مدیریت | عضویت امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
نشست هنرمتعالی

  مشروح اخــــبار
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 شعارزدگي و مستقيم گويي مهم ترين آسيب فيلم هاي ديني كشور ما است
پروانه معصومي بازيگر سينما و تلويزيون با انتقاد شديد از فيلم سازان ايراني كه نتوانسته اند شخصيت تاثيرگذار زنان صدر اسلام را ترسيم كنند گفت:سينماي ايران در ترسيم شخصيت زنان تاثيرگذار و سرنوشت ساز تاريخ اسلام دچارغفلتي بزرگ و نابخشودني شده است كه بسيار تاسف برانگيز است
 

پروانه معصومي بازيگر سينما و تلويزيون با انتقاد شديد از فيلم سازان ايراني كه نتوانسته اند شخصيت تاثيرگذار زنان صدر اسلام را ترسيم كنند گفت:سينماي ايران در ترسيم شخصيت زنان تاثيرگذار و سرنوشت ساز تاريخ اسلام دچارغفلتي بزرگ و نابخشودني شده است كه بسيار تاسف برانگيز است.

به گزارش ستاد خبري سومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي، وي افزود: علاوه بر غفلتي كه در زمينه معرفي زنان صدر اسلام صورت گرفته است،سينماي ايران تا كنون نتوانسته هيچ تصويري از زن مسلمان ايراني معاصر ارايه كند؛ به همين دليل دنياي معاصر درباره زن معاصر ايراني هيچ ذهنيت و تصويري ندارد.

اين بازيگر سينما و تلويزيون ادامه داد: زبان تصوير در حال حاضر تاثيرگذارترين و رساترين زبان بياني است كه همه دنيا از آن بهره مي گيرد اما ما در زمينه معرفي و ترسيم شخصيت زنان مسلمان هيچ بهره اي از اين ابزار نبرده ايم ، در نتيجه زندگي ،نوع پوشش،اعتقادات و باورهاي و به طور كلي نحوه زندگي زنان مسلمان ايراني مبهم و ناشناخته باقي مانده است و تصويري كه از زن مسلمان ايراني در تلويزيون و سينماي ما ارايه مي شود نه تنها واقعي نيست بلكه گاهي اذيت كننده هم هست

وي هم چنين با بيان اين كه انقلاب اسلامي فرصت ارزنده اي را براي فيلم سازان ما به وجود آورد تا درباره عاشورا فيلم هاي فاخر و مخاطب پسندي بسازند گفت: اما متاسفانه فيلم سازان ايراني از اين فرصت بهره نبردند به همين دليل تعداد فيلم هايي كه تا كنون در مورد عاشورا به عنوان يكي از مهم ترين حوداث تاريخ اسلام ساخته شده بسيار محدود است.

معصومي ادامه داد: در شان سينماي ايران و كارگردانان مسلمان ما نيست كه فقط اين تعداد آثار محدود درباره عاشورا در اين كشور ساخته شده باشد در حالي كه امكان و فرصت ساخت آثار بيشتر و با كيفيت تر وجود داشت.

بازيگر سريال امام علي(ع) با هشدار درباره شعارزدگي در فيلم هاي ديني افزود: شعارزدگي و مستقيم گويي مهم ترين و اساسي ترين آسيب فيلم هاي ديني كشور ما است كه هميشه فيلم سازان ما در دام آن گرفتار مي شدند به همين دليل است كه معمولا ذهنيت مثبتي از فيلم هاي مذهبي در ذهن مردم ما وجود ندارد.

وي ادامه داد: مستقيم گويي و شعارزدگي نه تنها باعث جذب مخاطب نمي شود بلكه باعث دلزدگي مخاطب نيز مي شود و به جاي تاثير مثبت بر او نتيجه عكس دارد.

وي سريال«باران عشق» ساخته احمد اميني را يكي از سريال هاي موفق در زمينه بيان غير مستقيم و امروزي مضامين عاشورايي معرفي كرد و اظهار داشت: اين سريال با بياني امروزي به صورت غير مستقيم و لطيف اعتقادات و باورهاي عميق مردم در مورد عاشورا را مطرح مي كرد كه بسيار تاثير گذار بود.

اين بازيگربا بيان اين كه اگر فيلم ديني، فطري ساخته شود و فطرت انسان ها را مخاطب خودش قرار دهد مي تواند در سطح جهان مطرح شود افزود: زبان فطرت زبان همه انسانهاست و اگر كارگردان توانمندي بتواند فطرت انسانها را مخاطب قرار دهد مي تواند اثر جهاني خلق كند.

معصومي با بيان اين كه فيلم هاي ديني تاثيرگذار با باورها و اعتقادات فيلم ساز گره خورده يادآور شد: اگر فيلم ديني بدون ممزوج شدن با اعتقادات ديني فيلم ساز ساخته شود نمي تواند بر مخاطب تاثيربگذارد.

يادآوري مي شود سومين سوگواره لحظه هاي عاشورايي تيرماه در مشهد برگزار مي شود

تاريخ: ۱۳۹۰/۴/۱۸

کلیه حقوق سایت متعلق به هنر متعالی می باشد.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.