مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
عاشورا در نگاه هنرمندان:
 سلحشور: شكل‌گيري سينماي ارزشي مقدمه پرداختن به واقعه عاشوراست
كارگردان سريال يوسف پيامبر (ع) با بيان اينكه سينما هنوز براي توليد آثار فاخر با موضوع عاشورا آماده نيست، گفت: ابتدا بايد سينمايي مذهبي و ارزشي داشته باشيم و سپس به دنبال پرداختن به واقعه عاشورا برويم.
فرج‌الله سلحشور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص جايگاه عاشورا در سينماي ايران به آثار خوبي كه تاكنون با موضوع سينماي ديني ساخته شده اشاره كرد و اظهار داشت: به اعتقاد من با ابتذالي كه در سينماي ايران به وجود آمده، پرداختن به مسايل عاشورا اهانت و ظلم به اين واقعه عظيم است.

وي افزود: چنانچه بتوانيم سينماي ايران را در شأن عاشورا ببينيم، مي‌توانيم به اين پرسش پاسخ دهيم كه چرا سينماي ما به واقعه عاشورا نمي‌پردازد.

سلحشور بيان داشت: نه تنها سينماي ايران در شأن عاشورا و معرفي شخصيت امام حسين عليه‌السلام نيست؛ بلكه در سطح ياران درجه چندم عاشورايي امام حسين عليه‌السلام هم نبوده است.

وي گفت: اخيراً فيلمي درباره حضرت موسي با عنوان «بقره» كه اثري تاريخي است در تهران اكران شد، اما فروش چنداني نداشت و در حال حاضر به صورت CD در اختيار مردم قرار گرفته است. اين امر نشان مي‌دهد سينما و سينما‌گران ما در حد آثار مذهبي نيستند؛ بنابراين چطور انتظار داشته باشيم سينمايي كه مذهب، جايگاهي در آن ندارد، به واقعه عاشورا و معرفي شخصيت امام حسين عليه‌السلام بپردازد.

كارگردان يوسف پيامبر تأكيد كرد: ابتدا بايد سينمايي مذهبي و ارزشي داشته باشيم و سپس به دنبال پرداختن به واقعه عاشورا برويم.

وي افزود: من اكنون در حال كسب تجربه در توليد آثاري در ژانر سينماي ديني هستم؛ اما هنوز جرأت پيدا نكرده‌ام با موضوع عاشورا فيلم بسازم و حتي فكر كردن به عظمت صحنه‌ها و لحظه‌هاي عاشورايي برايم سنگين است.

اين كارگردان در خصوص فيلم حضرت يوسف عليه‌السلام خاطرنشان كرد: داستان حضرت يوسف داستاني است كه چهارچوب آن در قرآن مشخص شده و مفسران و تاريخ نويسان در اين مورد توضيحات لازم را ارائه داده‌اند كه اين امر موجب شد تا من بتوانم چهارچوب فعاليت‌هايم راپيدا كنم؛ در حالي كه در مورد واقعه عاشورا چنين نيست زيرا اين واقعه عظيم‌تر از آن است كه در افكار ما بگنجد.

سلحشور در ادامه خاطر نشان كرد: نبايد صرف اينكه عاشورا يك سوژه است به سراغ آن رفت؛ بلكه بايد به عاشورا با هويتي مستقل در سينما نگاه كنيم.

كارگردان «يوسف پيامبر» بيان داشت: فيلم‌هايي چون تنهاترين سردار، امام علي عليه‌السلام و ولايت عشق، نتوانستند حق مطلب را به خوبي ادا كنند و نيز شخصيت ائمه را با اينگونه فيلم‌ها نمي‌توان به دنيا معرفي كرد.

سلحشور با اشاره به اينكه فيلم تلويزيوني امام علي عليه‌السلام بهترين فيلم تاريخي ـ مذهبي ايران بود، بيان داشت: با اينكه اين فيلم زيبا ساخته شده بود، اما در حال حاضر مسئولان صدا و سيما از پخش مجدد آن هراس دارند، زيرا بعد از پخش اين فيلم متوجه شدند كه در اين فيلم به معرفي شخصيت واقعي امام علي عليه‌السلام نپرداختند، در حالي كه اين داستان بيشتر به معرفي عمرو عاص، معاويه، وليد و قطام پرداخته بود.

وي اظهار داشت: براي سينماگران، تحقيق و نگارش، در يك سو و عشق به ائمه معصومين (ع) سوي ديگر است و متأسفانه بايد اعتراف كرد فيلم‌نامه نويس مذهبي در سينماي ايران وجود ندارد كه بتواند حق مطلب را به خوبي ادا كند.

كارگردان «پرواز در شب» در خصوص عملكرد سينماگران براي بهتر جلوه‌دادن سينماي مذهبي گفت: اين مهم نيازمند تشكيل يك اتاق فكر است تا اشخاصي كه هم هنرشناس هستند و هم شناخت و ايمان كافي نسبت به اسلام دارند در آن حضور يابند؛‌در اين صورت است كه مي‌توانيم به توليد آثار مذهبي فاخر اميدوار باشيم.
تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۱۷

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.