مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
با حضور مبلغان هنرمند مشهد؛:
 فیلم پاکستانی عشق حسین اکران و نقد شد

با حضور مبلغان هنرمند مشهد؛

 

فیلم پاکستانی عشق حسین اکران و نقد شد

 

ذوالفقارعلی میثم، مدیر شبکه الکوثر و کارگردان فیلم «عشق حسین» در حاشیه دومین جشنواره ادبی هنری حوزه علمیه خراسان، ضمن نشستی با مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی که پس از اکران این فیلم برگزار شد، گفت: «الکوثر» وابسته به دولت نبوده و بر اساس کمک های مردمی اداره می شود و محوریت فیلم های این کمپانی پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) است که اغلب از سوی شبکه های خصوصی پاکستان پخش می شود.

 

وی در پاسخ به این نقد که فیلم شعارزده و دچار اغراق است اظهار داشت: این فیلم برای جامعه پاکستان اعم از شیعه و سنی و مسیحی که در عزاداری امام حسین(ع) مشترک هستند، ساخته شده و از طریق فیلم می خواهم بروز و ظهور عشق امام حسین(ع) و مکنونات قلبی شیعیان را نسبت به ایشان نشان دهم لذا در پاکستان مورد استقبال واقع شده و حتی یکی از مخاطبان سنی فیلم، با دیدن آن شیعه شد.

 

میثم در پاسخ این سؤال که چرا موسیقی نقشی در فیلم ندارد و به نظر می رسد خود را تحمیل می کند، تصریح کرد: شیعیان در پاکستان برای دفاع از مذهب خود فیلم تولید می کنند؛ زبان موسیقی فیلم چندان سینمایی نیست چون از نظر اسلام محدودیت داشتیم از این رو  تنها سبک موسیقی خاص برای خدا و پیامبر(ص) مانند «قوالی» در ایران استفاده کردیم، ضمن آنکه در جامعه پاکستان این سبک موسیقی متداول و جذاب است هرچند که در کشورهای دیگر این طور نباشد.

 

این کارگردان پاکستانی در پاسخ به این سؤال که آیا در فیلم های بعدی یک نگاه بین المللی را دنبال خواهد کرد تا فرهنگ شیعی پاکستان را به مخاطبان سایر کشورها نیز منتقل کند، گفت: در ساخت این فیلم(عشق حسین)، تنها جامعه پاکستان مدنظر بوده اما کارهای بعدی با یک نگاه بین المللی و فراتر از شیعیان پاکستان تولید خواهد شد.

 

وی، موضوع این فیلم را برگرفته از برهه ای از تاریخ پاکستان دانست (که پادشاه آن زمان دست افرادی را که به زیارت امام حسین(ع) می رفتند قطع می کرد اما بعد از بازگشت از زیارت دست قطع شده زائران در جای خود بود) و در پاسخ این نقد که چرا علیرغم روال معمول در سینما، نتیجه گیری را به عهده مخاطب نگذاشته است افزود: اگر نوشتار را حذف کنیم از نظر قانونی مشکل ایجاد می شود و نمی توان فیلم را فروخت، از طرف دیگر این فیلم را به عنوان تبلیغ دینی ساخته ام.

 

میثم در پاسخ به این نقد که «عشق حسین» بر خلاف ویژگی فیلم های سینمایی که اغلب به صورت نمادین و سمبلیک تولید می شوند، پیامش را مستقیم طرح می کند ابراز داشت: این یک فیلم بین المللی نیست و تنها فرهنگ منطقه پنجاب را می خواستیم در آن نشان دهیم.

 

مدیر شبکه الکوثر در خصوص تولیدات خود در آینده گفت: امیدوارم شرایطی فراهم شود تا ضمن ترجمه فیلم های دینی و مذهبی ایرانی به اردو، بتوانیم فیلمی مشترک با ایران درباره علامه اقبال لاهوری بسازیم.

 

گفتنی است ذوالفقارعلی میثم، کارگردان پاکستانی تاکنون بیش از صد فیلم های کوتاه با انگیزه تبلیغ دین ساخته که «عاشق رسول»، «بلال» و «یتیم» از برجسته ترین آثار او به شکار می روند.

تاريخ: ۱۳۸۸/۱۱/۲۵

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.