مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 همایون اسعدیان:سینما گران نباید به نگاه تماشاگر تقدس بدهند
این کارگردان سینما در برنامه"هفت" گفت: استقبال تماشاگران از یک فیلم به معنای تقدس آن نیست و سینماگران نباید به نگاه تماشاگر تقدس ببخشند.
در برنامه تلویزیونی "هفت"شب گذشته، همایون اسعدیان مهمان این برنامه گفت: زمانی که سینمای ایران ضعیف،نحیف و مهجور است ما هنرمندان دیگر نباید از هر سو بر این وضعیت فشار بیاوریم و دسته ای از فیلم های ساخته شده در سینما را مبتذل و دسته ای دیگر را روشنفکری و جشنواره ای بنامیم و آن ها را بکوبیم، ادامه این وضعیت باعث از بین رفتن برخی از رشته های سینمایی می شود درست به مانند اتفاقی که برای ژانر اکشن در سالهای پیش افتاد و موجب آن شد که امروز اثری از این ژانر نیابیم.

وی ادامه داد: زمانی که ظرفیت سینمای ما قابلیت اکران 50 الی 60 فیلم در سال را داراست چرا ما باید از ساخت 100 فیلم در سال حرف بزنیم و مسئولان نظارت و ارزشیابی نیز بیشتر از ظرفیت موجود به صدور پروانه ساخت بپردازند ،در این وضعیت چه انتظاری می توان از ورودی باز این زمینه و خروجی محدود آن داشت؟

اسعدیان در ادامه این برنامه گفت: سینما گران نباید در سینما به نگاه تماشاگر تقدس بدهند و از هر چه تماشاگر می خواهد استقبال کنند زیرا وظیفه هنر ارتقای سطح سلیقه مردم  است، اگر سازندگان با سلیقه مخاطب پیش بروند، این امر موجب وضعیت نابهنجار و وخیم تری در سینما می شود.

حسین فرح بخش نیز که در این برنامه تلویوزیونی شرکت داشت با انتقاد از برنامه "هفت"گفت: برنامه "هفت" به جای اینکه به یاری سینما و اهالی آن بیاید خود سبب تضعیف سینما شده، من گفت و گویی با دوستانم در اصناف مختلف سینما داشتم و همه آنها معتقدند که برنامه "هفت" باعث تضعیف سینما به جای بهبود وضعیت موجود شده است. 

وی در ادامه خطاب به مسعود فراستی منتقد این برنامه تلویزیونی بیان کرد: شما حق ندارید که از لفظ مستهجن برای فیلم های سینمای ایران استفاده کنید زیرا این لفظ به فیلم هایی اطلاق می شود که صحنه های غیر اخلاقی در آن وجود داشته باشد! زمانی که یک فیلم در سطح کیفی مناسبی قرارندارد نباید آن را غیر اخلاقی خطاب کرد زیرا این فیلم تحت نظر اداراه نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد تولید شده و حاصل فعالیت جمهوری اسلامی ایران است.

در حاشیه این برنامه، قسمت دوم گفت و گوی محمد رضا شریفی نیا نیز پخش شد. این هنرمند در گفت و گوی خود خطاب به مهمان هفته گذشته برنامه "هفت" علیرضا رئیسیان گفت: دردوران تحصیل ما درمدرسه، بچه های شلوغ و تنبل مدرسه را مبصر می کردند تا بقیه دانش آموزان آرام باشند، متأسفانه این امر امروز در سینمای ما نیز اتفاق افتاده و کارگردان هایی که فعالیت ندارند را در جایگاه سخنوری قرار داده اند، متأسفانه این افراد هم از جایگاه قدرت به دیگران نگاه می کنند و قصد تحقیر سایر افراد فعال در سینمای ایران را دارند. 

رئیسیان نیز طی گفت و گوی تلفنی خطاب به فریدون جیرانی مجری برنامه "هفت" گفت: باید ترس و محافظه کاری را کنار بگذاری، در هفته گذشته مسائل خوب و مهمی در حوزه سینما مطرح شد و باید این بحث برای بهبود فضای سینما ادامه یابد .

جیرانی نیز در پاسخ به این مطلب گفت: این اتفاق به هیچ وجه نیفتاده اما متأسفانه مسأله این جاست که برخی اصناف سینمایی جلسه می گذارند و به انتقاد از برنامه ما می پردازند.

رئیسیان در ادامه در پاسخ به محمد رضا شریفی نیا بیان کرد: من اگر بچه شلوغ و تنبل سینما هم باشم امسال فیلمی با عنوان "چهل سالگی" ساخته ام که مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و از آن استقبال شده است، ضمن اینکه دو جایزه بین المللی هم دریافت کرده است. باید بگویم خوشحالم از اینکه بچه تنبل و شلوغی هستم که چنین فعالیت و تلاشی داشته ام.
تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۱۸

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.