مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 مرور مفصل و جزء به جزء بر جنجالی‌ترین دادگاه هنری سال‌های اخیر/ تمام ماجرای نزاع بر سر فیلمنامه یوسف پیامبر (ع)
من فرج الله سلحشورم! عزيز بزرگوار، جناب قاضی، بنده فقط دادگاه و محاكمه مي‌خواهم و لاغير. محاكمه‌اي عادلانه...
نویسنده: شیدا عارف

من فرج الله سلحشورم! عزيز بزرگوار، جناب قاضی، بنده فقط دادگاه و محاكمه مي‌خواهم و لاغير. محاكمه‌اي عادلانه...

قیامت نزدیک است...


به گزارش کافه سینما؛ در این دو سال اخیر خبر های ضد و نقیضی درباره ی سرقت ادبی فرج الله سلحشور کارگردان سریال پر حاشیه ی "یوسف پیامبر"خواندیم. داستان از آنجا آغاز شد که در سال 1387 شهاب‌الدین طاهری (نویسنده کتاب ــ فیلمنامه دوجلدی یوسف صدیق) شکایتی را علیه فرج‌الله سلحشور (نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر) به دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت تهران ارائه کرد و مدعی شد که سلحشور ایده ساخت سریال یوسف پیامبر از روی کتاب دو جلدی وی بدست آورده است.

در 15 فروردین سال جاری اعلام شد که شکایت طاهری از سلحشور به دادگاه کشانده شد و ریاست دادگاه پس از بررسی موضوع در تاریخ 24/5/88 هیئت سه‌ نفره‌ای را به ریاست عباس بابویهی انتخاب کرد.

به گزارش کافه سینما ماجرا از نقطه رسمی و علنی شد که سلحشور بعد از مصاحبه ی طاهری در ایرنا در وبلاگ شخصی خود در جواب طاهری اینگونه نوشت:

«آقای طاهری شما قرآن را به بازی گرفته اید. اگر کوچکترین اطلاعی از این هنر داشتید به خود اجازه چنین کاری را نمی دادید. بهتر نیست به جای ناراحت شدن و سر هم بندی و جنجال ، جواب این سوالات را بدهید؟! آقای طاهری سریال یوسف پیامبر (ع) را بیش از صد کشور جهان دیده اند و علمای بزرگ و مراجع عظام از جمله آقایان جوادی آملی، مکارم شیرازی ، نوری همدانی و بسیاری از بزرگان از جمله مقام معظم رهبری از رسانه ها آن را تأیید کرده اند. اگر بنده یا کسی جواب انتقادهای شما را نداده ایم به خود غره نشوید ، انتقادهای شما اصلاً ازرش پاسخ دادن نداشت. من گمان می کنم مقام معظم رهبری اگر گوش شنوا داشتید پاسخ شما را در ملاقات اعضای مجموعه یوسف پیامبر (ع) با ایشان دادند. فکر نمی کنم خود را عالم تر از ایشان بدانید. در پایان عرض می کنم قیامت نزدیک است.»

 

نتیجه ی هشت ماه تحقیق توسط  رئیس هیات کارشناسی پرونده مذکور و همکارانشان از قطعیت اتهام سرقت ادبی خبر می دهد و در اولین جلسه ای که در روز دوم آذر ماه در شعبه 1057 مجتمع قضايي كاركنان دولت به رياست قاضي حيدري برگزار شد که شرح آن را در ادامه ی یادداشت خواهید خواند.

در این جلسه هردو طرف با آوردن نام اشخاص سرشناس و ذکر تاریخ اتفاقاتی که در سیر تولید و نگارش فیلمنامه رخ داده است سعی در دفاع از خود دارند. فرج الله سلحشور در جهت رفع اتهام و بعد از انتشار نتایج هیات بازرسی مربوطه گفته است:

«اول باید بدانیم که متن یوسف پیامبر توسط 12 نفر که همگی در قید حیات هستند در طول مدت 3 سال به ضمن اینکه متن توسط منتقدین صدا و سیما نیز به مدت یک سال نقد و برسی به نگارش در آمده است. بنده 12 نويسنده به عنوان شاهد دارم كه امضاء كردند كه طي 4 سال كتاب شهاب الدين طاهري تحت عنوان حضرت يوسف را نديدم. بنده سه مدرک دارم که متن بنده قبل از چاپ کتاب آقای طاهری آماده گردیده است و تمام جزء به جزء طرح فیلم و فیلمنامه به شکل دست نویس و خطی وجود دارد و این مدارکی نیست که کسی بتواند آنها را منکر شود بنده تمامی این مطالب را توطئه میدانم توطئه ای که چند علت دارد. کاری که ما کردیم به نوعی ماهیت مسئله دار فیلم سازی این مملکت را بر ملا کرده است با وجود فیلم یوسف پیامبر برای مردم این سوال پیش می آید که اگر یوسف پیامبر سریال است و کسانی میتوانند با رویکرد مذهبی فیلم و سریال بسازند پس این همه آثار مستهجن چیست و همین دلیل خوبی است تا آنها را برای انتقام گیری بر انگیزند.»

 

اعضای 12 نفره ای که سلحشور از آنها یاد می کند تا به حال سخنان قابل دفاعی را در خبرگزاری ها و نشریات ارائه نداده اند. جز جمال شورجه مشاور سریال مذکور که در دفاع از سلحشور و بعد انتشار خبر محکومیت سه ساله ی سلحشور در 12 خرداد این طور نوشته است:

به نظرم یکی از غیر منصفانه‌ترین حکمی که در این زمینه در طی 30 سال بعد از انقلاب از طرف قوه قضائیه صادر شده همین حکم بوده، چرا که این حکم علیه کسی صادر شده که پیشانی حرکت‌های انقلابی، هنرهای انقلابی و سینمای قرآنی کشور بوده و این حکم نشان‌دهنده این است که قاضی محترم به حاشیه‌های این حکم که می‌تواند بسیار مخرب باشد توجه نکرده است. در این سخنان شورجه فقط به وجود دشمنی ها و بازی های سیاسی بر ضد سلحشور اشاره کرده است و به عنوان مشاور سلحشور اظهار داشت: «رئیس هیات کارشناسی پرونده مذکور عباس باب ویهی هیچ سندی بر اظهارات خود ندارند، پس چطور می‌شود به حرف‌های ایشان اعتماد و بسنده کرد. حتی یک سند هم دال بر تقلب بنده ارائه نکردند. صحبت های ایشان و طاهری را چند تهمت قلمداد می‌کنم. هنوز حکمی قطعی نیست! فکر می‌کنم این دوستان پول گرفته‌اند تا خبرهای دروغ را همه جا منعکس و بدون اجازه منتشر کنند.در همین تاریخ سخنان سلحشور را بر ضد اخبار منتشر شده بدین شکل مطرح شد:حتی یک سند هم دال بر تقلب بنده ارائه نکردند. صحبت های بابویهی و طاهری را چند تهمت قلمداد می‌کنم. هنوز حکمی قطعی نیست! فکر می‌کنم این دوستان پول گرفته‌اند تا خبرهای دروغ را همه جا منعکس و بدون اجازه منتشر کننند.

 

فردای همان روز یعنی 13 خرداد عباس باب ویهی در خصوص صحت تحقیقات هیات بازرسی خاطر نشان ساخت:

 

۱- دادگاه دوم در خصوص محاکمه آقای سلحشور، عبارت غلطی است که از سوی اینجانب گفته نشده، مطابق قانون با صدور کیفر خواست از سوی بازپرسی، دادگاه بدوی تشکیل و محاکمه برای رسیدگی به کیفرخواست صورت می‌گیرد. بنابراین بدیهی است مجازات‌های ذکر شده در خبر تیر مقوم نشده است و آنچه دادگاه‌های بعدی نهایی نمایند تقویم مجازات‌ها است. پس این مطلب نیز با استنباط غلط در خبر مربوطه آمده است.

2- اصولا کارشناسان قضایی فقط به اعلام تقصیر متهم و میزان آن، پس از رسیدگی و بررسی شواهد و گفتگو با طرفین وملاحظه اسناد و مدارک ارایه شده از سوی طرفین دعوا، اقدام می‌کنند و بذکر میزان مجازات‌ها نمی‌پردازند.

 

در 25 خرداد و بعد از اعلام سراسری سه سال محکومیت سلحشور، وی نامه ای برای رئیس قوه قضائیه نوشت. از طرفی سلحشور در نامه به رئیس قوه قضائیه اشاره کرده است که فرصت ارائه ی اسناد را نداشته است و هیات کارشناسی دادگستری اسناد او را بررسی نکرده اند اما سخنان قاضی حسینیان ضد حرف های سلحشور است.

در بخشی از این نامه این طور آمده است: عزيز بزرگوار بنده فقط دادگاه و محاكمه مي‌خواهم و لاغير. محاكمه‌اي عادلانه، نه آنگونه كه سابق توسط قاضي حسينيان در غياب بنده اتفاق افتاد. من اگر مجرم هستم بايد محاكمه‌ و مجازات شوم و اگر نيستم در دادگاه بايد تبرئه و از من اعاده حيثيت شود. اگر پرونده مسكوت بماند دشمنان فرهنگي اين نظام بر بام رسانه‌ها و ماهواره‌ها جار خواهند زد كه سلحشور با پارتي بازي و حمايت حكومت از مجازات گريخت! اين نه به نفع قوه محترم قضاييه است نه به نفع بنده. در حالي كه بنده ده‌ها مدرك بر بي‌گناهي خود دارم كه تاكنون فرصت ارائه نيافته‌ام. از آن مقام محترم استدعا دارد. اگر قصد مساعدت به بنده را داري دستور فرماييد كه پرونده‌اي براي دادرسي به دادگاه فرستاده شود و محاكمه نيز علني و در حضور ارباب مطبوعات برگزار شود.

در صورتی که همان طور که ذکر شد سیدحسین حسینیان بر خلاف گفته ی سلحشور اعلام کرد به دلیل حجیم بودن پرونده بهتر است هیئت کارشناسی مشخص شود و این هیئت مدارک را مورد بررسی قرار دهند. این هیئت کارشناسی به سرپرستی "عباس بابویهی" در مدت 170 روز کارشناسی کردند و از طاهری و سلحشور خواستند تا اسناد خود را تحویل دهند. آنگونه طاهری اعلام داشته است او (طاهری) تمام اسناد را در اختیار این هئیت کارشناسی قرار داد، اما آقای سلحشور این کار را انجام نداد.

فردای روز انتشار عمومی نامه و در تاریخ 26 خرداد سال جاری اعلام شد که به معاونت حقوقی صدا و سیما ماموریت جدی داده شده و مرتضی میر باقری در خصوص اتهامات مطرح شده بر علیه سلحشور گفت:آن چیزی که به ما مربوط بود، این است که متن را آقای سلحشور تهیه و کار را پیش بردند که این برای ما کاملاً محرز بود. معاون صداوسیما با تاکید بر اینکه در مورد اتهامات وارد بر سلحشور، به حوزه حقوقی سازمان صداوسیما ماموریت جدی داده شده است، بیان داشت: مجموعه اطلاعات ما حاکی از این است که آقای سلحشور به شخصه کار را در مقام ساخت خیلی جدی و صحیح جلو برده اند. حوزه حقوقی سازمان صدا و سیما ماموریت جدی و ویژه پی گیری این قضیه را برعهده دارد تا در آینده برای عوامل تولید ما مشکلی به وجود نیاید. سریال «یوسف پیامبر» جزء معدود سریال های مورد تائید مقام معظم رهبری بود که حتی ایشان شخص آقای سلحشور را جزو شخصیت های فرهیخته ایران دانستند. وی در ادامه بیان داشت: انتظار ما این است که قوه قضائیه نسبت به این سریال که بعد ملی یافته است، توجه اساسی تری داشته باشد و با مستندات موجود این اتهام را مورد بررسی قرار دهند تا این قضیه فیصله یابد.

 

به نقل از کافه سینما شهاب الدین طاهری مدعی است که از کلیات متن او الهام گرفته شده است، و بنا به حرف سلحشور اگر کلیات یک داستان به شکل یک فیلمنامه نگاشته شود چندان نمی توان به ادعای سرقت ادبی از این داستان دامن زد چرا که کلیات هر متنی پیرامون زندگی یوسف پیامبر از قرآن اقتباس شده است و ایده داستان یوسف مال خداست.

اتهام شهاب الدین طاهری در صورتی می تواند صحت داشته باشد که تاریخ دقیق وقایع رخ داده از قبل از نگارش فیلمنامه با سند و شاهد ذکر شده –مقایسه ای فنی بین فیلمنامه ی طاهری و فیلمنامه ی به اجرا در آمده در سریال صورت بگیرد و شاهدینی که در نگارش فیملنامه و در مرحله ی پیش تولید حضور داشتند در جلسات حضور پیدا کنند. و البته دکتر علی لاریجانی ریاست وقت سازمان صدا وسیما و عوامل نگارش فیلمنامه می توانند با مرور به وقایع رخ داده در گذشته از ابهامات این پرونده بکاهند. گزیده ای از پیشنیه ی این اتفاق را از زبان شاکی و متشاکی می خوانیم.

 

در این میان سلحشور از ماجراهایی دیگر پرده بر میدارد و ماجرا پبچبده تر مبگردد:

 

سلحشور این گونه عنوان میدارد: آقای شهاب‎الدین طاهری از همان اوایل که من فیلمنامه یوسف پيامبر را نوشتم با من تماس گرفت و گفت که چرا شما دارید موازی‎کاری می‎کنید. من که فیلمنامه سریال را قبلا نوشته‎ام، چرا شما دارید دوباره آن را می‎نویسید و چرا از فیلمنامه من استفاده نمی‎کنید. آدم‎‎های مختلفی هم از جمله ابوی گرامی‎شان را پیش من فرستاد. من هم قبلا یک قسمت از متن ایشان را دیده بودم و همان‎موقع معتقد بودم که متن ایشان اصلا فیلمنامه نیست و هر اسمی روی متن ایشان می‎توان گذاشت مگر فیلمنامه. من هر قدر تلاش کردم ایشان را متوجه کنم که متنش به درد سریال نمی‎خورد، نتوانستم قانعش کنم. نامه‎ای از ایشان در تاریخ 30 اردیبهشت‎ماه 1383 دارم که من را تهدید کرده است که اگر یک ذره از متن من را در سریال یوسف پيامبر استفاده کنید، شکایت می‎کنم. ایشان در بخشی از این نامه نوشته که «چنان‎چه مراعات حال و زندگی این‎جانب را ننمایید و اهمیت به مکتوب حقیر ندهید و از فضا‎ها و توضیح‎‎ها و توصیف‎‎ها و زمینه‎ها و پس‎زمینه‎‎ها و دیالوگ‎‎ها و غیره کتاب حقیر سوءاستفاده گردد، شکایت را اول به خدا که انجام شده سپس به‎مراجع ذی‎صلاح قانونی ایران، چنان‎چه نتیجه مطلوب حاصل نگردد، به دیوان بین‎المللی لاهه می‎برم.» پیش از این هم در نامه‎ای به تاريخ 18 شهریورماه 1381 به آقای دکتر لاریجانی، ریاست وقت سازمان صداوسیما، همین تهدید‎ها را کرده بود.

طاهری: خود ايشان(سلحشور) در مصاحبه با خبرگزاري‌ها گفته‌اند كه بعدا بخش‌هايي را هم آقاي لاريجاني در اختيارشان قرار داده‌اند. آقاي لاريجاني گفتند، كتابي را كه در سال 1380 چاپ شد و من نسخه‌اي از آن را به ايشان تقديم كرده‌ بودم، در اختيار آقاي سلحشور گذاشته‌اند.

سلحشور: در طول مدت نوشتن فیلمنامه و ساختن سریال، آقای طاهری و کتابش را ندیدم. ایشان هم ادعا کرده که پیش از این کتابش را به مسئولین صداوسیما داده و مسئولین هم این کتاب را به من داده‎اند که همه‎اش دروغ و کذب محض است.

 

و اما شهاب الدین طاهری از پشت پرده میگوید:

 

طاهری: چند قسمت از سریال پخش شده بود که من متوجه شدم این سریال از روی کتاب فیلم‎نامه من است و فقط یک تغییراتی در جزییات داده شده بود که آن‎ها هم از تورات تحریفی استخراج شده است. بعد از قسمت پنجم (وقتی در پایان تیتراژ، نام آقای سلحشور را به‎عنوان نویسنده و کارگردان دیدم) شخصا به آقای اسلامی‎مهر، ریاست محترم وقت سیما فیلم، تذکر دادم و پرسیدم آیا واقعا آقای سلحشور نویسنده است؟ و جالب این‎ که از قسمت ششم، کلمه نویسنده از کنار اسم ایشان حذف شد!. به نکته دیگری هم که در مورد منابع در تیتراژ به‎صورت تعداد آورده شده بود، اعتراض کردم که از قسمت بعدی، نام منابع، بالغ بر 80 مورد ذکر شد!.

سلحشور: آقای طاهری با چند رسانه مصاحبه کرده و گفته است که متنش عین قرآن است. سئوال من این است که وقتی متن شما عین قرآن است و متن من هم عین متن شماست، چرا متن من عین قرآن نباشد. من از روی چه متنی تقلب کرده‎ام؟ خود آقای طاهری گفته است که جزییات متن من با متن او فرق دارد و کلیات هم که شبیه قرآن است پس یکی به من بگوید من کجا تقلب کرده‎ام؟

 

دادگاه بر پا می شود..!

 

همان طور که در ابتدا خواندید اولين جلسه رسيدگي به اتهام استاد فرج الله سلحشور كه اين روزها بشدت درگير پروژه عظيم حضرت موسي (ع) است، در دوم آذر ماه سال جاری در شعبه 1057 مجتمع قضايي كاركنان دولت به رياست قاضي حيدري برگزار شد.

در ابتداي جلسه ذبيح زاده نماينده دادستان با اشاره به كيفرخواست صادره موضوع اتهامي استاد فرج‌الله سلحشور را عرضه فيلم‌نامه به نام خود و نقض ماده 23 قانون حمايت از مؤلفان و مصنفان اعلام كرد و خواستار رسيدگي به پرونده شد.در ابتدای این جلسه سخنان قبلی دو طرف مجددا مطرح شد که در بخش هایی از آن وکلای دو طرف و قاضی به برخی از ابهامات پایان دادند

نماينده دادستان با ذكر سؤالاتي از وكلاي سلحشور خواست درباره اينكه چرا وي در مؤعد مقرر به نظريه كارشناسي اعتراض نكرده و در جايي هم گفته كه مطلب طاهري را اصلاً نديده ولي در مقابل گفته مطلب طاهري اصلا سناريو نيست (!) توضيح دهد كه يكي از وكلای سلحشور گفت: بعد از صدور قرار منع تعقيب نظر كارشناسي به موكل من ابلاغ نشده و اعتراضي هم نمي‌توانست بكند؛ در جلسه آخر دادگاه متوجه نظريه كارشناسي شديم و هيچ اعتراضي هم از سوي ما قبول واقع نشد.

وي ادامه داد: كارشناسان فقط كلي‌گويي كرده‌اند و اصلاً مشخص نشده كدام قسمت‌ها مورد اتهام موكل است. آنها درباره مجازات موكل من هم اظهارنظر كردند كه اين كار خلاف قانون است.

قاضي حيدري گفت: اظهار نظر قضائي كارشناسان خلاف قانون است و آنها نبايد چنين كاري مي‌كردند.

وكيل سلحشور ادامه داد: معاون حقوقي وزارت ارشاد اعلام كرده چون دادستان يوسف يك داستان قرآني است، نوشتن كتاب درباره آن خلق اثر ادبي جديد محسوب نمي‌شود.

وي افزود: آقاي طاهري گفته در سال 83 پلان نمايشي درباره فيلم يوسف از سيما پخش شد كه محل توليد حضرت يوسف به اشتباه نشان داده شده كه اين موضوع حداقل نشان‌دهنده اين است كه موكل من از اثر وي استفاده نكرده است.

در انتهای این جلسه دوطرف با اشاره به بخش هایی از داستان زندگی حضرت یوسف و مواردی که در منابع مختلف و همین طور شباهت ها و عدم شباهت های دو فیلمنامه مواردی را مثال زدند که نیاز به کارشناسی بیشتر دارد.

وكيل طاهری خطاب به قاضي حيدري گفت: جاي تأسف است كه از 12 سال قبل اين درگيري ادامه دارد و آيا بهتر نبود اين دو نفر با هم همكاري مي‌كردند تا درگيري اين‎قدر طولاني نشود!.

وي ادامه داد: دادگاه 1083 سلحشور را احضار كرد اما وي به مكالمه تلفني اكتفا كرد؛ ماده 28 يا 29 قانون مؤلفين و مصنفين مي‌گويد دادگاه بدون دادخواست مي‌تواند ميزان خسارت را اعلام كند.

قاضي حيدري در پاسخ به اين ادعاي وكيل طاهري گفت: ماده 28 و 29 ربطي به اين موضوع ندارد و اصل بر اين است كه دادخواست ارائه شود مگر اينكه قانون صراحت داشته باشد.

قاضي حيدري ختم جلسه را اعلام و نوبت بعدي رسيدگي به اين پرونده را روز اول دي‌ماه تعيين كرد.

 

...حال باید منتظر ماند و شاهد جلسات دیگر بود. جلساتی که ادعاهای دو طرف محکمه را مورد کندو کاو بیشتر قرار دهد، تا این ماجرای تو در تو و جنجالی، شکافته شود و پرده ها به کنار رود...

به نقل از کافه سینما

تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۱۶

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.