مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۴ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
چهلمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد:
 محمديان: وقتي هنر در خدمت تعليم باشد ارزش آن دو چندان مي‌شود
حجت‌الاسلام «محي‌الدين بهرام محمديان» معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس شوراي سياست‌گذاري جشنواره فيلم رشد گفت: وقتي هنر در خدمت تعليم باشد ارزش آن دو چندان مي‌شود.
چهلمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد با برگزاري مراسم افتتاحيه در سينما فلسطين و با پيام وزير آموزش و پرورش آغاز به كار كرد.
در اين مراسم كه با حضور پرشور علاقه‌‌مندان از ساعت 18 جمعه شروع شد، حجت‌الاسلام بهرام محمديان معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس شوراي سياست‌گذاري و حميدرضا كفاش دبير جشنواره حضور داشتند.
در ابتداي اين مراسم، پيام «حميدرضا حاجي‌بابايي» وزير آموزش و پرورش به چهلمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد به شرح زير قرائت شد:
در آغاز سخن، برآنم تا برگزاري چهلمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم رشد را به هنرمندان، آموزگاران و دانش‌آموزان، شادمانه تبريك بگويم. شادمانم كه درباره جشنواره‌اي سخن مي‌گويم كه در تمام دوره‌هاي خود، به وسيله ايجاد بستري مناسب براي رشد و ترويج دانش و بينش به وسيله هنر پوياي سينما، گام‌هاي مؤثري برداشته است.
شادمانم كه درباره جشنواره‌اي سخن مي‌گويم كه با تماشاي مجموع فيلم‌هاي شركت‌كننده در آن، ستايش انسان نسبت به دستاوردهاي بشر در گستره علم و هنر برانگيخته مي‌شود.
سخن از جشنواره‌اي است كه رشد هدف والاي آن است. رشد فكري، رشد فرهنگي، رشد روش‌هاي آموزشي و رشد زمينه‌هاي پرورشي.
از اين‌رو، چشم‌‌انداز برگزاري اين جشنواره را، ترسيم آينده‌اي درخشان، سرشار از اختراعات، اكتشافات و نوآوري‌هاي چشمگير دانشمنداني بزرگ مي‌دانم كه روزي دانش‌آموزان نونهال و نوجوان اين سرزمين پرگهر بوده‌اند. اين آرمان مشترك همه سينماگران پرتلاش عرصه فيلم‌هاي آموزشي و همكاران مؤمن و خستگي‌ناپذيري است كه در هر سالگرد پاييزي، ‌برگزاري اين جشنواره بهاري را برعهده دارند.
با نگاهي دقيق و پژوهشگرانه به دوره‌هاي پيشين اين جشنواره گرانبار، درمي‌يابيم كه وجود آن دستاوردهاي بزرگي براي آموزش و پرورش كشور عزيزمان به بار آورده است.
تلاش‌هاي ارزشمند فيلمسازان داخلي و خارجي عرصه سينماي مستند و داستاني و جذب آثار اين هنرمندان، منطبق بر اهداف علمي و آموزشي جشنواره و ايجاد فرصت‌هاي مناسب براي تماشا، تحليل، تفسير و نقد اين آثار براي معلمان ارجمند و دانش‌آموزان نيك،‌ هدفي بزرگ است كه جشنواره بين‌المللي فيلم رشد به آن دست يافته است.
در ادامه اين پيام آمده است: در عصر حاضر، با گسترش هنرهاي تصويري، زمينه‌هاي مساعدتر و مناسب‌تري براي انتقال مفاهيم علمي به مخاطبين فراهم آمده است.
همچنان كه روان‌شناسان نيز، آموزش به وسيله تصوير را، براي تقويت ذهني دانش‌آموزان بسيار مؤثر و پايدارتر مي‌دانند.
شادمانم كه ما و همه همكاران پرتلاش ما در وزارت آموزش و پرورش برگزاركننده جشنواره‌اي هستيم كه هدف والايش پرورش انديشه و روان‌ نسل‌هايي است كه با خلاقيت‌ها و توان‌هاي علمي خويش، آينده‌اي درخشان‌تر و پرافتخار را براي سرزمين ما رقم خواهند زد. در اين فرصت ارزشمند به تمامي عزيزان هنرمند كه بي‌دريغ و با نهايت عشق و ايمان در جهت برگزاري هرچه پربارتر اين جشنواره تلاش كردند، صميمانه تبريك مي‌گويم و دست تمامي اين عزيزان را به گرمي مي‌فشارم.
پس از پيام وزير آموزش و پرورش ،‌ حميدرضا كفاش گزارشي از برگزاري اين جشنواره ارائه داد.
نمايش فيلم آموزشي كلاغ زاع و مستندي درباره دانش‌‌آموزي كه بيماري قلبي داشته و خانم كنعاني معلم ايثارگرش، تمام هزينه‌هاي درمان او را تقبل كرده، نمايش داده شد.
در اين خصوص از خانم «كنعاني» معلم نمونه ايثارگر تجليل به عمل آمد.
در مراسم افتتاحيه چهلمين جشنواره فيلم رشد از برگزيدگان استاني در برگزاري جشنواره سي‌ونهم تقدير به عمل آمد. رتبه اول برگزاري جشنواره سال گذشته به استان كهگيلويه و بويراحمد، رتبه دوم مشتركاً‌ به استان‌هاي آذربايجان غربي و كردستان و رتبه سوم به استان مازندران تعلق گرفت.
همچنين در اين مراسم از مديران برگزاركننده استان‌هاي كرمانشاه، فارس، مركزي، ايلام، يزد، خراسان شمالي،‌ خراسان جنوبي، خوزستان، قم و شهرستان‌هاي تهران، نورآباد ممسني و آذربايجان شرقي تجليل به عمل آمد.
اجراي برنامه موسيقي توسط نوجوانان جنوبي از بخش‌هاي جالب توجه اين مراسم بود.
همچنين سخناني از مقام معظم رهبري، رئيس جمهور، وزير آموزش و پرورش و رئيس شوراي سياست‌گذاري جشنواره در باب اهميت آموزش تحت عنوان فيلمي نمايش داده شد.

** محمديان: هدف ما رساندن فيلم‌هاي آموزشي به معلمان و خانواده‌هاست

حجت‌الاسلام «محي‌الدين بهرام محمديان» معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس شوراي سياست‌گذاري جشنواره فيلم رشد، در مراسم افتتاحيه اين جشنواره گفت:‌ تعليم و تربيت مقدس‌ترين كاري است كه اتفاق مي‌افتد. هيچ كاري به بزرگي تعليم و تربيت نيست. خدا خود را معلم ناميد و اين عنوان را براي رسولش پسنديد و وقتي از رسولش تجليل كرد، او را با همين نام نمايان كرد. همچنان‌كه پيامبر اسلام به هيچ‌يك از مناصب خود افتخار نكرد به جز بندگي و معلمي.
وي در ادامه اظهار داشت: فرزندان ما هم بالاترين نعمت خدا هستند و ما هميشه بهترين‌ها را براي آن‌ها انجام مي‌دهيم. هر چيزي كه تعليم و تربيت را با فرزندان تلاقي دهد، شايسته است؛ به ويژه هنر و فيلم. فيلم، هنري است جامع كه مجموعه هنرها در آن تجلي پيدا مي‌كند. عكس، تصوير، موسيقي، تناسب، اندازه، زنده بودن، پويا بودن، تصرف كردن، ماندگار ساختن و مؤثر بودن از ويژگي‌هاي فيلم است. وقتي هنر در خدمت تعليم باشد ارزش آن دو چندان مي‌شود.
محمديان افزود: فيلم و سينماي آموزشي براي كودكان فضاي زيبايي را فراهم مي‌كند به همين جهت است كه جشنواره رشد پايدار مانده و به سن 40 سالگي خودش رسيده است.
وي اضافه كرد: در 40 سالگي جشنواره رشد ما شاهد تحول هم هستيم و نگاهي به داخل مدرسه و همچنين به خارج از مدرسه داريم. در جشنواره چهلم همت دوستان ما بر اين بود كه بتوانند جشنواره را در خدمت فرآيند ياددهي و يادگيري قرار دهند. در سال‌هاي پيش هدف ما شناسايي فيلم‌هاي خوب و معرفي آن‌ها به جامعه و قدرداني از سازندگان آن بود اما از دو سال پيش همكاران ما كوشيدند تا فيلم‌هاي آموزشي را در دسترس معلمان و خانواده‌ها قرار دهند. امسال اهتمام كردند اين فيلم‌ها در اختيار مدارس قرار گيرد تا در زمان‌هاي معين بتوانند از آن استفاده كنند.
رئيس شوراي سياست‌گذاري جشنواره فيلم رشد ادامه داد: گام‌هاي بلندي بايد برداشت تا فيلم‌ آموزشي جايگاهش را در كنار فيلم‌هاي سرگرمي پيدا كند. امروز افتخار دارم كه بگويم جشنواره رشد مرزهاي كشور را درنورديده است و كشورهاي زيادي در اين جشنواره حضور پيدا كرده‌اند. در تبادل فرهنگي، بسياري از كشورهاي فارسي‌زبان خواهان اين هستند كه جشنواره رشد در كشورشان برگزار شود و از تجارب اين جشنواره استفاده كنند. ما هم سخاوتمندانه در انتقال تجارب به كشورهاي اسلامي عمل مي‌كنيم همچنان‌كه جشنواره رشد تنها براي تهران نيست.
وي در ادامه از استان‌هايي كه سال گذشته در برگزاري جشنواره در شهرشان تلاش كردند، تشكر كرد و بيان داشت: اميدوارم در سال جاري و سال‌هاي آتي نه تنها در مراكز استان و سينماها بلكه در داخل مدارس كشور هم بتوانيم اين فيلم‌ها را نمايش بدهيم. اميدوارم اين اقدام مبارك مورد توجه مقام معظم رهبري باشد.
به گزارش فارس، «حميدرضا كفاش» دبير چهلمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد نيز در اين مراسم گفت: جشنواره فيلم رشد سعي كرده ضمن حفظ ويژگي‌هاي مثبت قبلي، ويژگي‌هاي جديدي نيز به اين دوره از جشنواره اضافه كند. ويژگي‌هايي مانند اضافه كردن بخش ويژه مرور فيلم‌هاي مرتبط با خليج فارس، تشكيل 20 كارگاه آموزشي، توسعه مشاركت مادي و معنوي سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به 30 مورد، معرفي فيلم‌ها از نگاه معلمان، صدور بيانيه كاربردي هيئت انتخاب جشنواره، ساماندهي دانش‌آموزان تهراني براي استفاده از فيلم‌ها، انتشار كتاب تاريخچه 40 دوره جشنواره رشد و 40 پژوهش برتر، رونمايي از تمبر ويژه، بارگذاري 100 فيلم آموزشي در سايت جشنواره، تجليل نمادين يكي از معلمان ايثارگر كشور و آماده‌سازي 50 مقاله علمي از جمله اين موارد است.
وي در ادامه افزود: در اين دوره جشنواره براي ما از 53 كشور فيلم فرستاده شد و جالب است بدانيد با توجه به تبليغ منفي برخي افراد خاص، اين جشنواره رشد خوبي داشته است.
وي در ادامه بيان داشت: در اين جشنواره مجموعاً هزار و 359 فيلم به دبيرخانه جشنواره رسيد كه از اين تعداد هزار و يك فيلم از كشور ايران و 358 فيلم از ساير كشورها دريافت شد. از كل فيلم‌هاي ايراني 179 فيلم به بخش‌هاي مختلف راه پيدا كردند و از هزار و يك فيلم ايراني 72 فيلم مربوط به فرهنگيان و 192 فيلم مربوط به دانش‌آموزان بود.
تاريخ: ۱۳۸۹/۸/۸

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.