مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۱ دوشنبه ۲۴ مرداد
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ابراهیم عقب نشست تا...
در هر حال این سوگواره در مسیری رو به جلو قرار دارد و می‌تواند بستر را برای ارتقاء سینمای عاشورایی مهیا کند که بدون شک این مهم با تکیه بر استعدادهای جوان و سینماگران خوش قریحه این مرز و بوم تحقق می‌پذیرد.
 

این چند سطر را پس از مکالمه تلفنی‌ام با حاتمی‌کیا زمانی می‌نویسم که اختتامیه سومین سوگواره فیلم لحظه‌های عاشورایی در مشهد به پایان رسیده و با اخباری مواجه شده‌ام که راه را به اشتباه رفته و کم‌لطفی کرده‌اند. اگر نبود تاکید ابراهیم حاتمی‌کیای عزیز از نوشتن صرف نظر می‌کردم.

سوگواره‌ای با موضوع فیلم و مضمون عاشورایی و با اعتبار و هزینه‌ای اندک برگزار شد، برخلاف بسیار جشنواره‌های معمول این روزها که ادعا و سر و صدایش گوش فلک را پاره می‌کند. برنامه‌هایی که با هزینه‌هایی هنگفت و بودجه تولید ده‌ها فیلم سینمایی در سودای کسب اعتبار برای بانیانش است.

نوشته‌اند حاتمی‌کیا این مراسم را دوست نداشته و به زور و از روی اکراه آمده و به همین دلیل بیشتر اوقات بیرون از سالن بوده و موقع تقدیرها روی سن هم نیامده است. یا نوشته‌اند که حاتمی‌کیا بغض فرو خورده‌ای داشته و به علت دلخوری از مسئولین برنامه عقب سالن را برای تماشای مراسم برگزیده است.

این چند خط از قول ابراهیم حاتمی‌کیا است:

1. شب قبل از اختتامیه بازی‌ام در فیلم روح‌الله حجازی تمام شد و عازم مشهد شدم. نخوابیدن و خستگی کار در شب‌های گذشته موجب کسالت من شد. اما از آنجا که نخواستم حس خوب این مراسم را از دست بدهم و علاوه بر آن برای آن که بتوانم احساسات مردم را شاهد باشم انتهای سالن را برای نشستن برگزیدم.

2. این مراسم از معدود برنامه‌هایی بود که با حضور پر شور روحانیون مواجه شده و حضور فیلمسازان در کنار روحانیون می‌تواند نتایج خوبی را در برداشته باشد که این هم از برکات عقب نشستن من بود چرا که اگر ردیف اول بودم از این حضور غافل می‌شدم.

3. بهره‌گیری از نمادهای عزاداری سنتی در این برنامه بسیار برایم جالب و جذاب بود چرا که پیوند مفاهیم ناب عاشورایی با سینما است که می‌تواند آثار فاخر و با ارزش را در سینمای ایران رقم بزند. برپایی چایخانه در ورودی سالن، اجرای پرده‌خوانی و نقالی، اهدای شال عزای سیدالشهداء به برگزیدگان و تجلیل از آقای محمود کریمی به جا و مناسب بود.

4. مراسم اختتامیه سومین سوگواره فیلم لحظه‌های عاشورایی از جذابیت بیشتری نسبت به دوره قبل برخوردار بود و قطعا اگر علاقه‌ای به این برنامه نداشتم این راه طولانی را به مشهد سفر نمی‌کردم و در آن حاضر نمی‌شدم. حس خوبی که در این برنامه موج می‌زند برای هر فیلمساز و هنرمندی می‌تواند جذاب باشد.

برخی رسانه‌ها بی‌اعتنایی داوود میرباقری به این برنامه را متذکر شدند که باید بگویم: دوره قبل با خیل آثار عاشورایی مواجه شدیم که اختتامیه‌اش همراه شد با تجلیل از ابراهیم حاتمی‌کیا و اشک‌های او. دوره سوم هم با استقبال هنرمندان و سینماگران روبرو شد. قرار بر این شد تا اختتامیه مزین شود به تجلیل از داود میرباقری برای مختارنامه‌اش. اما در روزهای پایانی به دلیل اینکه تازه از سفر حج آمده بود و در کنار خانواده در شاهرود به سر می‌برد عذر حضور خواست و به حسن برادرش نویسنده مختارنامه محول کرد. او نیز این روزها درگیر نوشتن سریال ابوطالب علیه السلام شده و با حمید عطایی بازیگر نقش صائب صحبت کرد تا در این مراسم شرکت کند. اما نمی‌دانم چرا برخی مشکل شخصی میرباقری را به حساب مسئولان این سوگواره گذاشتند که بدقولی کرده‌ایم.

در هر حال این سوگواره در مسیری رو به جلو قرار دارد و می‌تواند بستر را برای ارتقاء سینمای عاشورایی مهیا کند که بدون شک این مهم با تکیه بر استعدادهای جوان و سینماگران خوش قریحه این مرز و بوم تحقق می‌پذیرد. باشد که مورد رضایت ارباب علیه السلام قرار گیرد.


تاريخ: ۱۳۹۰/۸/۲۸

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.