مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
علاء الدین قاسمی هنرمند پیشکسوت تعزیه بیان کرد:
 نگذارید تعزیه بمیرد
باید نسل های جدید بتوانند جای پیشکسوتان هنر تعزیه را پر کنند نباید بگذاریم سفره تعزیه جمع شود و این هنر اصیل و آئینی بمیرد.
به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، علاء‌الدین قاسمی از پیشکسوتان تعزیه با اشاره به لزوم توجه به این هنر سنتی و آئینی اصیل ایرانی خواستار توجه بیشتر به وضعیت تعزیه شد و در این خصوص به روابط عمومی فرهنگساریا نیاوران گفت: اهالی تعزیه در شرایط خوبی قرار ندارند و متاسفانه توجه لازم به این هنر اصیل صورت نمی گیرد. تعزیه جایگاه ویژه ای در فرهنگ ایرانی و اسلامی داشته و در تکیه های معروف تهران این مراسم با شکوه خاصی برگزار می شد اما حالا چنین فضایی وجود ندارد و اهالی این رشته هنری با مشکلات زیادی مواجه هستند.

وی افزود: من بیش از 50 سال در این رشته فعالیت کرده ام و فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته ام. امروز باید نگرانی خودم را از وضعیت جاری تعزیه اعلام کنم. ما نگران این هستیم که بعد از نسل فعلی تعزیه خوان ها جای ما به خوبی پر نشود. باید توجه ویژه ای صورت بگیرد. نباید بگذاریم سفره تعزیه جمع شود و فعالیت این هنر اصیل و آئینی محدود شود و به مرور زمان بمیرد.

قاسمی تصریح کرد: ما در این سال ها برنامه های زیادی در کشورهای دیگر خصوصا در اروپا و آمریکا برگزار کردیم که از سوی ایرانی ها مورد استقبال قرار گرفت. هزاران نفر با اشتیاق برنامه های تعزیه را در این کشورها تماشا می کردند و حتی درخواست داشتند که این برنامه به صورت منظم و هر ساله در این کشورها انجام شود.

وی بیان کرد: باید فرصت های بیش تری برای به اجرا در آوردن نمایش تعزیه ایجاد می شود ما به حمایت بیشتری برای گسترش تعزیه نیاز داریم. 7 سال از تشکیل انجمن تعزیه ایران می گذرد اما هنوز نتوانسته ایم سوگواره تعزیه را در سطح کشور برگزار کنیم. امیدواریم با حمایت های مسئولان و نهادهای فرهنگی و هنری بخشی از مشکلات تعزیه حل شود و این هنر سنتی و آئینی ایرانی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۲۳

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.