مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
مسعود زارعیان:
 حمايت نشدن سوگواره لحظه‌های عاشورايی موجب دلسردی طلاب هنرمند شد
مسعود زارعيان، مدير گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی و دبير سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) گفت: سوگواره لحظه‌های عاشورايی كه در گام سوم قرار دارد
 
مسعود زارعيان، مدير گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی و دبير سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) گفت: سوگواره لحظه‌های عاشورايی كه در گام سوم قرار دارد با هدف تكريم حماسه عاشورا، بصيرت‌افزايی و اهميت نقش روحانيت در ترويج اين حماسه و همچنين با هدف ايجاد حلقه اتصال بين علما و طلاب و هنرمندان برگزار می‌شود.

زارعيان به اهميت رسانه‌های ديجيتال در دنيای كنونی و ضرورت آشنايی مستقيم طلاب با رسانه تأكيد، و اظهار كرد: ورود طلاب به حيطه رسانه دو جنبه دارد؛ يك جنبه ورود مستقيم در عرصه توليد است كه متأسفانه در شرايط كنونی به علت پشتيبانی حداقلی از سوی مسئولان حوزه، طلاب در اين حيطه فعلا به صورت خودجوش فعاليت می‌كنند و اين عرصه متأسفانه در سطح پايينی قرار دارد و جنبه ديگر ورود روحانيت در فرآيند توليد است. مدير گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی اظهار كرد: در سال‌های گذشته جوايز بهترين فيلم‌ و عكس‌‌ها اغلب به اثراتی تعلق گرفته است كه روحانيت و طلاب در آن نقشی را بر عهده داشته‌اند به عنوان مثال در دومين سوگواره لحظه‌‌های عاشورايی عنوان برترين فيلم به اثری تعلق گرفت كه مربوط به زندگينامه آيت‌الله سيدعزالدين حسينی زنجانی و ارادت ايشان به امام حسين(ع) بود و بهترين عكس نيز به اثری تعلق گرفت كه روحانيت در آن به تبليغ دين پرداخته بود.
زارعيان از حمايت نشدن اين سوگواره توسط مسئولان حوزوی و فرهنگی كشور انتقاد كرد و گفت: سوگواره‌ای كه نام عاشورا را به خود اختصاص داده‌ است و هدفش تكريم عاشورا و پيام عاشورا و بررسی نقش پيام‌رسانان عاشورا است متاسفانه به علت حمايت نشدن مالی پنج بار آن هم در فواصل زمانی طولانی زمان اختتاميه‌اش تغيير می‌كند و قطعا اين مسئله باعث می‌شود كه كسانی كه در اين عرصه خالصانه و بدون هيچ چشم‌داشتی از لحاظ مادی فعاليت می‌كنند به تدريج دلسرد شوند.
مدير گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی به علت نداشتن بودجه در بعد آموزشی نتوانسته است فعاليت‌های گسترده‌ای را ارائه كند امسال فقط برگزاری اين سوگواره بُعد تبليغی صرف خواهد داشت و البته چند روز مانده به سوگواره در خلال برنامه‌های اين سوگواره كارگاه‌های آموزشی برای علاقه‌مندان برگزار خواهد شد ولی طبيعتا در اين زمينه اين كارگاه‌ها مورد اقناع ما نيست.
دبير سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی اذعان كرد: از مجموع 700 نفر شركت كننده در اين سوگواره، 505 نفر در بخش عكس، 163 نفر در بخش فيلم و 32 نفر در بخش فيلمنامه حضور يافته‌اند همچنين از تعداد 5140 اثر ارسال شده به دبيرخانه اين سوگواره، در نهايت تعداد 4910 اثر در بخش عكس، 195 اثر در بخش فيلم و 35 اثر در بخش فيلمنامه به مرحله داوری راه يافته است.
زارعيان در ادامه از ارسال 5000 هزار اثر در قالب فيلم‌نامه و فيلم و عكس خبر داد و گفت: امسال با توجه به سطح بالايی كه از نظر اثرات و كيفيت آثار به چشم می‌خورد از ميان 4900 اثر عكس 500 اثر مورد داوری قرار گرفت و از اين ميان 40 اثر به بخش نمايشگاه و پايانی راه يافت.
وی افزود: از ميان 163 نفر شركت كننده در بخش فيلم اين فراخوان با 195 اثر، با توجه به ميزان مطابقت آثار با موضوعات فراخوان، تعداد 20 اثر از 17 نفر جهت حضور در بخش رقابتی انتخاب شده است. دبير سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی تصريح كرد: سيدرضا ميركريمی، مجتبی راعی و احمدرضا درويش اعضای هيئت داوران بخش فيلم اين سوگواره هستند.
اين فعال رسانه‌ای در پايان گفت: سومين سوگواره لحظه‌های عاشورايی 26 آبان‌ماه در تالار نور مشهد مقدس با حضور چهره‌های برجسته روحانی و هنرمند برگزار خواهد شد.
تاريخ: ۱۳۹۰/۸/۱۸

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.