مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اختصاصی پایگاه هنر متعالی:
 نظر مراجع نسبت به نشان دادن چهره حضرت عباس(ع)
بعد از کش و قوس های فراوان و تکذیب و تایید های مکرر، بالاخره روابط عمومی سریال مختارنامه اعلام کرد که قرار است بازیگری در این سریال نقش ابوالفضل العباس(ع) را ایفا کند...

بعد از کش و قوس های فراوان و تکذیب و تایید های مکرر، بالاخره روابط عمومی سریال مختارنامه اعلام کرد که قرار است بازیگری در این سریال نقش ابوالفضل العباس(ع) را ایفا کند که این ایفای نقش به همراه رخ نمایی از این هنرپیشه در همین نقش است .پس از اعلام این خبر از مراجع تقلید استفتائاتی صورت گرفت و عمدتا حکم به عدم جواز دادند که طبق آخرین خبر در روز یکشنبه چهارده آذر از سوی تهیه کننده سریال مختارنامه اعلام شد که صحنه های مربوط به چهره حضرت عباس (ع) حذف شده است. نظر مراجع تقلید در این باره بدین شرح است:

دفتر آیات عظام علوی گرگانی و فاضل لنکرانی در پاسخ به استفتائی، نشان دادن تصویر چهره حضرت عباس(س) در سریال مختارنامه را جایز ندانسته و خواستار اجتناب از این امر شدند.

دفتر حضرت آیت الله علوی گرگانی در پاسخ به استفتائی در مورد نشان دادن تصویر چهره حضرت عباس(س) در سریال مختارنامه، اعلام کرد: شخصیت حضرت ابوالفضل علیه السلام در میان عموم مردم و مخصوصا متدینین ممتاز است و لذا برای جلوگیری از هتک حرمت و وهن به مقام ایشان لازم است از نشان دادن چهره ایشان اجتناب گردد.

همچنین دفتر حضرت آیت الله فاضل لنکرانی در پاسخ به همین استفتاء، اعلام کرد:
در صورتی که موجب اهانت به آن بزرگوار شود جایز نیست.بازی کردن در نقش اباالفضل علیه السلام و سایر شخصیت های اسلامی به چهره باز از بازیگر، در فیلم در صورتی که موجب اهانت به آن بزرگواران شود جایز نیست.

از حضرت آیت الله مکارم شیرازی استفتائی در مورد نشان دادن چهره حضرت عباس(س) در سریال مختارنامه صورت گرفت و دفتر ایشان پاسخی مبنی بر به مصلحت نبودن این امر روی وب سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی قرار داد.

ایشان در ادامه راه حلی کلی برای نشان دادن تصاویر اهل بیت و معصومین عنوان کرد و افزود، بهترین راه آن است که چهره ایشان را به صورت مبهم و در هاله ای از نور نشان دهند تا مشکلی پیش نیاید.

اخیرا حضرت آیت الله وحید خراسانی در طی سخنرانی درباره محرم می فرمایند:

... آنچه که من شنیده ام، خدا نکند که چنین باشد، غلطی می خواهند انجام بدهند، که اگر این غلط را انجام دادند، من وظیفه ام این است که به آنها گوشزد کنم، اگر سعادتمند باشند در دنیا بیچاره خواهند شد، اگر اهل شقاوت باشند در دنیا آسیبی بهشان نخواهد رسید، ولی آن وقتی که دست بریده او وارد محشر بشود، کمر همه آنها را خواهد شکست که برای ابد از رحمت خدا محروم باشند، و آن کلمه این است، شنیده ام می خواهند، لا اله الا الله، می خواهند قمر بنی هاشم را به نقش هنرپیشه ها درآورند، کسی که حجت خدا مقابل قبر او می ایستد، و می گوید سلام خدا، سلام تمام انبیاء، سلام تمام اوصیاء، سلام تمام شهداء بر تو یابن امیرالمؤمنین، کسی که هر صبح و شب خدا و صد و بیست و چهار هزار پیغمبر به او سلام می کنند این را می خواهند به نقش هنرپیشه ها درآورند، خدا نکند چنین غلطی بکنند، آن وقت هر چه پیش آید و هر چه ما بگوئیم معذوریم، باید جوانهای غیرتمند فانی در قمر بنی هاشم، تاسوعای امسال، غیر از تاسوعاهای هر سال است، در اثر این صحبت غلط، باید روز تاسوعای امسال محشری سرپا کنند در عزای قمر بنی هاشم، تا بگویند ای دست بریده کربلا، این فرق سر پاشیده از عمود در راه خدا، تو، تو بالاتر از اینی، ای روزگار، ای دنیای ناپایدار، باید روزگاری بشود، که ما زنده باشیم و در این روزگار بخواهند هنرپیشه ها نقش او را به مردم نشان بدهند، مردم بدانید! این نقشه ها برای این است، وقتی قمر بنی هاشم را به آن صورت نشان دادند، دیگر این سوز و گداز در روضه ها نخواهد بود، آن کسانی که آن صحنه را ببینید آن هنرپیشه را تماشا کنند، اینها دیگر آنچنان که باید در عزای او نمی سوزند، ولی باید بدانند اگر با چکمه، با کراوات خواستند این چراغ را خاموش کنند نشد، با این ریشها، با این یقه های باز هم این نور خدا خاموش شدنی نیست...

حضرت آیت الله سید عزالدین حسینی زنجانی از مراجع تقلید مشهد مقدس به استفتائی در خصوص نشان دادن چهره بازیگر نقش حضرت ابوالفضل (ع) در فیلم مختارنامه، پاسخ داد و موافقت خود با این كار را اعلام كرد. متن كامل استفتاء و پاسخ ایشان بدین شرح است:

پرسش: قرار است در سریال مختارنامه چهره حضرت ابوالفضل (ع) نشان داده شود. نشان دادن چهره آن حضرت در این سریال آیا اشكال شرعی ندارد؟ می خواهیم جلوی این حركت را بگیریم، آیا كار درستی می كنیم؟ لطفا نظر مبارك را در این خصوص اعلام فرمایید.

پاسخ حضرت آیت الله زنجانی: بسمه تعالی - نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه در فیلم اشكال شرعی ندارد اما باید دقت شود كه فردی برای این نقش انتخاب گردد كه سابقه نقش منفی در اذهان مخاطبان نداشته باشد و بعدا نیز مراقب نقش های خود در فیلم های بعدی باشد و هر چند كه نشان دادن عظمت و شخصیت والای حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه كما هو حقه در قالب فیلم و دیگر هنرها ممكن نیست اما دست اندركاران فیلم سعی كنند كه با استفاده از روایات اهل بیت علیهم السلام و تاریخ های معتبر سیمایی نزدیك به شخصیت حقیقی آن بزرگوار عرضه بكنند، خلاصه كار عظیم و دشواری است و دقت بسیار می طلبد. والله العالم

مشهد الرضا علیه آلاف التحیه والثناء

محمد عزالدین الحسینی الزنجانی

حضرت آیت الله العظمی روحانی هم در پاسخ به سوالی در این رابطه نظر خود را فرمودند. متن سوال و جواب به شرح زیر است:

سوال: چند روزي است متوجه شدیم كه در يكي از سريال هاي تلويزيون قرار است تصوير حضرت ابوالفضل (ع) را نشان بدهند بسياری از مومنین ناراحت شده اند، آيا اين كار از نظر شرعي مشكلي ندارد؟ و آيا حتما تمام مسائل بايد از نظر شرعي مشكل داشته باشند كه بد محسوب بشوند باید گفت که دل بسیاری از شيعیان محب اهل بيت(ع) از نشان دادن تصوير حضرت ابوالفضل (ع) ناراحت مي شود و هر كسي تصوري نسبت به ايشان دارد که احتمال می رود با ایفای نقش توسط یک هنرپیشه که در آینده در نقشهای دیگری نیز بازی خواهد کرد، اثرات سوئی در جامعه داشته باشد؟

در پاسخ این سوال ، حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله العالی) مرقوم فرموده اند که :
باسمه جلت اسمائه،

انسان مرکب از جسم و روح است و تمام فضائل حسنه متعلق به روح است نه جسم بلکه جسم فرمان بردار روح است و هرچه او دستور دهد عمل می کند بنابراین شخصیت و عظمت افراد به روح است و لذا در روایات وارد شده است که اول ما خلق الله العقل و خدای متعال فرمود: و عزتی و جلالی ماخلقت خلقا احب الی منک ایاک آمر و ایاک اثیب و عقل جوهر ملکوتی نورانی است که خدای متعال او را از نور عظمت خودش خلق کرده است و تمام موجودات را از ظلمت عدم به واسطه او نور وجود عنایت فرمود، و لذا پیغمبر(ص) هم می فرمودند: اول ما خلق الله نوری و در روایات دیگر ـ روحی ـ و از نور پیغمبر(ص) انوار انبیاء و اولیاءالله خلق شده اند و یکی از اولیاء بزرگ حضرت ابوالفضل سلام الله علیه است که دارای مقامات عالیه می باشند و هیچ فیلم و نمایش و تصویری ممکن نیست بتواند اندکی از مقام عالی آن حضرت را نشان دهد بنابراین به نظر من صورت حضرت را نشان ندهند زیرا این کار نه تنها در بیان فضائل و برجستگیهای شخصیت ایشان موثر نیست بلکه ممکن است به دلایل مختلف حتی در دراز مدت تاثیر منفی نیز در ذهن افراد بگذارد.

 

تاريخ: ۱۳۸۹/۹/۱۴

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.