقا امام حسین(ع) را در زیر میخوانیم.

«عزت الله انتظامی»؛ یك پیشنهاد ، یك خاطره

 

«عزت الله انتظامی» می گوید: خاطرم هست زمانی كه به عنوان بازیگر در فیلم سینمایی «روز واقعه» حضور داشتم، آقای «شهرام اسدی» كارگردان این فیلم قصد داشت برای گرفتن یكی از پلان های این فیلم طوفان مصنوعی درست كند. اما ناگهان در همان لحظه یك طوفان عظیم واقعی برپا شد و این اتفاق من و تمامی عوامل تولید این فیلم را تحت تاثیر قرار داد. انتظامی همچنین به نمایش فیلم «روز واقعه» در ایام محرم اشاره كرد و افزود: سال گذشته هم پیشنهاد دادم كه این فیلم را در دو روز عاشورا و تاسوعا به صورت رایگان در سینماها به نمایش بگذارند و امیدوارم این اتفاق امسال رخ بدهد.

 

«مجید مجیدی»؛ میزبانی سینماگران در مراسم عزاداری

 

اما «مجید مجیدی» كارگردان سینمای ایران طی سالیان گذشته در شب سوم امام حسین(ع) و در منزل خود مراسم عزاداری حسینی برگزار می كند. در واقع به دعوت از این كارگردان سینما جمعی از دست اندركاران سینمای ایران و هنرمندان در شب سوم امام حسین(ع) برای برگزاری مراسم عزاداری به منزل مجید مجیدی می روند. امسال هم قرار است این مراسم با سخنرانی «دكتر حمید خویی» در منزل این فیلمساز كشور برگزار شود.

 

«محمدعلی كشاورز» و عزاداری در محله شهباز

 

«محمدعلی كشاورز» نیز در خصوص حضورش در ایام سوگواری قیام امام حسین(ع) می گوید: طبیعتاً من هم مثل تمامی شیعیان و مسلمانان جهان در این مراسم باشكوه معنوی حضور خواهم یافت. كشاورز افزود: هر ساله در ایام محرم و بخصوص دو روز عاشورا و تاسوعا به محله «شهباز» می روم و امیدوارم بتوانم با توجه به سرمای شدید هوا و سن و سالی كه دارم امسال هم افتخار حضور در این مراسم را داشته باشم.

 

«امین حیایی» و دغدغه حفظ فضای معنوی

 

«امین حیایی» و همسرش «نیلوفر خوش خلق» هم می‌گویند: متأسفانه امسال در این شبها سر كار هستیم و به ناچار در راه یا از طریق تلویزیون مراسم را دنبال می كنیم. اما عدم حضور مستقیم ما دلایل دیگری هم دارد، در واقع چون مردم بازیگران را می شناسند، به دلیل اینكه خدای ناكرده حتی ذره ای فضای معنوی این مراسم خدشه دار نشود بیشتر از دور عزادار و نظاره گر این مراسم هستیم. امین حیایی می‌گوید: البته این مساله باعث عدم شركت سینماگران نشده و ما سینماگران در كنار دیگر عزاداران به عزاداری میپردازیم.

 

«رویا تیموریان» و «مسعود رایگان»؛ در پایین شهر

 

«رویا تیموریان» هم از در خصوص حضور هنرمندان در مراسم عزاداری سالار شهیدان می گوید: این روزها به همراه بچه ها و همسرم «مسعود رایگان» در كنار مردم هستیم. وی افزود: ترجیح می دهم در ایام محرم به مناطق پایین شهر و بازار تهران بروم زیرا احساس می كنم در مناطق جنوب كشور گرمای خاصی در این ایام وجود دارد. تیموریان در ادامه به سریال «شب دهم» كه با بازی وی در ایام محرم از تلویزیون پخش شد اشاره كرده و گفت: امیدوارم تهیه و تولید اینگونه فیلمها و سریال ها كه تاثیرات مثبت خوبی را در میان مردم به خصوص جوان ها گذاشت است افزایش یابد.

 

«جهانگیر الماسی» در مهدیه تهران و هیأت خوزستانی ها

 

«جهانگیر الماسی» هم با اشاره به اینكه، هنرمندان هم بخشی از همین مردم هستند و دغدغه و اعتقادات خودشان را دارند گفت: در این ایام علاوه بر هیات خوزستانی ها كه در خیابان گاندی است، برای مراسم عزاداری به مهدیه تهران، بازار و جنوب شهر می روم و علاوه بر آن خودم نیز «نذر» دارم كه در این روزها آن را ادا خواهم كرد. وی در ادامه اظهار امیدواری كرد در تهیه و تولید آثار تصویری زوایای پنهان قیام امام حسین(ع) به تصویر كشیده شود و افزود: این اتفاق بزرگ تاریخی و مذهبی آنقدر عظمت و اهمیت دارد كه می تواند جریان تاریخ را حتی امروزه عوض كند، بنابراین هرچه به این مهم بپردازیم كم است.

 

«سیما تیرانداز»؛ علاقه مند به تعزیه خوانی

 

«سیما تیرانداز» بازیگر فیلم پاداش سكوت نیز از علاقه اش به تعزیه خوانی و آداب و رسوم برپایی این مراسم در دیگر شهرهای كشور اشاره كرده و اظهار داشت: خوشبختانه همه ساله در دهه محرم مراسم تعزیه خوانی در محوطه تئاتر شهر برگزار می شود و امسال هم با توجه به اینكه از فرزند كوچكم نگهداری می كنم، امیدوارم بتوانم باز هم در این مراسم شركت كنم. وی افزود: همانطور كه می دانیم در تمام شهرها مراسم عزاداری و تعزیه خوانی به اشكال مختلف و با آداب و رسوم متفاوتی برگزار می شود و چه خوب بود كه تمامی این مراسم در تهران هم برگزار می شد و شهروندان تهرانی از نزدیك با دیگر آداب و رسوم های عزاداری آشنا می شدند.

 

«رضا ایرانمنش» و حضور در مسجد ارگ

 

«رضا ایرانمنش» نیز می گوید: در سال هایی كه زنده یاد «صیاد شیرازی» در كنارمان بود برای شركت در مراسم سوگواری قیام امام حسین(ع) به مسجد ارگ تهران می رفتیم.

وی افزود: با توجه به وضعیت جسمانی ام سعی می كنم در دهه محرم به هیأت رزمندگان اسلام بروم و همراه با دوستانم در این مراسم باشكوه معنوی شركت كنم.

ایرانمنش همچنین به حضورش در بازار تهران و مناطق جنوب كشور اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: سعی خواهم كرد در مراسم عزاداری باشكوهی كه در مناطق پایین شهر برگزار می شود نیز حضور داشته باشم.

 

«جمال شورجه» در خیابان ایران

 

«جمال شورجه» نیز علی رغم اینكه در این روزها به عنوان یكی از اعضای هیات انتخاب بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در حال بازبینی آثار راه یافته به جشنواره است می گوید: با توجه به اینكه تا نیمه های شب در حال بررسی فیلم های مربوط به جشنواره هستیم، اما از هر فرصتی استفاده و در مراسم عزاداری امام حسین(ع) شركت خواهم كرد.

وی افزود: سعی خواهم كرد همچون سال های گذشته در حسینیه ای كه در خیابان ایران است حضور یافته و علاوه بر حضور در مراسم عزاداری پای صحبت های حاج آقا «مجتبی تهرانی» سخنران این مراسم بنشینم.

به نقل از کافه سینما

تاريخ: ۱۳۸۹/۱۰/۲

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.