مدیریت | عضویت امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
حسینی زهانی:
 مسؤول حوزه ریاست و روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی:
یکی از ضرورت های امروز نظام آموزشی حوزه های علمیه برخورداری از جایزه ویژه در عرصه هنر متعالی است/ حوزه های علمیه باید در آموزش های جدید به روحانیان، رویکرد آموزش و آشنایی با هنر را جدی بگیرند

مسؤول حوزه ریاست و روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی:

یکی از ضرورت های امروز نظام آموزشی حوزه های علمیه برخورداری از جایزه ویژه در عرصه هنر متعالی است/ حوزه های علمیه باید در آموزش های جدید به روحانیان، رویکرد آموزش و آشنایی با هنر را جدی بگیرند
حجت الاسلام سیدمحمدعلی حسینی زهانی، مسؤول حوزه ریاست و روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ادبی ـ هنری حوزه علمیه خراسان گفت: بدیهی است که هنر یک قالب است برای ارائه محتوا و چه محتوایی بهتر از محتوای گزاره های دین و پیام های دینی، به طور اساسی دنیا امروز مجذوب و مسحور هنر است یعنی ملت های فرهیخته جهان به استقبال هنر در اقسام گوناگون آن رفته اند.

وی افزود: همانطور که از ابتدا بیان قرآن همراه با هنر ارزشمند و جذاب کلام و در قالب های بسیار شیوا بیان شده است، هنر قالبی برای رسایی پیام ها در دنیای امروز است؛ در میان ملل متمدن و بافرهنگ جهان هنر جایگاه ویژه ای دارد و هر پیامی در قالب هنر به دنیا عرضه می شود.

حجت الاسلام حسینی زهانی اظهار داشت: دین از عناصر و نیازهای اصلی بشر امروزیست و طبیعی است که پیام ها و آموزه های دینی نیز زمانی می تواند از نفوذ بیشستری برخوردار شود که در قالب های هنری ارائه شود، هنر در کلام، طراحی و نقاشی پیام ها، ایجاد تصاویر مناسب و جذاب و ساختن تمدن جدید بر محور پیام های دینی مؤثر است.

وی با تأکید بر اینکه روحانیان باید ابتدا هنرمند باشند آنگاه به تبلیغ دین بپردازند تصریح کرد: هنر سخنوری، هنر گزینش و انتخاب پیام های دینی است، هنر به کارگیری پیام ها در قالب طراحی، فیلمنامه و سینماو.... از انتظاراتی است که جامعه از روحانیان روشنفکر دارد و طبیعی است نظام روحانیت باید در آموزش های جدید به روحانیان، رویکرد آموزش و آشنایی با هنر را جدی بگیرد.

مسؤول حوزه ریاست و روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه صمیمی ترین مبلغان مرتبط با لایه های گوناگون جامعه، مبلغان دینی هستند، ابراز داشت: چهره و ارتباط میان مردم، فرهیختگان و تحصیل کردگان با مبلغان دینی و ارتباط تنگاتنگ روحانیت و هنرمندان فرصت طلایی را ایجاد کرده تا مبلغان بتوانند پیشنهاد ارزشمندی جهت ورود آموزه های دین در قالب های متنوع هنری و نفوذ آن در لایه های گوناگون اجتماع ارائه کنند.

این مدرس دانشگاه گفت: طبیعی است هر فرصتی که مغتنم شمرده نشود تبدیل به آسیب خواهد شد، امروز اگر شوراهای سیاست گزاری در سطح کلان در اختیار جامعه روحانیت و یا برخوردار از مشورت با روحانیان فرهیخته است، در صورتی که جامعه روحانیت برای این بخش به صورت جدی طرح، برنامه و ایده تولید نکند این عرصه دچار اسیب شده که به طور طبیعی در آینده نیز غیر قابل جبران خواهد شد.

حجت الاسلام حسینی زهانی تصریح کرد: اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی، پیش بینی لازم برای بهره گیری از ایده ها و افکار و اندیشه های جامعه روحانیت و تبدیل آن در قالب های هنری را به کار گرفته است، گرچه مرتبط شدن شوراهای سیاست گزاری با افرادی که در لایه های میانی حوزه های علمیه فعالیت می کنند و ایده های هنری دارند ممکن است دیر اتفاق بیفتد و برای این بخش مسؤولان نظام باید تدبیری بیندیشند تا روحانیان خلاق در سطوح آموزشی، تبلیغی و  ... بتوانند با میان بر با شوراهای سیاستگزاری مراکز و موسسات فرهنگی کشور مرتبط شوند.

وی بیان داشت: آموزه های دینی می تواند سرچشمه ای زلال برای جوشش تمام عناصر هنری قرار بگیرد مثلا اگر خطاط در کنار آموزه های دینی قرار گیرد، دست مایه های خط خودش را از آموزه های قرآن، سیره پیامبر(ص) و سنت اهل بیت(ع) دریافت می کند و آن را همراه با زیبایی خط به نمایش می گذارد و اثر جاوید می آفریند، یک نقاش و تصویرگر و فیلمنامه نویس، کاریکاتوریست نیز به همین شکل.

مسؤول حوزه ریاست و روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ضمن تشکر از دست اندرکاران جشنواره ادبی ـ هنری حوزه علمیه خراسان یاداور شد: برگزاری این جشنواره در جهت راهبردهایی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشتند و امیدوارم آنچه رهبری با دید نافذ خود بدان اشاره کرده اند بتواند آینده روشن تری برای طلاب هنرمند ترسیم کند.

وی گفت: در عرصه هایی که آدمی توانسته خلاقیت خود را به ظهور برساند، اگر هنرمند این عرصه ها در کنار مبلغ دین یا آموزه های دینی قرار گیرد، می تواند آثار بی نظیری را خلق کند.

حجت الاسلام حسینی زهانی با تأکید براینکه یکی از ضرورت های امروز نظام آموزشی حوزه های علمیه، برخورداری از جایزه های ویژه، خصوصا در عرصه هنر متعالی است ابراز داشت: در این زمینه خلأ جدی داریم و باید تلاش کنیم جایزه ای بین المللی برای طلاب حوزه های علمیه جهان اسلام در عرصه ادب و هنر طراحی و معرفی کنیم.
گفتنی است دومین جشنواره ادبی ـ هنری حوزه علمیه خراسان به منظور ایجاد بستری مناسب برای رشد و شکوفایی خلاقیت های ادبی هنری طلاب و ساماندهی آنان از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با موضوع آزاد در بخش های داستان(کوتاه/بلند)، شعر، خوشنویسی، گرافیک و تصویرسازی، فیلم نامه و نمایشنامه، طرح و ایده برنامه سازی برای صدا و سیما، وبلاگ، عکس(عکس موبایل)، فیلم(فیلم موبایل) و پژوهش 25 آبان ماه آغاز شده و تا بیستم بهمن ادامه دارد.
علاقمندان جهت حضور در این جشنواره می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.honaremotaali.blogfa.com نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارسال آن به نشانی مشهد، خیابان سنایی، میدان صاحبالزمان (عج)، مرکز فرهنگی تبلیغی شهید هاشمینژاد، گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات خراسان رضوی اقدام کنند.
تاريخ: ۱۳۸۸/۱۱/۱۱

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.